Wyszukiwarka:
Aktualności

Maryja w Biblii - Biblia w Maryi

2014-05-05

News
Piękny miesiąc maj i tydzień biblijny to dobra okazja, by pogłębić naszą pobożność maryjną. Proponujemy zatem tekst nt. "Matka Pana w katechezie biblijnej", a wkrótce zbiór katechez maryjnych naszego współpracownika z Włoch (Georga); zob. warto_przeczytac/


* Znany włoski biblista Carlo Maria kard. Martini (+2012) został poproszony o wygłoszenie wykładu nt. „Maryja w Biblii”. Zastanawiał się czy w ogóle podjąć to wezwanie. Po dłuższym czasie odpowiedział, że owszem podejmie się tego zadania, ale proponuje zmianę: nie tyle „Maryja w Biblii”, co „Biblia w Maryi”, bo przecież to Ona przyjęła w swe dziewicze łono „Słowo, które stało się ciałem…” (J 1,14); Ona „zachowywała wszystkie te słowa i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19); Ona też – jak napisze Jan Paweł II – „przez dziewięć miesięcy była żywym tabernakulum Boga” (EE 55). Służebnica Pańska nosiła w sobie żywe Słowo - Jezusa Chrystusa. Matka Słowa Wcielonego jest „Matką kontemplacji, Dziewicą Pisma Świętego, Niewiastą, która potrafi rozważać Słowo dniem i nocą”[1]. Ojcowie Kościoła na pierwszym miejscu stawiają zatem duchowe poczęcie Słowa: „Najpierw zrodziła umysłem, a potem ciałem”[2]. Benedykt XVI w pierwszej swej encyklice Deus caritas est pisze: „Ona mówi i myśli według Słowa Bożego; Słowo Boże staje się Jej słowem, a Jej słowo rodzi się ze Słowa Bożego” (DCE nr 41). Słowo Boże odczytane, zachowane i przemodlone prowadzi Maryję do działania (actio), do posługi wobec bliźnich: „Jestem służebnicą Pańską; niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38)[3]. Tak więc realne jest owo śmiałe przeniesienie: „Biblia w Maryi”! W naszym przypadku rodzi się pytanie: Na ile Maryja jest nie tylko Matką Słowa Wcielonego, ale i Wychowawczynią, Nauczycielką, Katechetką?



[1] C.M. MARTINI, Il segno del cuore trafitto di Cristo, w: Pace, giustizia, Europa. Lettere, discorsi e interventi 1989, EDB, Bologna 1990, s. 356.

[2] I. GARGANO, Zgłębianie Słowa Bożego w lectio divina, tłum. J. Zarzycka, Wyd. Salwator, Kraków 2003, s. 12.

[3] Pismo Święte Nowego Testamentu i Psalmy. Nowy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, Wyd. Świętego Pawła, Częstochowa 2005.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14064450

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu