Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

VIII Niedziela zwykła – 26.02.2017

2017-02-22

News
Coraz częściej jesteśmy bombardowani reklamami – w telewizji, radiu czy Internecie. Wystarczy wejść na swoją skrzynkę mailową, żeby dokopać się do nowej wiadomości, trzeba wpierw pousuwać wiele niepotrzebnych reklam. Otaczające nas plakaty i billboardy zachęcają do kupna coraz to nowych produktów. Są one kolorowe, świecące, przebija z nich radość i entuzjazm, przykuwają naszą uwagę oraz informują o kolejnych promocjach. Producenci i właściciele sklepów walczą o każdego klienta - wszechobecna konkurencja.


CZYTAJ!

Mt 6, 24-34 

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy.


ROZWAŻ!

W dzisiejszej Ewangelii Jezus przestrzega nas przed służbą dwom panom. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że jeden z nich będzie przez nas miłowany, a drugi znienawidzony. Pierwszym panem jest Bóg. Chce nas mieć wyłącznie dla siebie, dlatego jest o nas zazdrosny (hebr. ’ēl qannô’). Mówimy wręcz o zazdrosnej miłości JHWH. Bóg bowiem nie toleruje żadnych rywali i jakiejkolwiek konkurencji, lecz wymaga od nas (od swego ludu) bezwzględnego posłuszeństwa. Zazdrość pojawia się zawsze wtedy, gdy zagrożona jest miłość pomiędzy oblubieńcem i oblubienicą, gdy nagle pojawia się ktoś, kto zabiega o względy kochanej przez nas osoby (zob. Prz 6,32-35; Lb 5,12-31). W takim przypadku zazdrość współmałżonka jest reakcją pożądaną i naturalną, ponieważ chodzi o obronę miłości małżeńskiej. Boża zazdrość chroni zatem więź miłości pomiędzy Nim a nami (Jego ludem). Tą osobą trzecią, która próbuje zniszczyć piękną Bosko-ludzką relację jest zawsze szatan.

Drugim panem, o którym wspomina Jezus w dzisiejszej Ewangelii, jest Mamona. To słowo wywodzi się z języka aramejskiego i oznacza pieniądze lub majętność. Chrystus – stosując tak zwaną personifikację – ukazał te dobra w postaci bożka, który konkuruje z prawdziwym Bogiem o duszę człowieka.

O bogactwie człowieka wcale nie decyduje posiadany majątek. Albert Einstein powiedział kiedyś, że najcenniejszych rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze. To, co czyni człowieka bogatym to sposób, w jaki przeżywa on swoją codzienność.

Niestety temu zadaniu nie sprostali chociażby mieszkańcy Sodomy oraz Gomory. Głównym grzechem tych ludzi była nieczystość, przedmiotowe traktowanie ciała, rozwiązły styl życia oraz manifestacyjne praktyki homoseksualne. Mieszkańcy tych miast gardzili Boskim i ludzkim prawem. Po dzień dzisiejszy istnieje zwrot „grzech sodomski/sodomia”, który dotyczy rozwiązłości płciowej. Jest to jeden z czterech grzechów wołających o pomstę do nieba. JHWH zamierzał ukarać Sodomę i Gomorę, ale za namową patriarchy Abrahama zgodził się, że daruje życie jego mieszkańcom, jeśli wśród nich znajdzie się przynajmniej dziesięciu sprawiedliwych. Nie znalazło się, dlatego oba miasta zostały doszczętnie zniszczone.

Bardziej bogatym u Boga okazał się Abraham. Nie mieszkał on w warownym i rozwiniętym mieście (jak mieszkańcy Sodomy i Gomory), lecz pod namiotem. Prowadził koczowniczy tryb życia. Człowiek ten nie miał w Kanaanie własnej ziemi. Nawet pastwiska, na których wypasał swoje trzody, nie należały do niego. To jednak, co Abrahama czyniło bogatym, to przeżywana przez niego codzienność. Patriarcha ten kochał Boga i na co dzień starał się żyć Jego wolą. Jakie przez to musiał mieć u JHWH poważanie, skoro Bóg – na jego prośbę – chciał okazać łaskawość mieszkańcom Sodomy i Gomory, ale w miastach tych nie znalazło się nawet dziesięciu sprawiedliwych, którzy by wyczekiwali tego miłosierdzia oraz o nie zabiegali. Zatem… nic na siłę.

Na całe szczęście są wśród nas osoby, które służą tylko jednemu panu – Panu Bogu. Nie brakuje jednak i takich ludzi, którzy bardziej ufają wszystkim i wszystkiemu dokoła, tylko nie Bogu. Wielu z nich zaślepionych jest także swoim bogactwem (mamoną). Słynny muzyk Bob Marley powiedział kiedyś, że niektórzy ludzie są tak biedni, że jedyne co mają to… pieniądze.


MÓDL SIĘ!

Uznaj Jezusa za swego JEDYNEGO Pana!

Jezu, wierzę w twoje zmartwychwstanie. Bóg Cię uwielbił, napełnił Cię Duchem Świętym i dał Ci Imię, które jest ponad wszelkim imieniem.

Klękam przed Tobą na znak, że uznaję Cię Panem, moim Panem: właścicielem całego mojego życia i poddaję się całkowicie Tobie i Twojej świętej woli, abyś uczynił ze mną to, co chcesz.

Nie chcę już więcej być centrum swojego życia. Panie, Ty przejmij kierowanie. Uczyń, abym pragnął i robił to, co Ty chcesz. Powierzam Ci całego siebie. Chcę być Twój, tylko Twój i niczyj więcej.

Ogłaszam Cię Panem mojego życia, moim jedynym Panem. Nie chcę być niewolnikiem ani pieniędzy, ani przyjemności, ani żadnej wady lub żądzy, która mnie oddala od Ciebie. Daję Ci całe moje życie na zawsze.

Podejmuj wszystkie decyzje według Twojej woli i spraw, abym jak Maryja był sługą Twojego Słowa, ponieważ to jest jedyny sposób na to, by być naprawdę wolnym. Ja nie chcę już więcej żyć, żyj Ty we mnie. Daj mi swoje życie w zamian za moje, które Ci dzisiaj powierzam na zawsze.

Wiem, że potraktowałeś poważnie moje słowa, tak jak ja potraktowałem poważnie Twoje wezwanie. Otwieram Ci całkowicie bramę mojego serca. Wejdź we mnie i zostań ze mną na zawsze. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

To, co czyni nasze życie bogatym, to właściwy sposób przeżywania swojej codzienności. Jesteśmy bogaci przed Bogiem, gdy: karmimy głodnych, poimy spragnionych, odziewamy nagich, przyjmujemy podróżnych, pocieszamy więźniów, odwiedzamy chorych oraz grzebiemy zmarłych. Jesteśmy bogaci przed Bogiem, gdy: napominamy grzeszących, pouczamy nieumiejętnych, dobrze radzimy wątpiącym, pocieszamy strapionych, cierpliwie znosimy krzywdy, chętnie darujemy urazy oraz modlimy się za żywych i zmarłych. Nie lekceważmy zatem uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, bo podczas sądu na końcu czasów nie przekupimy Boga swym majątkiem, lecz będziemy sądzeni – jak podkreślił św. Jan od Krzyża – z okazanej przez nas MIŁOŚCI!

Spośród powyższych uczynków miłosierdzia proszę wybrać jeden i realizować go codziennie przez najbliższy tydzień (można wybrać siedem – jeden na każdy dzień tygodnia).

ks. Łukasz Florczyk

fot, digart.pl

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13786940

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu