Wyszukiwarka:
Katechezy biblijne

Wiara - kościół św. Czterech Męczenników

2013-03-10

News
Kościół Czterech Świętych Męczenników jest prawie nieznany dla większości przewodników, oprowadzających grupy turystyczne po Wiecznym Mieście. Najczęściej omija się go, gdyż ma silną "konkurencję" w postaci Koloseum, Lateranu i św. Klemensa. Najprościej trafić tutaj, dochodząc do św. Klemensa od Koloseum, skręcając w prawo lub od Lateranu - w lewo. Przypomina prawdziwą twierdzę średniowieczną. Na liście kościołów stacyjnych umieścił go Grzegorz Wielki. Upamiętnia czterech braci męczenników: Severusa, Severinusa, Carpophorusa i Victoriusa.  


I. INTERPRETACJA PISMA
Iz 65, 17-21; Ps 30 (29); J 4, 43-54

Dziś coraz częściej słyszymy wołanie o znaki i cuda, potwierdzające nauczanie Kościoła. Ewangelizatorzy i ruchy odnowy charyzmatycznej, podczas tzw. mszy o uzdrowienie, podkreślają siłę osobistego świadectwa, wartość rozeznawanych znaków i spektakularne uzdrowienia. Rzeczywiście wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu duchownych i świeckich w nowe ruchy, stowarzyszenia i szkoły nowej ewangelizacji. Jednak wciąż brzmią mi w uszach słowa z dzisiejszej Ewangelii: "Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie". Czy to jest wyrzut czy próba wierności dla świadków wydarzenia w Kafarnaum? Urzędnik królewski, jakby nie zauważając na słowa Jezusa, nadal prosi o pomoc, o uzdrowienie. Jezus widzi wiarę ojca i ona decyduje: "Idź, syn twój żyje" (J 4, 50; por. Mt 8, 13; 9, 22. 29; 15, 28; Łk 7, 9)!

Ewangelia kończy się istotnym potwierdzeniem: "I uwierzył on sam i cała jego rodzina" (4, 53). 
W Roku Wiary trzeba pytać:
* Czy potrafimy zwierzyć słowu Jezusa?
* Jak wyrażamy swoją wiarę w różnych sytuacja codziennego życia?
* Jak dzielimy się wiarą z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami... (por. Dz 11, 14; 16, 15. 31; 18, 8n)?


II. ŚWIĘCI - PROMIENIE ŚWIATŁA SŁOWA

Quattro Coronati - czterej bracia Męczennicy oddali życie w czasach Dioklecjana (+305), albowiem odmówili oddania czci pogańskiej statui boga Eskulapa. Wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa! Potwierdzają te wydarzenia piękne freski, zachowane w przylegającym do kościoła klasztorze sióstr augustianek. Jest tam XIII-wieczna kaplica św. Sylwestra zbudowana przez papieża  Innocentego IV (+1254). W dniu, kiedy przypada tutaj stacja, można tę kaplicę zwiedzać (H. Suchocka).

Jeden z fresków przedstawia legendę o uzdrowieniu Konstantyna Wielkiego z ospy, do czego przyczyniła się modlitwa papieża Sylwester I (314-335), z którego rąk cesarz przyjął później chrzest. 

Autor Listu do Hebrajczyków przekazał nam wiele przykładów życia wiarą oraz odpowiedź na pytanie: czym jest wiara? Wiara jest gwarancją tego, czego się spodziewamy, i dowodem rzeczywistości niewidzialnej. Dzięki niej nasi przodkowie otrzymali świadectwo (11, 1-2).


III. DOŚWIADCZENIE WIARY

Pierwszymi świadkami wiary są najczęściej rodzice, kapłani... Dziś coraz częściej są nimi również ludzie świeccy, którzy stają się "znakiem sprzeciwu" dla świata. To oni są prawdziwym zaczynem nowej ewangelizacji. 

ks. Jan Kochel
fot. jk
Pozostałe tematy
Aktualności

Zakończenie cyklu 2023/24

Redakcja ssb24.pl dziękuje za udział w cyklu medytacji w rytmie lectio divina nt. "Eucharystia buduje Kościół" (38 medytacji - wprowadzenie). Serdecznie dziękujemy kapłanom diecezji gliwickiej, którzy przygotowali medytacje. To cenny wkład w dzieło Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Nowy cykl 2024/25 rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu i będzie poświęcony Jubileuszowi Roku 2025. Zapraszamy!

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! jedność.com.pl zob. poniżej.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16080060

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu