Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

VIII Niedziela zwykła - 3.03.2019

2019-03-02

News
Ostatnia niedziela przed Wielkim Postem. Moglibyśmy sobie pomyśleć: „ostatnia chwila przed czasem wymagającym ciężkiej pracy nad sobą”. Jednak Słowo Boże przekonuje, że dla chrześcijanina czas pracy nad sobą ciągle trwa. Okresy liturgiczne się zmieniają, a trwa czas prób i doświadczeń powiązany z pociechą i umocnieniem w spotkaniu z żywym Bogiem.


CZYTAJ!
Łk 6, 39-45

Jezus opowiedział uczniom przypowieść: «Czy może niewidomy prowadzić niewidomego? Czy nie wpadną w dół obydwaj? Uczeń nie przewyższa nauczyciela. Lecz każdy, dopiero w pełni wykształcony, będzie jak jego nauczyciel. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku? Jak możesz mówić swemu bratu: „Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku”, podczas gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, usuń najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka brata swego. Nie ma drzewa dobrego, które by wydawało zły owoc, ani też drzewa złego, które by dobry owoc wydawało. Po własnym owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia, ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta».


ROZWAŻ!

Dziś jest ten dzień! Od dzisiaj zaczynam nowe życie! Dziś zacznę ciężko pracować nad sobą, dzisiaj zacznę się modlić, dzisiaj coś zmienię… Często tak sobie mówimy, kiedy przychodzi nowy poranek (nowy okres liturgiczny). Niestety następnego dnia mówimy znów to samo dlatego, że nic przez jeden dzień nie udało nam się zmienić. Pierwszy dzień jakiegoś ważnego wydarzenia lub okresu również sprzyja takim deklaracjom. Zbliża się Wielki Post. Dzisiejsza Ewangelia mówi nam o tym, byśmy spojrzeli nie tylko na nasze dzisiaj, ale również na nasze teraz.

Po własnym owocu poznaje się bowiem każde drzewo (w. 44). Każdy z nas może spojrzeć na swoje owoce. Bo każdy uśmiech bliskiej osoby może być owocem naszego dobrego słowa, każde dziękuję obcej osoby może być owocem naszej bezinteresownej pomocy, nasze dobre samopoczucie i pokój ducha może być owocem naszej uczciwości i pracowitości. Również każda łza, krzyk, kłótnia może być owocami naszych czynów, słów, a nawet myśli. Czekasz na jakiś wyjątkowy czas by się zmienić? Każda minuta naszego życia jest darem Boga, darem niepowtarzalnym i jednorazowym. Gdyby je zliczyć, to możemy się przekonać, że co minutę jesteśmy obdarowywani, w ciągu godziny otrzymujemy sześćdziesiąt cudownych prezentów od Boga. Czy nie udowadnia to wyjątkowości każdego dnia? Każdego dnia na całym świecie sprawowana jest Eucharystia – ku Twojemu ratunkowi i dobru! Każdego dnia jesteś zaproszony/zaproszona do dialogu z Bogiem. Nie potrzeba żadnego specjalnego dnia, by rozpocząć drogę swojego nawrócenia lub umacniania w dobrym.

Stajemy przed niecodziennym wezwaniem, które usłyszymy w środę. Dziś jednak stajemy przed wezwaniem przekraczającym wszystko: Módlcie się, Przekażcie sobie znak pokoju, Idźcie w pokoju Chrystusa, słyszymy wspaniałą wieść: Oto Ciało Moje! Czy chcemy czekać aż do środy? Aż do enigmatycznego i nieokreślonego jutra? Czy możemy czekać zamiast dać porwać Duchowi już teraz?

Pamiętajmy o tym zawsze, próba trwa, a każdy nasz czyn i słowo mają swoją konsekwencję. Nie czekaj więc z pojednaniem się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania do środy, nie czekaj z dobrym słowem i czynem w rodzinie do jutra, nie zwlekaj ze zmianą swojego serca! Teraz jest czas, sposobność i łaska, jaką daje Ci Bóg. Każda chwila służy temu, by poddać się próbie Boga, by dać przesiać siebie i oddzielić zło w nas od dobra, którego jest przecież tak wiele, bo tak wiele łask daje nam Bóg każdego dnia. I choć jest to ciężkie, to przecież w tym trudzie zawsze obok nas jest Chrystus. On codziennie trwa przy Tobie i Tobie pomaga trwać przy Nim. Więc niech słowa psalmisty brzmią nie tylko w naszych uszach, ale i w sercach: dobrze jest dziękować Panu, wysławiać Go i wielbić, bo wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.

Bóg wypatruje owoców naszego życia, dlatego zaprośmy Go i dajmy się zaprosić do wspólnej uprawy. W przededniu wielkich wydarzeń, jakie mają nadejść, zatroszczmy się o drzewo naszego życia, by wydawało wiele owoców miłości. Trwajmy w Chrystusie, w Jego zwycięstwie wysłużonym nam przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie.


MÓDL SIĘ!

O Duchu Święty, Dawco daru mądrości, oświecaj mnie.
O Duchu Święty, Dawco daru rozumu, pouczaj mnie.
O Duchu Święty, Dawco daru rady, kieruj mną.

O Duchu Święty, Dawco daru mocy, umacniaj mnie.
O Duchu Święty, Dawco daru umiejętności, rozpraszaj moją nieświadomość.
O Duchu Święty, Dawco daru bojaźni Bożej, oswobodź mnie od wszelkiego grzechu.
O Duchu Święty, Dawco pokoju, obdarz mnie pokojem.

Błagam Cię, Duchu Święty Boże, udziel mi mocy, abym w każdej chwili mego życia kierował się dobrocią i życzliwością, słodyczą i wiernością, cierpliwością i miłością, radością i wyrozumiałością. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Przed nami szczególny czas Wielkiego Postu. Już dzisiaj jest jednak czas nawrócenia, zmiany w sposobie myślenia, czas pokuty i pojednania. Dziś jest czas dobrego słowa, szczególnie względem bliskich – żony, dzieci, rodziców, krewnych. Dziś jest czas odwiedzin, rozmowy telefonicznej, pocieszenia, wsparcia. Dziś jest dzień modlitwy za nieprzyjaciół, za tych, z którymi nam nie po drodze. Dziś jest dzień uśmiechu i powiedzenia Bogu: Dziękuję Ci, Panie!

Jarosław Rippel

fot. Gesu-Maestro - karazym.org

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14067194

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu