Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – 9.11.2020

2020-11-08

News

Gorliwość Jezusa Chrystusa a nasza gorliwość.

Powszechnie ceni się osoby zaangażowane, oddane sprawie, gorliwe w działaniu i świadectwie. Właśnie rocznica poświęcenia bazyliki na Lateranie w Rzymie, stojącej od wielu wieków, przypomina nam prawdę o niewzruszonej roli Kościoła – Świadka zaangażowanego i prawdomównego. Czy współczesny Kościół nie potrzebuje mojego świadectwa gorliwości?


CZYTAJ!
J 2,13-22

Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie, oraz siedzących za stołami bankierów.

Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał.

Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: „Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska”. Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pożera Mnie”.
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?”.

Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”.

Powiedzieli do Niego Żydzi: „Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?”. On zaś mówił o świątyni swego ciała.

Gdy zatem zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.


ROZWAŻ!

Kiedy czytamy fragment Ewangelii o oczyszczeniu świątyni jerozolimskiej to mamy świadomość, że tamto wydarzenie stało się zapowiedzią konieczności oczyszczenia świątyni duchowej, którą my jesteśmy. Chodzi o potrzebę stałego oczyszczania naszych serc i umysłów. Przecież św. Paweł w Liście do Koryntian pytał: „Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Ducha Święty mieszka w was?” (1 Kor 6, 19). W czytanym fragmencie Ewangelii sam Jezus mówi o świątyni swego ciała. Kiedy powiedział, że mają zburzyć świątynię, a on w ciągu trzech dni ją odbuduje, to uważano Go za szaleńca. Przecież 46 lat budowano tę świątynię, a On ją zbuduje na nowo za trzy dni? Nie mogli w to uwierzyć. Ale On mówił o świątyni swego ciała, która po trzech dniach, w momencie zmartwychwstania zostanie na nowo odbudowana.

Każda świątynia murowana, ta na Lateranie i na ta wzgórzu watykańskim i każda inna, jest zawsze obrazem duchowej świątyni. Od momentu chrztu świętego każdy z nas jest świątynią, w której mieszka Duch Święty. To jest fundament największej godności człowieka. I zdarza się, że czasami nasze wnętrze staje się dosłownie – targowiskiem, w którym człowiek sprzedaje swoją świętość za byle „świecidełko”. Sprzedaje swoją godność za poniżające czyny, a spokój sumienia za parę marnych groszy. Nasze wnętrze, które powinno być świętą przestrzenią wolności, miłości, wierności, staje się miejscem, siedliskiem egoizmu, pychy, złości, zazdrości i wszelkiego grzechu. Sfera „sacrum” zostaje sprofanowana. Dlatego nasze serce domaga się oczyszczenia. Podobnie nasz umysł. Bóg to widzi i nie pozostawia nas bez pomocy. Dlatego w Ewangelii Jezus mówi, że wie i widzi, co dzieje się w człowieku. Dlatego tylko On może nas oczyścić. Tylko On potrafi przepędzić z nas to, co kala naszą pierwotną świętość.

W działaniu Jezusa daje się zauważyć wielką gorliwość. Również nas powinna cechować gorliwość w Bożych sprawach. Trzeba zatem naszą gorliwość skonfrontować ze słowami Księgi Apokalipsy św. Jana z 3 rozdziału: „Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust” (Ap 3, 15-16). Zatem Jezus Chrystus pokazując swoją gorliwość nie pozostawia nam wyboru. Zaprasza nas na drogę gorliwości.

Po czym można poznać oblicze naszej gorliwości?

Miary gorliwości nie poznaje się po słowach i deklaracjach, ale po działaniu, po życiu według wypowiadanych słów i złożonych obietnic. Gorliwość może być świadectwem, które dla innych otwiera nowe perspektywy spojrzenia.

W obecnej dobie, bardziej niż kiedykolwiek, potrzeba prawdziwie gorliwych świadków – gorliwców w dobrym tego słowa znaczeniu, nie fanatyków, lecz takich, którzy pójdą gorliwie do przodu, jak Jezus Chrystus, bezpardonowo, otwarcie, ale z miłością.

Pytajmy samych siebie:

  • Czy cechą mojego życia jest gorliwość?
  • Czy potrafimy być gorliwi w bożych sprawach?
  • W czym przejawia się moja gorliwość?
  • Czy wstydzę się przed innymi swojej gorliwości?
  • Kto z moich bliskich czy przyjaciół potrzebuje świadectwa mojej gorliwości?


MÓDL SIĘ!

Modlitwa o zapał i gorliwość

Panie, czasami nic mi się nie chce
i mam wszystkiego dość.

Kiedy dopada mnie znużenie, obojętność, zniechęcenie,
apatia, nuda lub "smutek tego świata",
nie zostawiaj mnie samego.

Poślij mi anioła, który mnie wyrwie
z leniwego odrętwienia.

Jezu, który napracowałeś się dla naszego zbawienia,
proszę oddal ode mnie wszelką duchową ociężałość.

Usuwaj z serca zgorzknienie,
odnawiaj gorliwość w czynieniu tego,
co dobre, święte, pożyteczne.

Daj świeżość mojej modlitwie, zapał w pracy,
radość w służeniu Tobie i bliźnim.

Naucz mnie mądrze korzystać z daru czasu.

Niech budzi mnie anielskie wołanie:
„zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób, co możesz”. Amen.


ŻYJ SŁOWEM!

Niech świadectwem naszej gorliwości będzie nasz wierny poranny i wieczorny pacierz.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089367

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu