Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Notice: Undefined index: ciastko in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 142
Wyszukiwarka:

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/akt.php on line 709
Rozważania niedzielne: Rok A

Notice: Undefined index: video in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 210

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

VIII Niedziela zwykła - 2.03.2014

2014-02-27

News

Codziennie stajemy przed koniecznością dokonywania mniejszych lub większych wyborów. Warto na prostszych przypadkach przećwiczyć swoje umiejętności tak, by trudniejsze sytuacje nie sprawiały nam tylu kłopotów.


CZYTAJ!

Mt 6, 24-34

Jezus powiedział: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie". Dlatego powiadam wam: "Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy".

ROZWAŻ!

Jezusa nie interesują drobnostki. Nie mówi w tym fragmencie o wyborze w tłusty czwartek między pączkiem z nadzieniem różanym a pączkiem ze śliwkowymi powidłami. Jezus ma na myśli wybory radykalne: albo – albo. Życiowe decyzje, które bądź określają nas na dziesiątki lat, bądź są tak brzemienne w skutkach, że są nie do cofnięcia.

Nie można służyć „dwom panom”, ponieważ Pan jest jeden. Pozostali to uzurpatorzy. Użyte słownictwo sugeruje, że nie ma konfliktu między Bogiem a pieniędzmi, między Bogiem a pracą, między Bogiem a seksem, między Bogiem a rodziną. Jest natomiast konflikt (i to na śmierć i życie) między Bogiem a mamoną (czyli bożkiem pieniądza), między Bogiem a pracoholizmem (bożkiem aktywności), między Bogiem a wyuzdaniem (bożkiem seksualności), między Bogiem a nepotyzmem (bożkiem rodziny).

Przed drobnym ciułaczem może pojawić się pokusa wyższego zarobku, ale skutkująca zaniedbaniem rodziny. Przed młodym małżeństwem – pokusa zabicia nienarodzonego jako „pozbycie się problemu”. Przed urzędnikiem – pokusa „wepchnięcia” na stanowiska swojej rodziny z wszystkimi konsekwencjami niekompetencji i ignorancji.

Jezus uprzedza nas, Jego uczniów, że prędzej czy później staniemy przed koniecznością radykalnego wyboru. I nie tylko mamy być nań przygotowani, ale również zachęceni do zdecydowanego odrzucania bożków.

Komu służysz?

Skutki twoich decyzji stanowią odpowiedź na to pytanie.


MÓDL SIĘ!

Boże, który jesteś jedynym Panem, daj mi siłę i mądrość uznania Twej władzy i podporządkowania się jej. Uprzedzaj mnie natchnieniem Ducha Świętego, abym w swoich życiowych decyzjach stawał zawsze po Twojej stronie.


ŻYJ SŁOWEM!

Przez najbliższe trzy dni (do Środy Popielcowej), przy wieczornym rachunku sumienia wypisz trzy małe decyzje, które podjąłeś tego dnia. Następnie postaw znak „+” przy tej z nich, która jednoznacznie była zgodna z Bożymi zasadami.

ks. Artur Sepioło


fot. Bazylika Grobu Pańskiego - Jerozolima jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Festiwal Życia - Kokotek 2022

Radosny festiwal życia młodych w Kokotku k. Lublińca z Maryją "Ja" - 4-7.07.2022. Ona najlepiej wie, co znaczy - jako młody człowiek odpowiedzieć na wołanie anioła: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1,38). Zapraszamy!

więcej

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10918339

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu