Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Wielki Post

Środa Popielcowa - 06.03.2019

2019-03-05

News
Spotykamy dziś wiele osób zastanawiających się nad aktualnością chrześcijańskiej ascezy. Z drugiej strony widzimy jak bardzo pogubieni są wszyscy ci, którzy przestali wymagać od siebie, gdy nie opanowują swoich myśli, słów i pragnień.


CZYTAJ!
Mt 6,1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.


ROZWAŻ!

Jezus trzy wskazania dotyczące postu, modlitwy i jałmużny wypowiadał do środowiska, które nazwać można religijnym. Dzisiaj w wielu miejscach mamy do czynienia z całymi przestrzeniami wypranymi z modlitwy, ascezy i innych form pobożności.

Dziś w kategoriach wyrzeczenia możemy traktować odwagę człowieka wierzącego gdy przyznaje się do swojej wiary, wielu bowiem katolików wstydzi się publicznie zrobić znak krzyża i jako wzór pokazujemy zawodników, którzy publicznie się żegnają. Wielu katolików ugina się w piątek pod presją środowiska i rezygnuje z abstynencji od pokarmów mięsnych. Wielu też ukrywa religijne motywy swojej dobroczynności i działalności charytatywnej. Potrzebujemy więc na nowo, z odwagą podejmować wszystkie uczynki pokutne świadomie, odważnie i publicznie.

1. Świadomie: każdy wierzący powinien zdawać sobie sprawę jak ważną i skuteczną jest praktyka modlitwy, jak niezbędnymi jest podejmowanie różnych środków ascezy i jak bardzo nawzajem jesteśmy za siebie odpowiedzialni we wspólnocie Kościoła.

2. Odważnie: świadectwem jest przyznanie się do wiary już nawet we własnej rodzinie. Propozycja wspólnej modlitwy w domu powinna być naszym zadaniem na Wielki Post. Nie możemy się wstydzić tradycyjnych praktyk jak choćby postu piątkowego, uczestnictwa w niedzielnej liturgii, czy przynależności do Kościoła.

3. Publicznie: znak krzyża przed jedzeniem w stołówce czy przy przejściu obok kościoła mogą być pięknym wielkopostnym postanowieniem . Rozmowa z domownikami na temat piątkowego postu i konsekwentne realizacje tych ustaleń pozwolą wrócić do pięknej katolickiej tradycji. Skarbonka na jałmużnę wielkopostną może mobilizować wszystkich domowników do ofiarności i myśleniu o bliźnich.


MÓDL SIĘ!

Jezu daj mi siłę abym wytrwał w swoich postanowieniach, aby czas Wielkiego Postu był czasem odnowy mojego serca i życia. Abym umiał być świadectwem życia z Tobą. Abym był narzędziem w Twoich rękach. Jezu ja pragnę świadomie, odważnie i publicznie wyznawać, że ty jesteś moim jedynym Panem i Zbawicielem. Ty masz wszystko czego potrzebuję aby moje życie było pełne. Amen


ŻYJ SŁOWEM!

Popatrz na 3 wymienione wymiary modlitwę, post i jałmużnę i skup się na jednym z nich jako na wielkopostnym postanowieniu.

ks. Artur Sepioło

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14058263

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu