Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Notice: Undefined index: ciastko in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 142
Wyszukiwarka:

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/akt.php on line 709
Rozważania niedzielne: Rok B

Notice: Undefined index: video in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 210

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

IV Niedziela Wielkanocna - 26.04.2015

2015-04-22

News
Duch samowystarczalności, który opanowuje kolejne obszary naszej cywilizacji, wkrada się także w serca wierzących. Stwarza to śmiertelne zagrożenie dla owiec w przypadku, gdy przestają słuchać Pasterza.


CZYTAJ!

J 10,11-18

Jezus powiedział: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca.


ROZWAŻ!

Najemnik pracuje dla materialnej korzyści. Czasami tylko przywiązuje się do wypasanych zwierząt. Dobry pasterz natomiast jest emocjonalnie związany zarówno z całym stadem, jak i z każdą pojedynczą owcą. Stado jest jego dumą i stanowi przedmiot codziennej troski. Codzienne przebywanie i zaangażowanie powoduje, że potrafi określić „humory” i upodobania poszczególnych owiec. Zna je po imieniu. Tak bardzo identyfikuje się z owczarnią i jej losem, że jest gotów oddać życie za swoje owce. Tak wyraźny obraz dobrego pasterza Jezus odnosi do siebie, by każdy z nas czuł Jego bliskość, dostrzegał Jego troskę i miał w sobie poczucie bezpieczeństwa, wynikające z obecności tak odpowiedzialnego Pasterza.

Każdy z nas, mając tak pewnego Przewodnika i śmiałego Obrońcę, może z ufnością korzystać z pastwisk, na które prowadzi On – Dobry Pasterz.

Sytuacja owiec komplikuje się, gdy przestają słuchać głosu pasterza i przestają poznawać go przez swoje zaniedbanie. Zaczynają wtedy żyć pod dyktando najemników albo na własny rachunek. W obu przypadkach owce tracą pewność, poczucie bezpieczeństwa, dobre pastwiska, a w końcu życie. Zostają wykorzystane przez obcych, którzy nigdy nie będą dobrymi pasterzami, lub przez własne egoistyczne pragnienia, które dają namiastkę pozornej wolności.

Jako owce potrzebujemy więc wrażliwości i czujności, aby rozpoznawać głos Dobrego Pasterza. W praktyce oznacza to codzienne otwieranie Ewangelii i zapoznawanie się z Jego planami wyprowadzania nas na pastwiska, które On wybiera. Potrzebna jest też czujność, która chroni serce przed obcymi głosami i wpływami.


MÓDL SIĘ!

Jezu, Dobry Pasterzu, daj mi tyle mądrości, bym nie zamieniał swojego głosu na głos najemników; tyle wrażliwości, bym potrafił rozróżniać Twój głos od obcych i tyle męstwa, bym w sytuacjach trudnych nie szukał pomocy u nikogo innego, prócz Ciebie.


ŻYJ SŁOWEM!

Każdego dnia w tym tygodniu weź kolejne zdanie z dzisiejszej Ewangelii, aby stało się dla ciebie wskazówką i szkoleniem jak rozpoznawać głos Dobrego Pasterza.

ks. Artur Sepioło


fot. Dobry Pasterz - Sieger Koder; zob. liberstef.myblog.it

Pozostałe tematy
Aktualności

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Festiwal Życia - Kokotek 2022

Radosny festiwal życia młodych w Kokotku k. Lublińca z Maryją "Ja" - 4-7.07.2022. Ona najlepiej wie, co znaczy - jako młody człowiek odpowiedzieć na wołanie anioła: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1,38). Zapraszamy!

więcej

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10918167

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu