Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XIV Niedziela zwykła - 06.07.2014

2014-07-02

News

Rozpoczęły się wakacje. Wielu może odpocząć, jednak dla sporej grupy osób wakacje to wciąż czas ciężkiej pracy. Może to być również piękny czas z Jezusem, który wzywa nas do siebie.


CZYTAJ!
Mt 11,25-30

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.

ROZWAŻ!

Dzisiejsza ewangelia może wzbudzać pewne oburzenie!

Jezus zachęca, abyśmy przyszli do Niego po jarzmo. Dziś jarzmo nie wzbudza złych skojarzeń. Dawniej jednak była to uprząż z drewna, którą na swoim karku nosiły zwierzęta lub ludzie przenosząc wodę. Była to bardzo ciężka czynność dnia codziennego. Ludzie, do których Jezus wypowiedział to wyzwanie, mieli swoje problemy, trudności, prace... A On chce, by wzięli jeszcze od Niego jarzmo. Byłaby to podwójna trudność i obowiązek. Jednak jarzmo Chrystusa jest inne niż nasze obciążenia. Jego jest słodkie i lekkie. Niewiarygodne! A jednak. I nasze takie będzie, gdy do Niego przyjdziemy. Otóż jarzmo, które przynosi Jezus i zastępuje nim Prawo, jest całkiem znośne, gdyż dobrze dostosowane do możliwości człowieka.

Ale to wciąż wydaje się niewiarygodne i nielogiczne. Jarzmo ma być lekkie? Osoba wykształcona nigdy w to nie uwierzy. Jezus mówi: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Trzeba nam pójść do Jezusa, pozostawiając nasze logiczne i naukowe myślenie, a stanąć przed Nim z prostym, lecz otwartym sercem.

Dziś prostaczkiem nazwalibyśmy osobę niewykształconą. I znów oburzenie, bo tylko im Bóg objawia te rzeczy, a zakrywa je przed mądrymi. A przecież dzisiejszy świat lansuje trend, że nauka jest niezwykle ważna, każdy musi studiować, podnosić kwalifikacje. I słusznie, bo Chrystus wcale nie gani uczenia, chce jednak byśmy mieli - proste serc. Dlatego znów zachęca, byśmy przyszli i uczyli się od Niego, bo jest cichy i pokornego serca.

Pokora pozwoli nam zdecydować się, by nie słuchać tylko siebie, ale innych, bo przecież nie tylko my mamy monopol na wiedzę i dobre pomysły. Serce pokorne to takie, które pozwoli słuchać i wzorować się na innych. Takie, które schowa chore ambicje i zadufany honor, by móc pójść po radę i pomoc do Jezusa. Serce ciche- to serce słuchające. Aby słyszeć potrzeba ciszy. To tak już jest, że w wielkim hałasie słyszymy wszystko i nic zarazem, bo wszystko nam się zlewa. Potrzeba zatem ciszy, także w wakacje. Bóg przemawia w ciszy. Mówi do nas w czasie modlitwy, adoracji, medytacji, przemodlenia Słowa Bożego. Trzeba dać okazję, by Chrystus przemówił, a może dokładnie, by Go usłyszeć, bo On wciąż do nas mówi, a my Go nie słyszymy.

W Roku Rodziny, który powoli dobiega do półmetka, chciejmy zatrzymać się i zastanowić:

  • Ile jest w naszych rodzinach: miłość, pokory, cichości i słuchania?
  • Czy jest Boża cisza w naszej rodzinie? (Nie ciche dni, które spowodowane są burzą w rodzinie, ale taka cisza, która pozwala, by domownicy sercem do siebie mówili?)
  • Czy jest pokora, która otwiera nas na innych, bo przecież oni też mogą mieć rację?
  • Czy słuchamy Jezusa i siebie nawzajem?
  • Czy tylko do siebie mówimy, czy też ze sobą rozmawiamy, mówiąc i słuchając?

MÓDL SIĘ!

Jezus cichy i pokornego serca – uczyń serca nasze według serca Twego!


ŻYJ SŁOWEM!

W najbliższym tygodniu z pokorą będę słuchał innych oraz umiejętnie z nimi rozmawiał. Zapewnię sobie czas ciszy, w którym otworzę się na Boże Słowo. Podejmę się, mimo urlopu, z nowym entuzjazmem codziennych obowiązków.

Paweł Chyla

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

X Światowe Spotkanie Rodzin - Rzym 22-26.06.2022

Światowe Spotkanie Rodzin to inicjatywa św. Jana Pawła II - "Papieża Rodzin". W tym roku odbędzie się w Rzymie w dn. 22-26 czerwca oraz w Kościołach lokalnych. Każda rodzina to dar, który należy chronić i otaczać modlitwą. Ruch Czystych Serc Małżeństw wspiera tę piękną inicjatywę. Rodzino Święta, módl się za nami!

więcej

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10884059

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu