2024-03-12
Biskup Sławomir Oder tak wyjaśnia myśl przewodnią Kongresu: "Jestem z wami to zapewnienie Chrystusa, potwierdzenie prawdy, w którą wierzymy (...). Ta obietnica Jestem z wami staje się przynagleniem do świadectwa i świadomego przeżywania misji, w której mamy być zaczynem nowej rzeczywistości (...). To Jestem zwami jest przynagleniem, żeby odkrywać tam Jego obecność. I tu otwiera się cała przestrzeń dzieł miłosierdzia, wrażliwości na drugiego człowieka, który staje przed nami ze swoimi potrzebami, albo stoi z daleka, bo nawet nie ma odwagi podejść. To Jestem z wami otwiera nasze oczy na innych ludzi, poszerza nasze serca, żeby oni też mogli odkryć tę Obecność...” (zob. GN 41/2023).
Młodzi "należycie uformowani w wierze i modlitwie, [winni stawać się] coraz bardziej apostołami swoich rówieśników”
- przekonywał Paweł VI (EN 68). Franciszek zaś apeluje do młodych zaangażowanych, aby podobnie jak miało to miejsce wy cudzie Jezusa, hojny dar młodych mógł się rozmnożyć (zob. "chłopiec, który ma pięć jęczmiennych chlebów i dwie ryby..."; por. J 6,9). Ewangeliczny bezimienny chłopiec jest przykładem młodego człowieka zaangażowanego w liturgię - w przygotowanie darów ofiarnych. Odgrywa ważną rolę w znaku rozmnożenia chleba, podobnie jak słudzy w Kanie Galilejskiej napełniający stągwie wodą i niosący je staroście weselnemu, stając się równocześnie naocznymi świadkami tego znaku. Ta aktywność młodych dzielona jest z uczniami, których zadaniem będzie troska o Ciało eucharystyczne, ale też o Słowo dające życia wieczne (por. "Wy dajcie im jeść!" - Mt 14,16). Miłość, która jest ofiarowana i dzielona, czyni cuda. Zaangażowanie młodych w liturgii jest pięknym świadectwem, które pociąga innych do pełnego udziału w Eucharystii.
Papież zachęca zatem młodych "wszystko to pochodzi z żywego źródła Eucharystii, w której przeistoczony jest nasz chleb i wino, by dać nam życie wieczne. Młodym ludziom powierzone jest ogromne i trudne zadanie. Z wiarą w Zmartwychwstałego, mogą się z nim zmierzyć z kreatywnością i nadzieją, zawsze stając w postawie służby, podobnie jak słudzy podczas wesela w Kanie, zdumieni współpracownicy pierwszego znaku Jezusa, którzy posłuchali polecenia Jego Matki: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5). Miłosierdzie, kreatywność i nadzieja sprawiają, że życie wzrasta" (CV 173).
Biskup Sławomir zaufał młodym, a oni jemu zaufali; czuwali wraz z nim na modlitwie i przyjęli jego motto biskupie jako wyzwanie: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie!
Osiem katechez eucharystycznych - to odpowiedź młodych studentów teologii na apel Biskupa Gliwic. Młodzi ofiarują swoje scenariusze katechez, jak ewangeliczny chłopiec ofiarował pięć chlebów i dwie ryby. Pragną się zaangażować, by być miłosierni, kreatywni, pełni nadziei. Wiedzą jednak, że to PAN "daje wzrost" (1 Kor 3,7), że to Jego Słowo "rozszerzało się coraz bardziej" (Dz 6,7; por. 12,24; 19,20), a Chleba "dał im tyle, ile tylko chcieli" (J 6,11). Natomiast jest też prawdą, że młodzi zaangażowani rzeczywiście "sprawiają, że życie wzrasta" (por. CV 173).
Trzeba tylko żywić nadzieje, że proponowane scenariusze dotrą - dzięki katechetom i nauczycielom - do innych młodych i pomogą im przezwyciężyć lęk i obojętność wobec aktywnego udziału w niedzielnej Mszy św. oraz adoracji Jezusa Eucharystycznego. Wierzę, że ON rzeczywiście jest z nimi!
ks. Jan Kochel