Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta maryjne

Uroczystość NMP Częstochowskiej - 26.08.2013

2013-08-26

News

Uroczystość dzisiejsza jest owocem długoletniej tradycji, jaka rozwijała się w naszym kraju i na całym świecie, związanej z kultem Matki Bożej w wizerunku częstochowskim. Ufna modlitwa tylu pokoleń niesie ze sobą doświadczenie wielu wysłuchanych modlitw.



CZYTAJ!
J 2,1-11

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła godzina moja». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu». Ci zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


ROZWAŻ!

Gdy odczytamy pobieżnie dzisiejszą Ewangelię, to zdawać się może, że Chrystus dosyć niegrzecznie zwraca się do Maryi. To jednak tylko pozór. Jezus ma największy szacunek do swojej Matki. Relacja Jezusa i Maryi Panny jest najdoskonalszym wzorem relacji rodzicielskiej i synowskiej. Maryja odczytuje intuicyjnie polecenie, by zrobić wszystko co powie Jej Syn. To powinien być wzorem wszystkich rodzinnych relacji i odniesień.

Ta najwspanialsza relacja Matki i Syna pokazuje nam jeszcze jeden ważny element – Maryja nieustannie wstawia się za każdym człowiekiem, tak jak wstawiła się za gospodarzami wesela w Kanie Galilejskiej.

Miliony ludzi, dziesiątki pokoleń pielgrzymowały i pielgrzymują nadal na Jasną Górę przed oblicze Czarnej Madonny. Zanoszą modlitwy przez Jej wstawiennictwo, bo wiedzą, że tak jak wsparła młodą parę z Kany, tak będzie wspierać i nas. Jej prośby są wysłuchiwanie przez Syna. On sam, proszących przez ręce Maryi, obdarza najlepszymi łaskami – tak jak na weselu kanneńskim zamienił wodę w wyśmienite wino.

Św. Jan w Ewangelii pokazuje wstawienniczą rolę Maryi i legitymuje ją podczas wydarzenia Ukrzyżowania, kiedy to Jezus czyni Maryję Matką całego Kościoła, którego symbolem jest umiłowany uczeń.

  • Jakie są moje relacje w rodzinie? Czy dbam o dobre relacje rodzinne?
  • Czy doświadczyłem w moim życiu wstawiennictwa Maryi?
  • Jak wygląda moja pobożność maryjna?


MÓDL SIĘ!

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi Najświętsza Maryjo Częstochowska! Oto ja niegodny sługa Twój, staje przed Tobą; wznosząc błagalnie ręce do Ciebie i z głębi serca mego wołam: O Matko najlitościwsza! Ratuj mnie, bo tylko w Tobie moja nadzieja; jeżeli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż pójdę?


ŻYJ SŁOWEM!

Proś dziś Maryję, aby pomogła Ci dbać o dobre relacje w twojej rodzinie. Spróbuj nawiedzić jakiś kościół, który poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. Dbaj też o zdrową pobożność maryjną.

ks. Tomasz Gajda.

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14090767

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu