Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

VIII Niedziela zwykła - 2.03.2014

2014-02-27

News

Codziennie stajemy przed koniecznością dokonywania mniejszych lub większych wyborów. Warto na prostszych przypadkach przećwiczyć swoje umiejętności tak, by trudniejsze sytuacje nie sprawiały nam tylu kłopotów.


CZYTAJ!

Mt 6, 24-34

Jezus powiedział: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie". Dlatego powiadam wam: "Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy".

ROZWAŻ!

Jezusa nie interesują drobnostki. Nie mówi w tym fragmencie o wyborze w tłusty czwartek między pączkiem z nadzieniem różanym a pączkiem ze śliwkowymi powidłami. Jezus ma na myśli wybory radykalne: albo – albo. Życiowe decyzje, które bądź określają nas na dziesiątki lat, bądź są tak brzemienne w skutkach, że są nie do cofnięcia.

Nie można służyć „dwom panom”, ponieważ Pan jest jeden. Pozostali to uzurpatorzy. Użyte słownictwo sugeruje, że nie ma konfliktu między Bogiem a pieniędzmi, między Bogiem a pracą, między Bogiem a seksem, między Bogiem a rodziną. Jest natomiast konflikt (i to na śmierć i życie) między Bogiem a mamoną (czyli bożkiem pieniądza), między Bogiem a pracoholizmem (bożkiem aktywności), między Bogiem a wyuzdaniem (bożkiem seksualności), między Bogiem a nepotyzmem (bożkiem rodziny).

Przed drobnym ciułaczem może pojawić się pokusa wyższego zarobku, ale skutkująca zaniedbaniem rodziny. Przed młodym małżeństwem – pokusa zabicia nienarodzonego jako „pozbycie się problemu”. Przed urzędnikiem – pokusa „wepchnięcia” na stanowiska swojej rodziny z wszystkimi konsekwencjami niekompetencji i ignorancji.

Jezus uprzedza nas, Jego uczniów, że prędzej czy później staniemy przed koniecznością radykalnego wyboru. I nie tylko mamy być nań przygotowani, ale również zachęceni do zdecydowanego odrzucania bożków.

Komu służysz?

Skutki twoich decyzji stanowią odpowiedź na to pytanie.


MÓDL SIĘ!

Boże, który jesteś jedynym Panem, daj mi siłę i mądrość uznania Twej władzy i podporządkowania się jej. Uprzedzaj mnie natchnieniem Ducha Świętego, abym w swoich życiowych decyzjach stawał zawsze po Twojej stronie.


ŻYJ SŁOWEM!

Przez najbliższe trzy dni (do Środy Popielcowej), przy wieczornym rachunku sumienia wypisz trzy małe decyzje, które podjąłeś tego dnia. Następnie postaw znak „+” przy tej z nich, która jednoznacznie była zgodna z Bożymi zasadami.

ks. Artur Sepioło


fot. Bazylika Grobu Pańskiego - Jerozolima jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13775873

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu