Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

Środa Popielcowa - 10.02.2016

2016-02-08

News

Wiele naszych dobrych czynów dokonywanych jest z autentycznego poruszenia i porywu serca. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: zrobić coś dobrego i równocześnie zyskać w oczach innych.





CZYTAJ!
Mt 6,1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


ROZWAŻ!

Jezusowe wskazania skierowane są do ludzi pobożnych i ofiarnych. Podawane przestrogi mają uchronić dobre dzieła przed samozniszczeniem.

Powodem roztrwonienia duchowego dobra może stać się pycha i obłuda. Stąd mocne Jezusowe: „strzeżcie się”. Niestety nasze szukanie ludzkich względów może zniweczyć nawet tak wspaniałe wydarzenie jak kontakt z Bogiem czy wsparcie dane potrzebującym. Chęć pokazania się przed innymi i zabiegi obliczone na zyskanie poklasku rujnują delikatną tkankę życia duchowego.

Jezus demaskuje ambicje ludzkiego serca i ustawia wszystko we właściwej perspektywie. Jest nią relacja z Ojcem w niebie. Przed Nim nie trzeba udawać, nie trzeba grać czy zabiegać o opinię na wyrost.

Ojciec widzi „w ukryciu”, wie więcej niż inni i zna najskrytsze sekrety naszego serca, więc przed Nim możemy być sobą. Taką właśnie szczerą i klarowną postawę mamy stopniowo przenosić na wszystkie pozostałe relacje. Ojcu w niebie pozostawić należy także ocenę za co będziemy nagradzani, a za co karceni. Pełen ufności i prostoty sposób zachowania daje równocześnie odpór pokusie udawania i stanowi szczepionkę przeciw obłudzie.

Wielki Post powinien być czasem uważniejszego przyjrzenia się własnemu zachowaniu i stojącym za nim motywacjom. Taka duchowa refleksja staje u początku głębokiego nawrócenia i przejścia od postawy zadufania w sobie, liczenia na docenienie i zwracania na siebie uwagi do prostolinijnego działania, ufności pokładanej w Bogu i autentycznej pokory.

Walka z samym sobą bywa najtrudniejsza, ale równocześnie obfituje w błogosławione owoce pod okiem Ojca, który widząc walkę toczoną w ukryciu „odda tobie”.


MÓDL SIĘ!

Boże, ze wszystkich sił proszę o szczerość. Pomóż mi demaskować w sobie wszystkie chwile, w których ambicja, chęć błyszczenia, czy pokazania się przed innymi wzięły górę nad rozsądkiem i zdrowym osądem o samym sobie. Pomóż mi wykorzystać czas, gdy jestem z Tobą sam na sam do weryfikacji poruszeń mojego serca. W Twoje ręce powierzam każdy mój dobry czyn, bo przecież Ty pozwoliłeś mi go dokonać.

 

ŻYJ SŁOWEM!

W pierwszych dniach Wielkiego Postu (do niedzieli) w czasie wieczornej modlitwy przyjrzyj się dwom wydarzeniom minionego dnia, w których udało ci się zrobić coś dobrego. Chciałbyś, by ktoś je zobaczył? Zbadaj w tych czynach swoją motywację.

ks. Artur Sepioło

fot. www.christpod.de

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14055320

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu