Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 31.05.2020

2020-05-28

News
Każdy z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że słowo ma moc. Może zmieniać i stwarzać rzeczywistość, może budować i niszczyć, jest bardzo sprawnym i pożytecznym narzędziem.



CZYTAJ!
J 20,19-23 (BP)

Gdy pierwszego dnia tygodnia zapadł wieczór, a tam, gdzie przebywali uczniowie, zamknięto drzwi z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął w środku i pozdrowił ich: "Pokój wam". A gdy to powiedział, pokazał im ręce oraz bok. Uczniowie uradowali się, że ujrzeli Pana.

Jezus zaś odezwał się do nich ponownie: "Pokój wam! Jak Mnie posłał Ojciec, tak i Ja was posyłam". Po tych słowach tchnął na nich i oznajmił: "Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane".


ROZWAŻ!

Jezus w dniu Zmartwychwstania powiedział apostołom: Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane - przekazał tym samym uczniom wielką władzę. Dając Ducha Świętego i instrukcję działania wyposażył ich we wspaniałą możliwość przemiany duchowej rzeczywistości w ludzkim sercu. Słowa Jezusa odnieść można zarówno do sakramentalnego, jak i poza sakramentalnego działania Ducha Świętego. Rozumienie sakramentalne jednoznacznie wskazuje na sakrament pokuty, który Jezus sankcjonuje i składa w ręce apostołów. Dziś chciałbym skupić się na poza sakramentalnym rozumieniu, które dotyczy każdego człowieka i związane jest z przebaczeniem.

Kiedy stajemy wobec winowajcy możemy przyjąć trzy postawy:

  • z serca przebaczyć,
  • zaciąć się w gniewie i złości,
  • udawać, że nic się nie stało.

Jezus daje narzędzie jakim jest przebaczenie. By go użyć potrzebujemy Ducha Świętego, który uzdalnia nas do tej trudnej decyzji rezygnacji z zemsty i gotowości do uwolnienia winowajcy od ciężaru popełnionego przestępstwa. Takie decyzje są trudne i często wymagają wołania do Ducha Pocieszyciela, aby ten dał nam tyle światła i odwagi, by zmierzyć się z tą niszczącą nas sytuacją, doświadczeniem lub wspomnieniem.

Jeżeli wypowiadamy słowa przebaczenia wobec winowajcy, coś zmienia się w tej przestrzeni między nim a nami, usunięte zostają urazy, bariery i chęć zemsty. Słowo przebaczenia "czyści atmosferę", umożliwia nowy początek, daje szansę uzdrowienia relacji. Jezus podkreśla jak ważne jest to by w sercu przebaczyć i to przebaczenie wypowiedzieć. Nawet w języku polskim używamy czasami stwierdzenia, że ktoś "nie odpuszcza" i szuka okazji do mszczenia się i odegrania. To "nie odpuszcza" jasno podkreśla prawdę o władzy jaką pokrzywdzony otrzymuje dzięki narzędziu, któremu na imię "przebaczenie". Można tej władzy też źle używać i za każdym razem wytykać nawet drobne przewinienia dając sobie "moralne prawo" do nękania krzywdziciela. Bywa i tak, że ktoś będąc ofiarą przestępstwa taką rolę ofiary nakłada na siebie i ciągle podkreśla jak jest biedny i skrzywdzony oczekując od środowiska litości i użalania się nad nim.

Oba jednak te sposoby są patologicznym używaniem władzy przebaczenia. Ani słowa "nigdy ci nie przebaczę", ani "jestem taki biedny pokrzywdzony", nie są słowami od Ducha. One coś zatrzymują – według słów Jezusa. Pozostawiają bowiem sprawę i sytuację nierozwiązaną, a własne serce i serce bliźniego (nawet prześladowcy) spętane więzami zła i nienawiści.

Szczere słowo "przepraszam" rozcina wszystko i wyprowadza na wolność, zarówno to pokrzywdzone jak i krzywdzące serce. Dlatego przebaczenie i miłosierdzie są wielkim darem Zmartwychwstałego Chrystusa dla rodziny i Wspólnoty.


MÓDL SIĘ!

Panie Jezu, daj mi serce otwarte i gotowe na proces przebaczenia, który Duch Święty kształtuje w każdej budowanej przeze mnie relacji. Pozwól mi użyć Twojego narzędzia i kształtuj we mnie postawę przebaczania w najtrudniejszych nawet okolicznościach. Pozwól, by moja rodzina za każdym razem stawała się miejscem rozcinania więzów zła i nienawiści. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Pomódl się za osobę w twojej rodzinie bądź wspólnocie, z którą ci "nie po drodze" i której powinieneś coś przebaczyć.

ks. Artur Sepioło

fot. reconciliation.png



Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13773749

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu