Wyszukiwarka:
Aktualności

Tak dla wychowania seksualnego

2021-10-30

News
Propozycja, idąca naprzeciw gorącej dziś dyskusji: jaka winna być edukacja seksualna, a raczej wychowanie seksualne? Oto nowa pomoc dla rodziców, nauczycieli i wychowawców - przewodnik wychowania seksualnego, który ukazał się w wydawnictwie "Jedność" pt. Tak dla wychowania seksualnego. Wprowadzenie do katolickiej pedagogiki seksualnej; zob. jedność.pl



* Karolina i Daniel Heinsch, ks. Jan Kochel, Tak dla wychowania seksualnego. Wprowadzenie do katolickiej pedagogiki seksualnej, Wydawnictwo "Jedność", Kielce 2021, ss. 272.


Składająca się z czterech rozdziałów książka Karoliny i Daniela Heinschów oraz ks. prof. Jana Kochela to udana próba łączenia teologicznych i pedagogicznych aspektów motywujących do tworzenia kultury miłowania. Wartością książki jest ukazanie prawd objawionych, czerpanie z opracowań naukowych i ukierunkowanie na ich praktyczne zastosowanie: formowanie postaw, budowanie relacji, rozwój miłości, wspieranie wzrastania w cnocie czystości oraz stymulowanie podjęcia odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka (z recenzji dr hab. Urszuli Dudziak, prof KUL w Lublinie).

Podręcznik „Tak” dla wychowania seksualnego prezentuje proces wychowania do miłości, uwzględniając przy tym integralną wizję osoby i jej chrześcijańskie powołanie urzeczywistniane na drodze życia małżeńskiego. W przekonaniu jego autorów wychowanie seksualne winno być jednym z najbardziej chronionych procesów podejmowanych wśród ludzi, pozostawia bowiem w duszy i pamięci dziecięcej trwały ślad. (...) W wyczerpujący sposób przedstawia personalistyczną wizję osoby, seksualności i relacji miłosnych, łącząc teoretyczne wprowadzenie w zagadnienie katolickiej edukacji seksualnej z propozycją pracy formacyjnej, co podnosi publikację do rangi podręcznika nadającego się do szerokiego zastosowania duszpasterskiego dla dobra rodzin i Kościoła (z recenzji ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka, prof. Akademii Katolickiej w Warszawie).


AUTORZY:
Karolina i Daniel Heinsch, małżonkowie i rodzice Karola, Adama i Jakuba, animatorzy Ruchu Czystych Serc Małżeństw, zaangażowani w formację małżonków i rodzin katolickich w Gliwicach; związani z katolickim czasopismem ewangelizacyjnym Miłujcie się!.

Jan Kochel, kapłan diecezji gliwickiej, teolog i pedagog, profesor nauk teologicznych, kierownik katedry Teologii Pastoralnej, Katechetyki, Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, rzeczoznawca ds. podręczników przy Komisji Wychowania Katolickiego KEP, członek Equipe Européenne de Catéchèse (EEC), European Forum for Religious Education in Schools (EuFRES), Stowarzyszenia Katechetyków Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego; redaktor naczelny strony Szkoły Słowa Bożego (www.ssb24.pl). Autor m.in.: Pedagogia biblijna w katechezie (2012), Duchowa pedagogia miłości (2018), Wprowadzenie do antropologii pedagogicznej (2018), Wprowadzenie do edukacji osób starszych (2020).



Spis treści

Rozdział I. Typologia edukacji seksualnej
1. Edukacja seksualna typu A
2. Edukacja seksualna typu B
3. Edukacja seksualna typu C

Rozdział II. Seksualność w Piśmie Świętym
1. Stary Testament o seksualności człowieka
2. Opowieść o miłości małżeńskiej i rodzinnej – Księga Tobiasza
3. Nowy Testament o tajemnicy czystości
4. Matka Pięknej Miłości

Rozdział III. Droga ku miłości integralnej
1. Dar płciowości
2. Teologia/pedagogia ciała
3. Pedagogika miłości
4. Metody i narzędzia w służbie integracji seksualnej

Rozdział IV. Wychowanie do czystej miłości
1. Nauka o czystości
2. Troska Kościoła o edukację seksualną
3. Katolicki model pedagogiki seksualnej
4. Kultura miłowania

Pliki do pobrania:

  1. document.pdf
Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786804

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu