Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Chrystusa Króla - 24.11.2013

2013-11-21

News
Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. I chociaż królowanie bezsprzecznie łączy się nam z koroną, tronem i splendorem, to Jezus - z wysokości Krzyża - łamie te wyobrażenia i stereotypy.



CZYTAJ!
Łk 23,35-43

Gdy ukrzyżowano Jezusa lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym». Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet, mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie». Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski». Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».

ROZWAŻ!

Kluczem do zrozumienia wydarzeń na Kalwarii niech będzie napis, który pojawiła się nad Jezusem. Najpierw – był to napis w trzech głównych dla tego terytorium językach: hebrajskim, łacińskim i greckim. Napis umieszcza się dla tych, którzy potrafią czytać. Dla inteligencji i sfer wyższych w społeczeństwie. Wiemy przecież, że kiedyś nie wszyscy potrafili czytać.

Jerozolima na Paschę stawała się miastem międzynarodowym i wielokulturowym. Napis na krzyżu jest jak deklaracja na sztandarze dla delegacji i przedstawicieli obcych państw. Krzyżowano setki ludzi bez podpisywania i objaśnień. Umierający obok Jezusa są bezimienni. Jezus Nazarejczyk Król Żydowski przyjmuje delegację grzeszników, zagubione ludzkie istnienia, krzyczących w swej bezradności przestępców.

Jedno słowo Jezusa może gładzić całą podłą przeszłość. Król, to ten, kto ma władzę nad życiem. Jezus ze swego tronu – krzyża rozdziela właśnie swą własność i dziedzictwo. Obiecuje nawróconemu łotrowi udział w królestwie. Atrybutami tego królestwa jest zwycięstwo nad podstępnym wrogiem niosącym śmierć i zniszczenie oraz wolność od wszelkiego zachłannego dominowania nad innymi, wyrażająca się w posłuszeństwie.

Drugie słowo Jezusa Króla jest przebaczeniem dla tych, którzy nie są w pełni świadomi dokonywanej na Nim zbrodni. Syn Królewski prosi o ułaskawienie dla przeciwników, by uczynić z nich sprzymierzeńców. Główną cechą tego królestwa jest przemiana mocą miłości.

MÓDL SIĘ!

Jezu przełamuj we mnie tylko ludzkie pojęcie Twej władzy i działania. Nie daj mi się zamykać w schematach przejętych czy to z feudalizmu czy z korporacji. Chcę poddawać się Twojej władzy miłości, która nie szuka swego i nie pamięta złego.

ŻYJ SŁOWEM!

W ciągu tygodnia szukaj okazji do podkreślenia i zadziałania siłą chrześcijańskiej miłości i posłuszeństwa. Zwłaszcza gdy znajdziesz się wśród ludzi trudnych i uciążliwych w kontaktach.

ks. Artur Sepioło

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13772452

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu