Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Notice: Undefined index: ciastko in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 142
Wyszukiwarka:

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/akt.php on line 709
Rozważania niedzielne: Rok B

Notice: Undefined index: video in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 210

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

XXIII Niedziela zwykła – 9.09.2018

2018-09-08

News

Ewangelia jest pełna znaków i błogosławieństwa. Wierzący coraz bardziej uświadamiają sobie, że żyją pod mocną i kochającą ręką Boga. Boża prawica jest znakiem ochrony i bezpieczeństwa.


CZYTAJ!
Mk 7,31–37 (BP)

[Jezus] znowu opuścił okolice Tyru i przemierzał ziemie Dekapolu. Przez Sydon szedł w kierunku Jeziora Galilejskiego. Wtedy przyprowadzili do Niego głuchoniemego o prosili Go, aby położył na niego rękę. Odprowadził go na bok, z dla od tłumu. włożył palce w jego uszy i śliną dotknął jego języka; spojrzał w niebo, westchnął i rzekł do niego: "Effatha", to znaczy: Otwórz się! Natychmiast otworzyły się jego uszy i zostały rozwiązane więzy jego języka, tak że mógł poprawnie mówić. I przekazał im, aby nic nikomu nie mówili, ale im bardziej zakazywał, tym więcej oni rozpowiadali. Pełni podziwu mówili: "Wszystko dobrze uczynił. Sprawił, że głusi słyszą, a niemi mówią".


ROZWAŻ!

Gest nałożenia rąk ma bardzo długą i bogatą tradycję w Biblii.

W Starym Testamencie dotyczy to trzech rzeczywistości:

  • Błogosławienie dzieci. W Starym Testamencie nakładanie rąk było znakiem błogosławieństwa udzielanego dzieciom. Na przykład Jakub pobłogosławił swoich dwóch wnuków, kładąc im ręce na głowy.
  • Przekazanie funkcji i odpowiedzialności. W Księdze Liczb lud Izraela nałożył ręce na lewitów, ofiarowując ich na służbę Panu (por. Lb 8,9-10). Mojżesz kładł ręce na Jozuego, aby udzielić mu autorytetu i mocy, gdy ustanawiał go wodzem i swoim następcą (por. Lb 27,18-23).
  • Prośba o bezpośrednią Bożą ingerencję. Prorok Elizeusz nałożył ręce na zmarłego chłopca, by go wskrzesić (por. 2 Krl 4,34).

W Nowym Testamencie gestu używa zarówno Jezus jak i apostołowie. Powtarzają się te same motywy co w Starym Testamencie: Jezus błogosławi dzieci (Mk 10,16), apostołowie przekazują funkcje i rozsyłają na misje (Dz 13,3), Jezus kładąc ręce uzdrawia, jak w dzisiejszej Ewangelii (Mk 7,34n).

Jezus został poproszony o ten gest więc cała społeczność zrozumiała go i traktowała jako normalną praktykę. Nie byli zdziwieni formą, ale zaskoczyła ich skuteczność: "Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę" (Mk 7,37 BT).

Jezus obiecał, że tym, którzy uwierzą, będą towarzyszyć znaki, podobne do tych, co On czynił: "(…) na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie" (Mk 16,18).

Oczywiście nie można tego gestu traktować magicznie. Pierwszym działającym jest Bóg, a każda modlitwa i gest - z nią związany - jest wyrazem naszego zaufania i współdziałania z Nim. Dopowiadając tylko trzeba zaznaczyć, że w Nowym Testamencie nakładanie rąk było gestem udzielania pełni Ducha Świętego – szczególnie nowym wierzącym.

W oparciu o te podstawy biblijne, nakładanie rąk ma swoje ważne miejsce w dwóch sakramentach Kościoła – w bierzmowaniu i święceniach kapłańskich. W przypadku modlitwy to moc Ducha Świętego czy znaki i cuda które wypowiadał Jezus.


MÓDL SIĘ!

Jezu, nałóż na mnie swoje dłonie i uzdrawiaj mnie, uwalniaj mnie i wypełniaj mocą Swojego Ducha.

Jezu, błogosław, bym i ja stał się Twoim uczniem, bym był gotowy również przekazywać Twoje błogosławieństwo w rodzinie i wśród przyjaciół, kładąc na nich swoje ręce.


ŻYJ SŁOWEM!

W ciągu najbliższego tygodnia pomódl się za kogoś najbliższego z rodziny, przyjaciół, kto tego potrzebuje. Zapytaj także czy możesz się pomodlić z nałożeniem rąk.

ks. Artur Sepioło

fot. Mano benedicente - San Clemente a Tahull, Spagna

Pozostałe tematy
Aktualności

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Festiwal Życia - Kokotek 2022

Radosny festiwal życia młodych w Kokotku k. Lublińca z Maryją "Ja" - 4-7.07.2022. Ona najlepiej wie, co znaczy - jako młody człowiek odpowiedzieć na wołanie anioła: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1,38). Zapraszamy!

więcej

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10918091

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu