Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

III Niedziela Adwentu - 11.12.2016

2016-12-07

News
Tradycyjnie trzecia niedziela adwentu nazywana jest gaudete - "niedzielą radości lub różową" (łac. introit: Gaudete in Domino semper - Flp 4, 4). Cały Adwent to czas radosnego oczekiwania, ale to również czas nasłuchiwania. Problem sprowadza się często do jednego pytania: czego słuchasz?

 


CZYTAJ

Mt 11, 2-11

Skoro Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi». Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.


ROZWAŻ

„Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem...” (11, 2).

Trzy ważne akcenty dotyczące adwentowego słuchania, można odkryć w tym krótkim zdaniu:

  • Jan ciągle słuchał. Nieustannie nastawiony był na słowa o Jezusie.
  • Żadne okoliczności, nawet więzienie, nie przeszkadzały mu w słuchaniu, pozostał więc wrażliwy na wszystko, co dotyczyło Mistrza z Nazaretu.
  • Posłał uczniów, by się dowiedzieć więcej.

Na jakie wiadomości jesteś nastawiony? Sąsiedzkie? Sportowe? Polityczne? Gospodarcze? Czego słuchasz chętnie? Jak to zweryfikować? Najpierw we własnym w sercu. A potem, by siebie samego nie łudzić, popatrz jakie kupujesz gazety, jakiej stacji radiowej słuchasz, jaką wybierasz telewizję. Są to proste wyznaczniki treści ulubionych przez ciebie. Nie chodzi o oskarżanie (o brak pobożności) ale o jasne zweryfikowanie, a to czasem boli.

Ile czasu i w którym miejscu dnia przeznaczasz na słuchanie Słowa Bożego? Spojrzyj na siebie szczerze. Optymalny kwadrans twórczej aktywności czy szarpane skrawki sennej bezradności? Przykładając miarę Jana, któremu nie przeszkadzało nawet więzienie, trzeba by stwierdzić, że wielu z nas staje się dziś więźniami pośpiechu, bezmyślności, nieuporządkowania i życiowego chaosu. Mamy do dyspozycji wszystko co tylko chcemy, by poznawać Jezusa i słuchać Go, ale tego nie wykorzystujemy. W zderzeniu z postawą Jana stajemy się groteskowo niepoważni lekceważąc nadchodzącego Mesjasza.

Co robię, by wiedzieć więcej, znać Jezusa bardziej, mieć pewność co należy w mojej sytuacji zrobić? „Nie chcę się zmuszać, wystarczy raz w tygodniu, nie czuję potrzeby, nie bądźmy fanatyczni…”. Wymówki brzmią śmiesznie, ale funkcjonują w obiegowych opiniach, codziennych rozmowach i fundamentalnych decyzjach. Zbyt ulegli laickiej cywilizacji nie widzimy nawet jak bardzo głuchniemy.

MÓDL SIĘ

Boże, nie pozwól mi ogłuchnąć, gdy przychodzisz i przemawiasz, gdy przybliżasz się i wołasz. Wyrwij mnie z chaosu, pędu i cywilizacyjnego szumu. Daj mi odwagę Jana, by się zatrzymać i nasłuchiwać. Twoich kroków, Twego głosu i Twoich wiadomości. Daj mi łaskę uważnego słuchania.


ŻYJ SŁOWEM

Siądź wieczorem na kilkanaście minut i zacznij słuchać, co Bóg ma do powiedzenia na temat twego życia, rodziny, pracy i rozrywki. Nie uciekaj w mówienie marzenie czy planowanie, nawet, gdy początkowo nie będzie słychać nic. Cierpliwie nasłuchuj wiadomości od Jezusa. Przyjdą i zmienią twój styl życia.


ks. Artur Sepioło

fot. Passione Mama

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13979349

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu