Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok A

XXIII Niedziela zwykła - 06.09.2020

2020-09-04

News
Dzisiejsza Ewangelia mówi o upomnieniu braterskim. Odpowie nam zatem na pytania: Jak powinno wyglądać upomnienie? Czy upomnienie to przejaw wyższości nad kimś, czy raczej miłości do drugiego człowieka?



CZYTAJ!
Mt 18,15-20

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.


ROZWAŻ!

Każdy z nas pewnie zna czasy dzieciństwa kiedy to nasi rodzice, dziadkowie nas upominali. A to dlatego, żeby uważać na piec, bo jest gorący, a to by nie wychylać się za bardzo za okno, by nie wracać późno do domu. Czy robili to po to, żeby pokazać swoim dzieciom, że są od nich mądrzejsi? Że maja nad nimi władzę?

Myśle, że był zupełnie inny powód. Rodzice upominają swoje dzieci, z miłości, z troski. Tak kochają swoje dzieci, że nie chcą by się oparzyli, nie chcą by się im coś stało gdy będą w ciemności włóczyć się po ulicach. To miłość wychodzi na pierwszy plan w takich sytuacjach.

Kiedy słyszymy dzisiejsza naukę Chrystusa możemy sobie pomyśleć: „Ale jak to? Jak ja mam kogoś upomnieć, że robi coś złego? – co on sobie o mnie pomyśli?” albo „Dlaczego to akurat ja mam mu to powiedzieć?”. Postaraj wtedy spojrzeć na to przez pryzmat miłości do drugiego człowieka, że robisz to tylko dlatego, że go kochasz miłością chrześcijańską, że chcesz mu pomóc. Dobrze jest nie wykazywać, co robi źle i jak my potrafimy zrobić to dobrze – to łatwo wprowadzi nas w grzech pychy. Mama nam nie chwaliła się jak to świetnie radzi sobie w kuchni omijając wszystkie gorące naczynia. Tłumaczyła nam skutki, które na nas czekają kiedy jej nie posłuchamy. Dlatego zrób wszystko co w twojej mocy, żeby pokazać tej osobie, że upominasz ją z czystej troski i miłości.

Myśle, że zmiana patrzenia na upomnienie braterskie z wyższości na miłość pozwoli nam łatwiej podejść do tego problemu.

Ponadto, kiedy popatrzymy do dzisiejszego Słowa zauważymy jak dokładne instrukcje dostajemy od naszego Najwyższego Nauczyciela. Sam Jezus nie chce, żeby upomnienie wyrosło do rangi ogromnego problemu. Na samym początku mamy postarać się rozwiązać sytuacje w cztery oczy, jeśli się nie uda poprosić kogoś innego o pomoc – jako świadka. Dopiero wtedy, kiedy już nawet to się nie zakończy sukcesem to poprosić o pomoc Kościół.


MÓDL SIĘ!

Panie Jezu, udziel mi Twojej łaski, abym potrafił darzyć miłością wszystkich ludzi. Dodaj mi odwagi i siły, abym potrafił innych zawracać ze złej drogi. Nie dozwól mi napawać się pychą, ale wspomóż mnie abym umiał przelać miłość, którą mnie obdarzają przelewać na bliźnich!


ŻYJ SŁOWEM!

Jeśli jest w twoim życiu taka osoba, która według twojego rozeznania postępuje źle, postaraj umówić się z nią i porozmawiać!

Patryk Adler

fot. Ikona Marco I. Rupnika - Upomnienie bratreskie

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14088374

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu