Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

X Niedziela zwykła - 06.06.2021

2021-06-05

News
W dziesiątą niedzielę zwykłą roku liturgicznego szukamy odpowiedzi na pytanie: Czy warto reagować, gdy słyszymy złe opinie o sobie? Jezus daje przykład, że warto.




Czytaj!
Mk 3,20-35

Jezus przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów».

Natomiast uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: «Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy».

Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: «Jak może szatan wyrzucać szatana? Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc szatan powstał przeciw sobie i wewnętrznie jest skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nie nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i wtedy dom jego ograbi.

Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego». Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego».

Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką».


Rozważ!

Uczeni w Piśmie byli spoza Galilei. Przybyli ze stolicy. Przynieśli ze sobą własną interpretację faktów dotyczących Jezusowej działalności.

W stwierdzeniu, które rozgłaszali: „Ma Belzebuba i przez władcę złych duchów wyrzuca złe duchy” zawarta była jedna pozytywna informacja. Dotyczyła faktu niezaprzeczalnego: Jezus wyrzuca złe duchy. Co do tego nikt nie miał wątpliwości, było to jasne i powszechnie wiadome.

Jak reaguje Jezus na to jawne, rozgłaszane o Nim oszczerstwo? Zaprasza uczonych w piśmie do siebie. To warte zauważenia, że nie daje się sprowokować i nie pozwala narzucić sobie ich stylu działania.

Po pierwsze więc, nie działa jak Jego przeciwnicy. Nie rozgłasza fałszywych o nich informacji, nie podważa ich autorytetu, nie psuje im opinii. A mógłby. I nie mijał by się z prawdą, gdyby stwierdził, że już z Go ocenili, zanim zobaczyli, że będąc spoza środowiska nie pofatygowali się by wszystko najpierw na miejscu sprawdzić, że ich wyroki były powierzchowne i nielogiczne.

Po drugie chce rozmawiać, jest gotów do dyskusji i dialogu. Nie zamyka się na spotkanie. Wezwał ich zatem na rozmowę.

Po trzecie nie dał się ponieść emocjom. Byłyby zrozumiałe i bardzo naturalne gdy weźmiemy pod uwagę jak niesprawiedliwe i krzywdzące były opinie utrzymywane przez uczonych. Jezus nie wykazuje żadnego zdenerwowania czy wzburzenia. Udziela wyjaśnień używając logicznych argumentów. Jest rzeczowy i konkretny.

Po czwarte argumentację rozpoczyna właśnie od tej bezspornej, pozytywnej kwestii: duchy nieczyste są wyrzucane. Warto zauważyć ten punkt oparcia Jezusowej wypowiedzi, gdyż możemy tego właśnie od Jezusa się nauczyć i tę metodę przejąć.

Po piąte Jezus przemawia w ulubiony swój sposób, czyli w przypowieściach. Szatana nazywa mocarzem, a człowieka opętanego porównuje do domu pełnego bogactwa i cennych sprzętów, o który warto powalczyć. Zdradza też sposób walki mówiąc o związaniu siłacza.

Po szóste, pogłębia naukę o ostrzeżenie, by Bożych działań nie nazywać diabelskimi, bo takie zachowanie niebezpiecznie przybliża się do radykalnego przekroczenia drugiego przykazania i fałszowania imienia Ducha Bożego, który, który jest święty, a nie nieczysty i prowadzi do zbawienia, a nie do zatracenia. Jezu daje więc sygnał, że uczeni w piśmie chcąc Go zdyskredytować uderzają w samego Boga, a tym samym weszli na śliską ścieżkę narażają siebie samych na potępienie.

Potrzebujemy od zaraz Jezusowej reakcji na złe słowa w naszych środowiskach. Obmowy i oszczerstwa psują opinię wielu ludziom. Właściwa reakcja może to zatrzymać i wyhamować. Najpierw nie powinniśmy się dać sprowokować, by nie próbować zła zwalczać złem i do grzechu cudzego dodać swój, bo byłoby to rzeczywiście zwycięstwo szatana, który chce nas skłócić, poróżnić i zgubić. Nie możemy stawać po jego stronie także w metodach działania, rozwiązywania konfliktów i reagowania na spory. Nasz sposób od początku do końca powinien wynikać z Ducha Bożego. Fundamentalną zasadą powinno być również rozpoczynanie od tego co pozytywne. Nawet w przypadku dużego konfliktu. Nigdy nie mamy do czynienia z absolutnym złem i zawsze można ziarno dobra wyłuskać z wypowiedzi adwersarza. Duch Boży, Duch Prawdy poprowadzi nas w tym niełatwym zadaniu.


Módl się!

Panie Jezu znoszący złe i niesprawiedliwe słowa o sobie. Pozwól na reagować na plotki obmowy i oszczerstwa: z całym uzbrojeniem ducha, z wielką mądrością umysłu i ze spokojem serca. Nie pozwól, byśmy dali się zwyciężać złu i przejmowali jego sposób myślenia czy działania. Ale wyposażaj nas w nową mentalność i posyłaj nam swojego Ducha.


Żyj Słowem!

Porozmawiaj z osobą, z którą różnisz się w poglądach. Przedtem pomódl się i postanów od jakiego pozytywnego punku zaczniesz.

ks. Artur Sepioło

fot. Brama Ryba - Lednica; jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14055571

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu