Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła - 29.06.2017

2017-06-27

News
Ikonografia przedstawia Apostołów Piotra i Pawła razem w misji głoszenia i świadczenia. Razem wezwani przez Pana po imieniu otrzymali swoje posłannictwo głoszenia Dobrej Nowiny; razem też poszli za Panem aż po krańce ziemi - aż po świadectwo krwi. Łączy ich powołanie, misja i wieniec zwycięstwa, który "w owym dniu wręczył im Pan, Sędzia sprawiedliwy" (2 Tm 4,8).



CZYTAJ!
2 Tm 4,6-9.17-18; Mt 16,13-19

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.


ROZWAŻ!

W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiarę ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkich, którzy umiłowali pojawienie się Jego (2 Tm 4,7-8).

Często mamy okazję oglądać w telewizji lub na żywo zmagania sportowców, chociażby podczas odbywających się co cztery lata Igrzyskach Olimpijskich. Zazwyczaj po zakończeniu zmagań następuje uroczyste wręczenie nagród. Na podium stają zwycięzcy, którzy otrzymują wieńce – symbol zwycięstwa. Odśpiewuje się hymn państwowy. To chwila wielkiej dumy dla zwycięzcy oraz dla jego kraju.

Właśnie dziś obraz takiego zwycięzcy ukazuje nam Apostoł Paweł. Znał on świat grecki, gdzie narodziła się idea igrzysk i zawodów sportowych. Możliwe, że nawet uczestniczył w takich zawodach w Atenach lub Koryncie. Wykorzystał to doświadczenie u kresu swego ziemskiego życia wskazać nam to, co czeka nas w niebie.

Zacznijmy może jednak od początku. Sportowiec, aby osiągnąć zwycięstwo musi włożyć wiele wysiłku i pracy. Wielogodzinne treningi, wyrzeczenie się wielu przyjemności, dążenie do celu. Czyż i w naszym życiu, życiu chrześcijanina nie powinniśmy tak samo działać? Dążyć do celu, którym jest świętość trenując, wzmacniając się w wierze, karmiąc Słowem Bożym i Sakramentami; wyrzekać się wielu dobrodziejstw tego świata w Imię Jezusa? My także biegniemy w zawodach, jak św. Paweł. Biegniemy, ale musimy pamiętać z jaką intencją. Biegniemy, by rozgłaszać chwałę Bożą, głosić Jego Ewangelię, dzielić się osobistym świadectwem.

Każdy sportowiec ma także chwile słabości, zwątpienia, doświadcza porażek. Czyż i w naszym życiu nie pojawia się czasem zwątpienie, szczególnie gdy na drodze pojawiają się trudności? Właśnie wtedy możemy zwrócić się do Tego, który jest naszym „trenerem” – do Jezusa Chrystusa. Z Nim każda trudność okazuje się być do przezwyciężenia. Możemy też biec dalej, biec w wyznaczonym kierunku: ku świętości i spotkaniu z Ojcem. Tam, jak zapewnia nas św. Paweł, Bóg nas oczekuje, by wręczyć nam wieniec sprawiedliwości. Czy trzeba zrobić coś nadzwyczajnego, by go osiągnąć? Myślę, że i tak i nie. Bo wystarczy tylko, a może podążyć za Jezusem, podjąć wysiłek, podjąć bieg dla chwały Bożej, dla Ewangelii.

Zapytajmy zatem:

  • Drogi bracie, droga siostro czy już biegniesz w tych zawodach?
  • Czy podjąłeś ten wysiłek?
  • Czy wierzysz, że na końcu czeka na Ciebie Pan, aby wręczyć Ci wieniec sprawiedliwości?

MÓDL SIĘ!

W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła warto pamiętać o pasterzach naszego Kościoła, o Papieżu Franciszku, biskupach, kapłanach i diakonach. Włączmy tą intencje do naszej modlitwy i prośmy słowami Apostoła: Pan stanął przy mnie i umocnił mnie, żebym dokończył swoje przepowiadanie, aby usłyszały je wszystkie narody. I zostałem wyrwany z paszczy lwa. Pan wyrwie mnie z każdej zasadzki i doprowadzi bezpiecznie do swojego królestwa niebieskiego. Jemu chwała na wieki wieków. Amen (2 Tm 4,17-18).


ŻYJ SŁOWEM!

Sięgnij dziś pamięcią lub poszukaj jakiś informacji dotyczących świętych Apostołów Piotra i Pawła. Może uda Ci się podzielić nimi także z innymi?

Kamil Żyłka

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13957959

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu