Wyszukiwarka:
Film w katechezie

Pierwsza gwiazdka / The Star (2017)Pierwszy w dziejach kina pełnometrażowy animowany film o Narodzinach Jezusa („The Star”) przyjmuje niezwykłą dla kina biblijnego perspektywę: narratorami i bohaterami są tu mówiące, jak to w klasycznych bajkach bywa, zwierzęta (mysz Abby, osioł Bo, gołąb Dave, owieczka Ruth, psy, wielbłądy...). Ale film nie jest bajką: już napis na początku sytuuje widza w czasie i przestrzeni: „Nazaret, 9 miesięcy przed Chrystusem” (9 months B.C. politycznie poprawny tłumacz przełożył jako „przed naszą erą”). Mysz (a raczej skoczek pustynny), staje się świadkiem Zwiastowania: Maryja, niepewna jak zareagować na słowa Anioła, odpowiada „dziękuję... wypada tak mówić? Niech mi się stanie według Twego słowa”. To zwierzęta jako pierwsze dostrzegają gwiazdę, która wywołuje w nich zachwyt! Pierwszoplanowym bohaterem jest osiołek Bo, obracający żarna młynarza, lecz marzący o tym, by dostać się do królewskiego orszaku: gdy 6 miesięcy później udaje mu się uciec młynarzowi, znajduje schronienie w domu Józefa i Maryi, którą właśnie odwieźli do Nazaretu Elżbieta z Zachariaszem i ich dzieckiem. Dopiero po zaślubinach Józef dostrzega, że jego wybranka jest w ciąży. Przerażony i zasmucony zaczyna się modlić: w odpowiedzi słyszy głos Anioła, który go uspokaja. Znaczenie dla filmowej narracji mają też dobrane utwory muzyczne – rozbrzmiewa tu i „Ave Maria”, i angielska kolęda do melodii „Grensleeves”, i współczesna piosenka „Mary did you know?” („Mario, czy już wiesz?”), niestety bez tłumaczenia na język polski.

Trzy miesiące później pojawiają się kolejni bohaterowie: trzy wielbłądy w karawanie zastanawiają się, czy nie jadą przywitać Mesjasza? Jak w Mateuszowej Ewangelii, Królowie pytają Heroda o nowego króla, która ma przyjść na świat: zanim wyśle ich do Betlejem, Herod nakazuje żołnierzowi znaleźć i zabić to dziecko. Wątki zaczynają się splatać: ciężarna Maryja z Józefem przygotowują się do wyprawy do Betlejem, osiołek, marzący o królewskim orszaku ucieka, w końcu – razem z owieczką odnajduje Maryję z Józefem, których tropią groźne psy okrutnego żołnierza Heroda. W przepełnionym Betlejem nie ma nigdzie miejsca, lecz to wpatrzone w gwiazdę zwierzęta – wół, koń i koza – przygotowują w stajence żłóbek, w którym Maryja złoży swojego Syna. Wszyscy bohaterowie – łącznie z nawróconymi psami, uwolnionymi z łańcuchów – otaczają Świętą Rodzinę, a wielbłądzica Debora zapowiada, że ludzie będą pamiętać to, co się tu zdarzyło, radując się i dając sobie prezenty!

Pierwsza gwiazdka jest klasycznym filmem dla dzieci (nawet młodszych), adresowanym jednak do całej rodziny. Mimo że, jak to w bajkach, pierwszoplanowymi bohaterami są mówiące zwierzęta (rozumieją się tylko między sobą: ludzie słyszą ich beczenie, szczekanie czy ryki), właściwą bohaterką filmu jest Maryja: to ona jest postacią wiodącą, a film nie pomija najważniejszych wątków z Ewangelii dzieciństwa, przekazanych przez św. Mateusza i św. Łukasza: jest Zwiastowanie (o którym innym zwierzętom opowie mysz!), Elżbieta i Zachariasz, wątpliwości Józefa, królowie (trzej, w zgodzie z tradycją) podążający za gwiazdą okrutny Herod, droga do Betlejem i brak niemożność znalezienia miejsca, epifania nad polami, zwiastująca narodziny Chrystusa – Dobrego Pasterza, jest pokłon pasterzy oraz trzech króli przed Nowonarodzonym, złożonym w żłobie. Równocześnie film pokazuje, że świat stworzony przez Boga to nie tylko ludzie, lecz również zwierzęta. Scena, w której osiołek składa kopytka do modlitwy, próbując naśladować Maryję, nie powinna gorszyć, lecz przywoływać śpiewany w niedzielnej jutrzni werset „Błogosławcie Pana, dzikie zwierzęta i trzody” (Dn 3). Warto też na koniec obejrzeć animacje, towarzyszące napisom końcowym: to obrazy dorastania Jezusa, a więc zapowiedź dalszych wydarzeń Ewangelii. W jakże subtelny sposób pokazana jest uczciwość Józefa, który płaci młynarzowi za osiołka-uciekiniera!

Kogoś jednak ten film zgorszył: 13 grudnia 2017 w francuskim miasteczku Langon nauczyciele przerwali seans, w którym uczestniczyło 83 uczniów. Film okazał się „zbyt mało laicki”, bo opowiadał nie legendę, lecz historię Bożego Narodzenia…

ks. Marek Lis


Pierwsza gwiazdka [The Star], reż. Timothy Reckart, sc. Carlos Kotkin, USA 2017, 86’.

Opinie


+ Film przeznaczony dla rodzinnej publiczności, także dla najmłodszych!
+ Wierna wydarzeniom Ewangelii opowieść o narodzinach Jezusa w Betlejem
Pozostałe tematy
Aktualności

Franciszek o lectio divina

"Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest to co nazywa się lectio divina... Polega na poświęceniu czasu w ciągu dnia na osobistą, medytacyjną lekturę fragmentu Pisma Świętego. I jest to bardzo ważne: każdego dnia poświęć czas na słuchanie, medytację, czytanie fragmentu Pisma Świętego. W tym celu zalecam, by zawsze mieć kieszonkową Ewangelię i nosić ją w torbie, w kieszeniach; poniżej

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14752192

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu