Wyszukiwarka:
Aktualności

Psalmy re-aktywne

2012-10-22

News
Nowy cykl pt. Psalmy re-aktywne (<ponownie aktywne>) pragniemy poświęcić medytacyjnej lekturze Psalmów. Tym razem prowadzenie oddajemy osobie świeckiej. Pan Jan proponuje oryginalny sposób odczytywania psalmów (jaki? poniżej) w formie prezentacji. Jak czytać biblijne pieśni i modlitwy, które dla wielu okazały się drogowskazem życia. Proponujemy kolejną medytację i prosimy o opinie uczniów szkoły Słowa -> (prześlij na adres: jkochel@uni.opole.pl).

 

Dlaczego właśnie w taki sposób odczytuję PSALMY?

Mam na imię Jan...

Kiedyś, podczas czytania Księgi Psalmów przyszło mi na myśl pytanie - czy dzisiaj można w jakiś sposób zainteresować szerszą grupę ludzi tą Księgą, a zwłaszcza tych, którzy być może dotąd nie zastanawiali się nad treściami w niej zawartymi?

Nie chodzi jednak o zwykłą znajomość Psalmów, ale o głębsze zastanowienie i refleksję, odnalezienie wskazówek, modlitwę.

Szukałem sposobu, narzędzia jak taki pomysł zrealizować.

Wpadłem na pomysł niekonwencjonalnego zapisu treści, który ma ułatwić skupienie, zastanowienie, analizę - modlitwę.

Poniżej spróbuję to wyjaśnić.

Treść każdego wiersza wybranego Psalmu dzielę na dodatkowe wiersze zawierające w sobie pewne myśli, pojęcia, odniesienia itp…

Przykładowo treść zdania

„Szczęśliwy mąż,

który nie idzie za radą występnych,

nie wchodzi na drogę grzeszników

i nie siada w kole szyderców,

lecz ma upodobanie w Prawie Pana,

nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.”

zapisuję tak:

Szczęśliwy

mąż,

który nie idzie

za radą

występnych,

nie wchodzi

na drogę

grzeszników

i nie siada w kole

szyderców,

lecz ma upodobanie

w Prawie

Pana,

nad Jego Prawem

rozmyśla

dniem i nocą.

Problemem jest, aby chcieć zastanowić się przez chwilę nad każdym takim wierszem. Nie przebiegać wzrokiem jak najszybciej lecz powoli, następny wiersz czytać być może po upływie 2 - 3 sekund.

Ponadto wprowadziłem wyróżnienie niektórych słów.

Przykładowo:

Szczęśliwy

Upodobanie

Prawie

Pana,

Jego Prawem

Rozmyśla.

Każde tak wyróżnione słowo jest wskazaniem, że należy się nad nim w sposób szczególny zatrzymać i odnosić je nie do zwykłych ziemskich realiów, lecz w kierunku Boga, spraw poza ziemskich. Stąd „ma Upodobanie” to coś więcej niż „ ma upodobanie”. To drugie kieruje mnie w siebie, czyli mogę to intuicyjnie odebrać jako „tak jak mi się chce”. To pierwsze - kieruje mnie poza siebie, każe mi zastanowić się co znaczy „mieć Upodobanie” wyższej wartości.

Podobnie:

Drzewo Zasadzone

nad Płynącą Wodą,

które Wydaje Owoc

w Swoim Czasie”

- ma wskazywać, że nie chodzi o zwykłe porównanie do obrazka z drzewem na wodą, ale o zastanowienie się co kryje się pod pojęciem „Drzewo” co oznacza „Zasadzone” co jest tą „Płynącą Wodą” co „Owocem”, a zwłaszcza co znaczy „w Swoim Czasie”.

[...] po kilkakrotnym przeczytaniu takiego zapisu, dla nie bojącego się myślenia, pojawiają się nowe niedostrzeżone wcześniej znaczenia. Być może mówię tu o rzeczach oczywistych, być może tylko ja sam nie potrafię właściwie odczytywać głębszych treści, jednak myślę, że w dzisiejszych czasach ciągłego pośpiechu, takie sztuczne spowolnienie może być pomocne [w modlitwie biblijnej].


Jan

-----------------------------------------------------------------------------

W ramach szkoły Słowa Bożego zapraszamy, by dodać:

* [swój] tytuł psalmu (!);

* pytanie, które warto postawić (?)

* jak żyć słowem Ps... (->).

prześlij na adres: jkochel@uni.opole.pl

----------------------------------------------------------------------------

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14079542

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu