Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok C

XX Niedziela zwykła – 18.08.2013

2013-08-16

News

Wolność i podziały. Wolność należy do najcenniejszych wartości człowieka. Za wolność składano ofiarę z życia. Nadzieja wolności była oparciem w wielu trudnych doświadczeniach historycznych, przede wszystkim w latach niewoli i w czasach panowania systemów totalitarnych. W dążeniu do wolności społeczeństwa doświadczają jedności, scalenia serc i umysłów. Dlaczego jednak wraz z doświadczeniem wolności pojawia się doświadczenie podziałów? Bo nie ma prawdziwego doświadczenia wolności bez miłości.



CZYTAJ!
Łk 12,49-53

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął! Chrzest mam przyjąć i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie. Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej”.


ROZWAŻ!


W średniowieczu istniało przekonanie, że ludzkość może stworzyć jedną, doskonałą wspólnotę, „doskonałą społeczność”, a więc wyjątkową jedność, w której wszyscy będą chrześcijanami, w której wszyscy będą się miłowali, szanowali, w której wszyscy będą jednakowo postępowali, jednakowo mówili, a nawet jednakowo myśleli. Ale rozwój kulturowy poszczególnych społeczeństw i narodów zmierzał nieuchronnie do wielości.

Po średniowieczu przyszły nowożytne czasy. W dobie oświecenia wolność wyboru kojarzyła się z dojrzałością. Mówiono wtedy, że człowiek dojrzały ma prawo wybierać swój własny styl myślenia i działania.

I to słuszne prawo wyboru obowiązuje do dnia dzisiejszego. Cieszymy się darem wolności. Każdy człowiek ma prawo do wolnego wyboru, ale to prawo często staje się dla człowieka uciążliwe i kłopotliwe. Dlaczego? Bo nieraz człowiek nie wie co ma wybrać i jak ma postąpić, jak ma się zachować lub co ma w danej sytuacji powiedzieć. I nie wszystkie wybory jakich człowiek dokonuje są dobre. Nieraz człowiek wybiera zło, może nawet w sposób nieświadomy, a czasem czyni to w sposób bardzo przemyślany i zaplanowany.

Wszelkie wybory jakich człowiek dokonuje są tym trudniejsze, gdy mieszkamy i obracamy się wokół ludzi myślących inaczej niż my, wokół ludzi wierzących inaczej a nieraz może nawet wrogo nastawionych do religii czy Kościoła (por. J. Cuda, ABC Chrześcijanina, Katowice 1989).

Każdy wybór, również ten na płaszczyźnie życia religijnego, niesie ze sobą określone konsekwencje. Można się dziwić i można ubolewać nad różnymi wyborami. Jednak każdy wybór jest wyborem podjętym przez człowieka i dlatego każdemu wyborowi należy się szacunek. Stąd też istniały, istnieją i będą istniały podziały w każdej społeczności, bo każdy podział jest wynikiem wolnego wyboru.

O tych podziałach mówi Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Nieraz te podziały są bardzo bolesne. Często przebiegają one przez nasze rodziny, nieraz wśród współpracowników. Te podziały tak wyraźnie przebiegają również na płaszczyźnie życia społecznego.

Naszym życiowym wyborem jest wybór Chrystusa i jego Kościoła. Taki wybór jest opowiedzeniem się za Chrystusem, za Jego prawem. Taki wybór jest pójściem przez życie drogą miłości i miłosierdzia, droga nadziei, dobroci i pokoju. Taki wybór każe nam w konsekwencji liczyć się np. z godnością i szacunkiem dla każdego człowieka, również nienarodzonego. Źródłem życia jest Bóg, który rodzicom dał tylko udział w swoim akcie stwórczym. To nie człowiek jest panem życia i śmierci, tylko Bóg. Taki wybór jest wspaniałym świadectwem wtedy, kiedy będzie go można odczytać w przykładzie życia każdego z nas. I nawet jeśli inni, żyjący, pracujący obok mnie mają inne poglądy, inaczej postępują, to jednak ja mam tak postępować, jak wymaga ode mnie tego sam Chrystus. Taka postawa świadczy o dojrzałej wierze. Stąd my jako ludzie wiary powinniśmy czynić wiele, aby wszelkie istniejące podziały nie obracały się przeciwko człowiekowi i nie sprowadzały na człowieka cierpienia ani nie były powodem braku szacunku dla kogokolwiek.

Jak to osiągnąć? Jedynym sposobem uzdrowienia wszelkich podziałów jakie rodzą się w przestrzeni wolności jest miłość, którą Chrystus nazywa ogniem, żarem i bardzo chce, aby on zapłonął w sercu każdego z nas. Tylko wtedy będzie nas stać na prawdziwy szacunek, na wierność i cierpliwość, które rokują przetrwanie i zwycięstwo.

  • Czy potrafimy dziękować Bogu za dar wolności?
  • Jakim szacunkiem otaczam ludzi żyjących innymi wartościami niż my sami?
  • Jak korzystamy z daru wolności na co dzień?
  • Na ile w praktyce życia miłość do Boga i drugiego człowieka decyduje o naszych wyborach?

MÓDL SIĘ!

Panie,
od wieków
Twoja Opatrzność
wyznacza każdemu człowiekowi zadanie,
które ma spełnić.
Ty mówisz co mam wybierać
poprzez możliwości i wymagania chwili,
poprzez potrzeby ludzi i Kościoła,
przez radę życzliwych osób,
przez zdolności, które od Ciebie otrzymałem.
Proszę Cię o mądrość Twego Ducha,
abym rozpoznał drogi,
którymi chcesz mnie prowadzić.
Weź mnie za rękę i Sam bądź światłem.
Proszę pomóż mi poznać Twoja wolę
i daj siłę abym, gdy ją odczytam,
szedł wytrwale za Tobą.
Amen.


Modlitwa o dobre wybory


ŻYJ SŁOWEM!

Wzorem św. Jana Pawła II módlmy się w porannej modlitwie do Ducha Świętego o podejmowanie dobrych wyborów w ciągu dnia.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13967741

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu