Wyszukiwarka:
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

2024-10-30

News
Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.



"Maryja - kobieta przy Nadziei". 

Rozważania dla pielgrzymów nadziei w rytmie lectio divina
w ramach 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej i Jubileuszu Roku 2025

Współczesny człowiek potrzebuje towarzyszenia w pielgrzymce wiary, nadziei i miłości. Potrzebuje przewodników, nauczycieli, wychowawców, których warto słuchać, naśladować, pozwolić się prowadzić. Papież Franciszek, ogłaszając Jubileuszowy Rok 2025, zaakceptował jego motto "Pielgrzymi nadziei". Nadzieja bowiem winna towarzyszyć tym, którzy pragną świętować rok jubileuszowy i przejść go z wiarą i miłością do Boga i ludzi. 

Tradycja Roku Jubileuszowego wywodzi się ze Starego Testamentu. Kościół katolicki przejął ją w XIV w. (1300 r.). Początkowo obchodzono go co 100 lat, później skrócono ten czas do 50, następnie skrócono do 33 (wiek życia Jezusa), by wreszcie, w XV wieku, ustalić okres między jubileuszami na 25 lat. Biblijne korzenie obchodów jubileuszowych sięgają do tradycji kapłańskiej świętowania "wyzwolenia wszystkich mieszkańców kraju" (Kpł 25,10). Ogłoszono rok święty (hebr. yobel - "trąba lub róg ogłuszający rok jubileuszowy) (por. Kpł 25,8-17.23-25) jako święto dla narodu i rodziny jako ich "dziedzictwo" (Sdz 21,14). Prorok Izajasz przedstawia się jak zwiastun - herold, który w imieniu Boga głosił dobrą nowinę ubogim, wolność jeńcom, swobodę więźniom oraz obwieszczał rok łaski od Pana (Iz 61,1n). Do obrazów z tego proroctwa nawiązał Jezus w programowym wystąpieniu w synagodze w Nazarecie. Po lekturze zwoju proroka Izajasza oznajmił wszystkim zebranym: "Dziś wypełniło się pismo, które słyszeliście" (Łk 4,21). Obraz jubileuszu wyzwolenia (gr. afesis) nawiązuje do "duchowego odpuszczenia grzechów" (por. Mt 26,28; Łk 24,47) oraz darowania konkretnych długów i zobowiązań (por. Mt 18,21-35; Łk 3,3-6). Idea jubileuszu odtąd przenika życie Kościoła: rozpoczyna się w momencie Zesłania Ducha Świętego (Dz 1,7-8), a dopełni się w czasie ustalonym przez Boga. Chodzi o czas pocieszenia i ponownego przyjścia Chrystusa, czas "odnowienia (apokatastasis) wszystkich rzeczy" (Dz 3,21).

Rok jubileuszowy rozpocznie się 24 grudnia 2024, a zakończy 6 stycznia 2026 roku. Papież Franciszek, ogłaszając jubileusz, wręczył bullę Spes non confundit ("Nadzieja zawieść nie może"; Rz 5,5) archiprezbiterom czterech bazylik papieskich oraz przedstawicielom Kościoła powszechnego z różnych stron świata [tekst: www.vatican.va]. Nadzieja jest głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu. Nadzieja jest obiecana i wyczekiwana. Apostoł przekonuje, że "nie może zawieść, ponieważ miłość Boga wypełniła nasze serca przez Ducha Świętego, który jest nam dany. Chrystus bowiem umarł we właściwym czasie za nas grzeszników..." (Rz 5,5n). Osoby wierzący, dzięki chrześcijańskiej nadziei, całe życie przyjmują z miłością, która dana jest przez Ducha Świętego. Ziemska wędrówka domaga się przenikania się trzech cnót teologicznych: wiary, nadziei i miłości. Ostatecznie miłość Boga okazana ludziom przez Jezusa Chrystusa i udzielona w Duchu Świętym jest gwarancją odpuszczenia grzechów - wyzwolenia - zbawienia.

W lokalnym Kościele gliwickim towarzyszyć nam będzie Matka Pokorna - Matka nadziei. Opiekuje się ludem tej śląskiej ziemi od roku 1228, kiedy Jej obraz podarowany został cystersom z Rud przez książąt raciborskich Władysława i Kazimierza. Blisko 800-letnia tradycja kultu maryjnego trwa na tej ziemi. Natomiast dekretem z 28 maja 1995 r. bp Jan Wieczorek (+2023) ustanowił kościół diecezjalnym Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej. W tym świętym miejscu diecezja gliwicka pragnie łączy obchody jubileuszowe współczesnych pielgrzymów nadziei. Pragniemy towarzyszyć Matce Pokornej w naszej pielgrzymce wiary, nadziei i miłości. 

Cystersi rudzcy łączyli lekturę, modlitwę i pracę; praktykowali starożytną tradycję lectio divina, ucząc się, jak Maryja "zachowywać wszystkie słowa [Jezusa] i rozważać je w swoim sercu" (Łk 2,19.51), ponadto "słuchać słowa i wprowadzać je w czyn" (Łk 8,21). W tym rytmie lectio divina, czyli "czytaj", "rozważ", "módl się" i "żyj [Słowem]" podążać będą nasi przewodnicy - kapłani diecezji gliwickiej. Oni poprowadzą nas w duchu pielgrzymki nadziei przez tegoroczny Rok Jubileuszowy 2025 i jubileusz ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej. Cotygodniowe medytacje biblijne w rytmie lectio divina pomogą nam odkryć biblijne korzenie cnoty nadziei w życiu Maryi i życiu chrześcijan XXI w.

Franciszek w bulli Spes nos confundit przywołuje Maryję jako Matkę i Wychowawczynię nadziei: "Nadzieja znajduje swoje najwznioślejsze świadectwo w Matce Bożej - pisze papież. W Niej widzimy, że nadzieja nie jest łatwowiernym optymizmem, lecz darem łaski w realizmie życia. Jak każda mama, za każdym razem, gdy patrzyła na swego Syna, myślała o Jego przyszłości i z pewnością w Jej sercu pozostały wyryte te słowa, które Symeon skierował do Niej w świątyni: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie (Łk 2,34-35). A u stóp krzyża, gdy widziała, jak niewinny Jezus cierpi i umiera, chociaż odczuwała potworny ból, powtórzyła swoje <tak>, nie tracąc nadziei i ufności w Panu. W ten sposób współpracowała dla nas w wypełnianiu tego, co powiedział Jej Syn, zapowiadając, że będzie musiał wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie (Mk 8,31). A w udręce tego bólu, ofiarowanego z miłości, stała się naszą Matką, Matką nadziei. To nie przypadek, że pobożność ludowa stale przyzywa Najświętszą Dziewicę jako Stella Maris [tj. Gwiazdę Morza], tytuł wyrażający pewną nadzieję, że w burzliwych wydarzeniach życia Matka Boża przychodzi nam na pomoc, wspiera nas i zaprasza do ufności i do zachowania nadziei" (nr 24).

Warto zatem pójść po śladach "Matki nadziei", ucząc się od Niej medytacji i działania na wzór biblijnej pielgrzymki nadziei. Ona w naszych trudnych czasach "przychodzi nam na pomoc, wspiera nas i zaprasza do ufności i do zachowania nadziei".

ks. Jan Kochel

Pozostałe tematy
Aktualności

Maryja - kobieta przy Nadziei

Nowy cykl 2024/25 pt. Maryja - kobieta przy Nadziei w rytmie lectio divina z okazji 30. rocznicy ustanowienia sanktuarium Matki Boskiej w Rudach i Jubileuszu Roku 2025. Maryja jest przewodniczką na drogach wiary i nadziei - kobietą przy Nadziei - nie tylko dlatego, że przyjęła pod swoje serce Syna Bożego, niosła Go do Elżbiety, ale zanosi Go też dzisiaj do każdego z nas. Zapraszamy od I Niedz. Adwentu do aktywnego udziału pod przewodnictwem kapłanów diecezji gliwickiej; zob. poniżej.

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! por. GGN43/24; jedność.com.pl; zob. poniżej. Radio Warszawa

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 17006495

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu