Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

IV Niedziela Wielkanocna - 29.04.2012

2012-04-28

News

Czwarta niedziela wielkanocna zwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Tytuł i temat przewodni zaczerpnięty jest z liturgii słowa, która przedstawia Boga jako troskliwego pasterza. Nadto w Ewangelii usłyszymy, że Jezus nazwał siebie Pasterzem - i to dobrym Pasterzem. Co to znaczy, że Jezus jest dla nas ludzi - przypowieściowych owieczek - Dobrym Pasterzem i jakie dla nas płynie stąd pouczenie?



CZYTAJ!
J 10,11-18

„Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; <najemnik ucieka> dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać.Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca"


ROZWAŻ!

Nie trzeba być doświadczonym pasterzem, żeby zauważyć fundamentalną prawdę, która dotyczy związku opiekuna-pasterza stada z jego trzodą. A mianowicie, że życie pasterza zależy od jego owiec, a w jeszcze większym stopniu, życie owiec zależy od ich pasterza. Bez pasterza owce wydane są na pastwę dzikich zwierząt i innych niebezpieczeństw. Kiedy brak im wówczas przewodnika, który poprowadziłby je na pastwiska i do źródeł, to brak im również ktoś, kto by je ochraniał i leczył, kto interesowałby się ich dobrem i zapewnił spokojny byt.

Pasterz i owce

Dziś obraz pasterza i stada nie jest tak czytelny, jak to było chociażby w czasach Jezusa. Nauczyciel użył przypowieści (alegorii), by przekazać Izraelitom prawdę o swojej misji zbawczej w sposób bardzo prosty i zrozumiały. Kontekst wypowiedzi Jezusa był dla Żydów czytelny i aktualny. W Starym Testamencie istniało już porównanie Izraela do trzody owiec, a Boga do pasterza, ale w Nowym Testamencie przypowieść o pasterzu i owczarni proponuje ujęcie w pewien sposób nowatorskie. Otóż, tutaj sam Jezus nazywa siebie Pasterzem, co więcej charakteryzuje swoją misję w stosunku do owczarni - nowego Izraela. Określa bliską relację jaka łączy pasterza z owieczkami. Podstawową cechą Jezusa jako prawdziwego, oddanego, a zwłaszcza dobrego pasterza jest miłość. Jezus kocha swoje owce, zna je, bardzo mu na nich zależy i jak sam mówi jest gotowy oddać życie za swoje owce (krzyż i zmartwychwstanie). Postawie dobrego pasterza przeciwstawia się - postawa najemnika, który opuszcza owce i ucieka. Dobremu pasterzowi zależy na dobru owiec, dlatego pragnie aby wszystkie owce - wszyscy ludzie, poznali Go, słuchali Jego głosu i tworzyli jedną wspólnotę, która dostąpi zbawienia.

Pragnienie Pasterza

Miłość Boga - całkowita i wolna „kosztowała” wiele. „Ceną” jaką zapłacił za zbawienie człowieka było życie Jedynego Syna, oddane za nas na krzyżu (por. J 3,16). Taka miara miłości stawia wobec nas odkupionych zobowiązania. Jezus chce naszego szczęścia, ale bez naszego przyzwolenia nie naruszy naszej wolności i nie uszczęśliwi nas na siłę. Pragnienie zbawienia dotyczy każdego bez wyjątku i jest słyszalne w słowach: „Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić (…)” (J 10,16).

Człowiek

Każdy człowiek ochrzczony cieszy się godnością dziecka Bożego i darem wspólnoty. Jeśli trwamy w miłości Bożej i dochowujemy wierności przyrzeczeniom chrzcielnym, to jesteśmy - jak owce z dzisiejszej Ewangelii - bezpieczni i szczęśliwi. Ale kiedy błądzimy i oddalamy się od Bożej owczarni (Kościoła), to realnie staje się każde zagrożenie. Co robić by nie utracić dobrodziejstwa odkupienia darmo danego nam przez Dobrego Pasterza – naszego Boga? Częściowo odpowiedź na to pytanie już padła: dopóki nie odpowiemy postawą wdzięczności i miłości na miłość Boga, to obiecane szczęście samo się do nas nie przybliży. Człowiek nie powinien jednak tracić nadziei. Bogu bardzo zależy na szczęściu każdego z nas.

Wartość człowieka

Znamienny jest także obraz pasterza poszukującego zagubionej owcy. Pasterz w tej sytuacji pozostawia 99 bezpiecznych owiec i wyrusza za tą jedną - zagubioną. Taka postawa potwierdza, jak cenni jesteśmy w oczach Bożych i jak On troszczy się o nas (por. Ps 23,1-4). Niech nasza postawa życiowa nie zasmuca Dobrego Pasterza, ale niech jest pełna ufności i odznacza się trwaniem w założonej przez Niego wspólnocie.

Zastanów się:
  • Czy mam świadomość jak cenny jestem w oczach Bożych i jak bardzo zależy Mu na moim szczęściu?
  • Jak prawda o tym, że Jezus Chrystus oddał za mnie swoje życie, kształtuje moją wiarę i wpływa na moją codzienności?
  • Co mogę zrobić, aby dać świadectwo - w swoim otoczeniu - o niepojętej miłości Boga do człowieka?


MÓDL SIĘ!

Wszechmogący, wieczny Boże, prowadź nas do niebieskich radości - na Boże pastwiska. Niech pokorny lud dojdzie do Ciebie, podążając za zwycięskim Pasterzem. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki, wieków. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Życie człowieka jest wielką wartością, m.in. dlatego, że zostało nam podarowane po raz drugi, kiedy Jezus za nas umarł i zmartwychwstał. Niech ta prawda żyje w nas w całej swej pełni. Dziękujmy Dobremu Bogu za Jego opiekę i troskę o każde ludzkie życia. Troszczmy się o także rozwój życia duchowego (tj. bardziej świadoma i pogłębiona modlitwa, lektura Pisma Świętego, częstsza komunia św.). Módl się również o nowych, dobrych pasterzy na miarę naszych czasów!

Adrian Ziaja

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14087078

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu