Wywyższeni - kościół św. Balbiny
2013-02-25
Pielgrzymka po śladach rzymskich męczenników trwa. Dziś pokłonimy się męczennicy Balbinie, zamęczonej podczas prześladowań Hadriana ok. 130 r. Pierwotna świątynia ku jej czci ufundowana został przez papieża św. Marka (336 r.). Obecny kościół, w którym przechowywane są relikwie Świętej i jej ojca, trybuna Kwiryna, położony jest nieco na uboczu, na wzgórzu awentyńskim, naprzeciw Term Karakalii, gdzie latem odbywają się popularne przedstawienia muzyczne.
I. INTERPRETACJA PISMA
Iz 1, 10. 16-20; Ps 50 (49);
Mt 23, 1-12
W liturgii słowa zadziwia nas wytrwał cierpliwość i miłosierdzie Boga, który wciąż wzywa i apeluje do grzeszników: Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy i utwórzcie sobie nowe serce i nowego ducha (Ez 18, 31). Antyfona przed Ewangelią, jak zwykle, jest kluczem do zrozumienia przesłania na dany dzień.
Bóg wzywa do nawrócenia nawet ludy Sodomy i Gomory, które stały się symbolem granic zepsucia, perwersji i dewiacji ludzkich. Nadal zapewnia i obiecuje: Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją... Nie ma granic miłosierdzia Bożego. Jest próg wolności człowieka: Jeżeli będziecie ulegli i posłuszni, dóbr ziemskich będziecie zażywać - obiecuje Pan.
Jedyny Mistrz i Nauczyciel obiecuje wywyższenie pokornym i poniżonym: Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.
* Jak naśladować tę "logikę Bożą"?
* Jak formować w sobie "nowe serce i nowego ducha"?
* Prorok znów wyzywa do słuchania - do posłuszeństwa (słowu) wiary: Słuchajcie słowa Pana..., dajcie posłuch prawu naszego Boga... Trzeba jednak przywołać pytania psalmisty: Ty, co nienawidzisz karności, a słowa moje odrzuciłeś za siebie? Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? Czy myślisz, że jestem do ciebie podobny?
II. ŚWIĘCI - PROMIENIE ŚWIATŁA SŁOWA
Freski na ścianach kościoła św. Balbiny przypisuje się wielkiemu włoskiemu malarzowi Pietro Cavalliniemu, u którego nauki pobierał słynny Giotto. Mieszkam w Rzymie przy ulicy im. Cavalliniego, stąd moje zainteresowanie tym malarzem. Cavallini i Giotto byli przedstawicielami tak zwanego "prerenesansu", który wybuchnął we Włoszech w XII w. Był to powiew "nowego ducha" - pragnienie nowej ewangelizacji!
Święta Męczennico rzymska uproś to nowe tchnienie dla miasta i świat (urbi et orbi). Prośmy o dary Ducha dla kardynałów na najbliższe konklawe, o pokorę dla nas i przedstawicieli środków społecznego przekazu. Niech brzmią nam w uszach słowa proroka: "Szukajcie dobra, a nie zła..."
III. DOŚWIADCZENIE WIARY
Wezwanie Ezechiela do szukania dobra, a nie zła jest biblijnym remedium na nasze czasy. Otacza nas chorobliwe poszukiwanie sensacji, pośpiech, eksponowanie złej strony słów i czynów, systematyczne wątpienie, a z nim krytycyzm wobec każdej dotąd uznawanej prawdy. Benedykt XVI nazywa to "dyktaturą relatywizmu". Wielu współczesnych chrześcijan zapomniało o podstawowej zasadzie greckiej: Meden agan - "nic zanadto"! Jak to pięknie koresponduje z dzisiejszą Ewangelią!
ks. Jan Kochel
fot. jk