Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

XXVIII Niedziela zwykła - 11.10.2015

2015-10-08

News
W duchu wielkiej wdzięczności przeżywamy kolejny Dzień Papieski. Ma to związek z przypadającą 16 października rocznicą wyboru na Stolicę św. Piotra Polaka – św. Jana Pawła. Dzień ten jest okazją do dziękczynienia Bogu za dar jego osoby i za to, co wniósł w nasze życie osobiste, w życie naszego narodu i współczesnego świata. Jednak dziś trzeba też na nowo dostrzec jego budujący przykład życia dogłębnie zespolonego z Ewangelią. Jest to przykład pozostawiony przede wszystkim osobom życia konsekrowanego, ale także wszystkim, którzy pragną w swoim życiu urzeczywistnić ideał miłości pozostawiony nam przez Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ!
Mk 10,17-27

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Jezus mu rzekł: „Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: «Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę»”. On Mu rzekł: „Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości”. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: „Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego”. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: „Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”. A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: „Któż więc może się zbawić?”. Jezus spojrzał na nich i rzekł: „U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe”.


ROZWAŻ!

Kiedy prześledzi się teksty wystąpień i homilii św. Jana Pawła II wygłoszonych do młodzieży, wówczas daje się zauważyć, że wielokrotnie wybierał on na fundament swoich rozważań właśnie słowa dzisiejszej ewangelii, owo ważne pytanie: „Nauczycielu dobry, co mam czynić” i odpowiedź Jezusa: „jednego ci brakuje”. Szczególnie słowa te dogłębnie przeżywają osoby życia konsekrowanego, które w Roku Życia Konsekrowanego w szczególny sposób pochylają się nad nimi, bo wyznaczają one drogę złożonego przez nich ślubu ubóstwa. Słowa te odnoszą się jednak do wszystkich, również do małżonków chrześcijańskich, o których myślimy w dniach trwającego w Rzymie Synodu Biskupów poświęconego rodzinie.

Nikomu z nas nie może nam zabraknąć realizmu spojrzenia, by dostrzec, że owo wezwanie do ubóstwa, do wolnego wyboru Chrystusa, nie może być zawieszone w próżni, a więc oderwane od całego kontekstu naszej relacji do Jezusa Chrystusa. Nie można tych słów próbować realizować jedynie z nakazem, tzn. że mamy być ubodzy, bo mam być ubodzy. I koniec. Wezwanie to musi być realizowane w głębokim wezwaniu do miłości, w tym sensie, że mamy być ubodzy, aby naszym największym bogactwem jest Jezus Chrystus. Ponad wszystko miłować Chrystusa i być świadkiem Jego miłości. To jest właściwa droga do realizacji wezwania do ubóstwa.

Warto w tym momencie przypomnieć słowa zapisane w Ewangelii św. Łukasza, które kiedyś Pan Jezus wypowiedział do Marty, siostry Marii, słowa bardzo podobne do tych, które wypowiedział do owego bogatego młodzieńca: „jednego ci brakuje”. Marta usłyszała: „martwisz się o wiele, a potrzeba tylko jednego” – słuchać nade wszystko Słowa Bożego. To słuchanie Słowa, wsłuchiwanie się w żywe Słowo Boga, medytowanie Słowa i życie Słowem, jest w stanie rozpalić naszą wiarę by w niej odnaleźć sens miłość i żyć realnie ubogo.

Taki właśnie sposób działania widzieliśmy w przykładzie życia św. Jana Pawła.

Jak możemy te słowa odczytać w obecnej dobie patrząc na Papieża Polaka?

Znakiem czasu jest to, że ludzie chcą chodzić „na skróty” i szybko dochodzić do swego celu. Tak jest również w przypadku realizacji drogi życia kapłańskiego lub zakonnego, ale także w przypadku życia małżeńskiego. Jedni i drudzy chcą realizować swoje powołanie i wierność ślubom, ale istnieje pytanie o dobór środków prowadzących do wierności, a ostatecznie o ich owoc.

W jednym i w drugim przypadku mamy do czynienia z określonymi ślubami. I doskonale wiemy, że bezużyteczne będzie wymaganie wierności ślubom czy zobowiązaniom, jeśli wpierw nie będzie wzrastała miłość. A bezużyteczne byłoby wymagać, aby we wspólnotach wzrastała miłość, jeśli wpierw nie będzie w nich wzrastać wiara. A bezużyteczne było wymaganie wzrostu wiary, jeśli wpierw nie będzie głębokiego wsłuchiwania się w Słowo Boże. Taka musi być kolejność: Słowo – wiara – miłość – wierność. Niestety, czasami ten proces jest pomijany. Chcemy właśnie pójść „na skróty”. Można czasami zadziałać jak w przypadku prądu elektrycznego, tzn. „doprowadzić do zwarcia”, zadziałać, ale „na spięcie”. I coś zaiskrzy, coś się ruszy, ale czy będzie to owocne? Takim sposobem działania są napomnienia, upomnienia, wyrzuty, epatowanie zobowiązaniami czy nakazami, ale to będzie zawsze działaniem „na krótką metę”, a więc na krótki czas. W taki sposób chęć wzbudzenia wierności czy miłości może tylko „poparzyć” ludzi. Tak się nie da. I tak, prędzej czy później, trzeba będzie wrócić do źródła, do początku miłości, do prymatu Słowa Bożego, do dania w życiu pierwszeństwa Bogu.

Zatem w odczytaniu przesłania dzisiejszej ewangelii chodzi o stałą pozytywna odpowiedź na zaproszenie Pana Jezusa. Owemu młodzieńcowi nie brakowało dobrej intencji. Chciał pójść za Jezusem. Wydawało mu się, że jest w stanie iść za Jezusem. Dopiero kiedy Jezus uświadomił mu, że pójście za Nim wymaga całkowitej wolności i otwartości na Słowo Jezusa, wtedy zobaczył, że nie jest w stanie tego uczynić. Oto Słowo Chrystusa rozcięło jego serce, jak miecz o którym słyszymy w czytanym dziś fragmencie Listu do Hebrajczyków. Ów młodzieniec nie potrafił do końca skorzystać z Jezusowego zaproszenia i nie poszedł za nim, dlatego odszedł zasmucony. Bo nie można pójść za Jezusem połowicznie.

To właśnie w osobie św. Jana Pawła widzimy kogoś, kto poszedł za Słowem, od początku do końca, bez marginesu własnych spraw, ukrytych intencji, ale zawsze ściśle w duchu Kościoła i Ewangelii. Dlatego był zawsze radosny.


MÓDL SIĘ!

Panie Boże, prosimy Cię o łaskę dochowania wierności słowu danemu w dniu naszego ślubu. Spraw, abyśmy w dniach pomyślności wspólnie Ci dziękowali, a w chwilach smutku razem dźwigali nasz krzyż. Niech Twoja wierność wobec człowieka będzie dla nas wzorem i źródłem mocy, a zarazem szkołą naszej wzajemnej wierności. Daj nam, byśmy przez nierozerwalną więź, która jednoczy nasze serca, dawali świadectwo Twojej bezgranicznej miłości, a po wspólnie przebytej drodze naszego życia osiągnęli koronę wiecznej chwały, przyobiecaną tym, którzy dochowują wierności aż do końca. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa o łaskę wierności dla małżonków


ŻYJ SŁOWEM!

Jan Paweł II podkreśla, że „ewangeliczna rada posłuszeństwa jest wezwaniem, które płynie z tego Chrystusowego posłuszeństwa aż do śmierci...” (RD 13). Posłuszeństwo woli Ojca jest sensem życia Syna Bożego i poprzez nie Chrystus spełnia plan Ojca dotyczący zbawienia człowieka. Niech świat się dowie, że ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak mi Ojciec nakazał (J 14, 31). Posłuszeństwo i miłość są współzależne: w życiu Jezusa posłuszeństwo rodzi się z miłości, a Jego miłość wyraża się w posłuszeństwie. Trwa Synod Biskupów (2015) poświęcony rodzinie. Jego zadaniem jest pomoc współczesnej rodzinie w ponownym odnalezieniu piękna swego powołania i dotrzymaniu wierności złożonym ślubom. Odmów więc dowolną modlitwę w intencji dobrych owoców trwającego Synodu.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14076107

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu