Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

IV Niedziela Adwentu - 19.12.2021

2021-12-17

News
Dzisiaj przeżywamy czwartą Niedzielę Adwentu. Stoimy na progu uroczystości, do której tyle czasu się przygotowywaliśmy. Jak przeżyliśmy tegoroczny Adwent? Czy daliśmy Bogu możliwość, by wszedł do naszych serc i coś zmienił?



Czytaj!
Łk 1,39-45

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”.


Rozważ!

Na wieńcu adwentowym zapaliliśmy dzisiaj czwartą świecę. Zgodnie z tradycją pierwsza świeca symbolizuje proroków, którzy na kartach Pisma Świętego zapowiadali przyjście Mesjasza. Z tego też powodu świeca ta nosi nazwę „świeca proroka” lub „świeca nadziei”. Druga świeca symbolizuje miejsce, w którym narodził się Zbawiciel. Chodzi oczywiście o Betlejem („dom chleba”) w Judei. Nic więc dziwnego, że świeca ta nosi nazwę „świeca Betlejem” lub „świeca pokoju”. Tydzień temu zapaliliśmy trzecią świecę adwentową, która nosi nazwę „świeca pasterzy” lub „świeca radości”. Płonie ona na pamiątkę pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Dzieciątko Jezus i ogłosili światu tę radosną nowinę. Dzisiaj natomiast zapaliliśmy na naszych wieńcach ostatnią świecę, którą nazywamy „świecą aniołów” lub „świecą miłości”. Symbolizuje ona aniołów, którzy obwieścili pasterzom narodziny Chrystusa.

Ta radosna nowina dotarła również do św. Elżbiety. W dzisiejszej Ewangelii czytamy, że Maryja - zaraz po Zwiastowaniu - udała się w daleką podróż do swojej krewnej, która była w szóstym miesiącu ciąży, mimo swego podeszłego wieku. Maryja była wtedy bardzo młodą dziewczyną. Mogła mieć ok. trzynastu lat. Według tradycji Ain Karim, gdzie mieszkała św. Elżbieta wraz ze swoim mężem Zachariaszem, położone jest ok. 7 km od Jerozolimy. Natomiast droga z Nazaretu, gdzie znajdował się dom Maryi, do Ain Karim to 150 km, czyli mniej więcej pięć dni podróży przez niebezpieczne góry. Maryja podjęła się zatem nie lada wyzwania. W Ewangelii jest również napisane, że poszła „z pośpiechem”. Greckie słowo spode oprócz pośpiechu oznacza także: gorliwość, gotowość, entuzjazm i poświęcenie. Ta mieszanka słów dobrze oddaje ducha Maryi udającej się do Elżbiety. Celem wizyty Maryi w Ain Karim była przede wszystkim pomoc starszej krewnej w codziennych obowiązkach domowych. Maryja pozostała u św. Elżbiety trzy miesiące, czyli aż do narodzin św. Jana Chrzciciela. Potem wróciła do Nazaretu.

Zastanów się:

  • w jaki sposób, w tym trudnym czasie pandemii, dbasz o utrzymywanie relacji/kontaktów z innymi ludźmi?
  • w jaki sposób troszczysz się o żywą więź z Panem Bogiem?


Módl się!

Ojcze, proszę Cię, byś pobłogosławił mych przyjaciół.
Proszę Cię, abyś udzielił łaski ich duszom w tej właśnie chwili.
Gdzie jest ból, daj im swój pokój i miłosierdzie.
Gdzie jest zwątpienie, udziel na nowo ufności w Twoją moc działania przez nich.
Gdzie jest zmęczenie lub wyczerpanie, proszę Cię,
byś udzielił im zrozumienia, cierpliwości i siły,
gdy będą uczyli się poddawania się Twojemu prowadzeniu.
Gdzie jest duchowy zastój, proszę Cię,
byś ich odnowił przez objawienie Twojej bliskości
i przez pociągnięcie ich ku większej zażyłości z Tobą.
Gdzie jest strach, objaw Twoją miłość i udziel im Twojej odwagi.
Gdzie jest grzech, który ich blokuje, ujawnij go
i zerwij jego panowanie nad życiem mojego przyjaciela.

Udziel im także swojego błogosławieństwa,
aby nie doznali niedostatku, daj im szersze spojrzenie
i powołaj przywódców i przyjaciół, aby ich wspierali i dodawali odwagi.
Daj każdemu z nich dar rozróżniania, by rozpoznawali siły zła wokół nich,
a także objawiaj moc, którą mają w Tobie, by je pokonywać.

Proszę Cię, byś uczynił to w imię Jezusa.


Żyj słowem!

Skontaktuj się z osobą, z którą już od dawna nie rozmawiałeś/aś. Złóż Jej świąteczne życzenia.

Oliver Weigel

fot. Spotkanie Maryi i Elżbiety - Ain Karim  jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Zakończenie cyklu 2023/24

Redakcja ssb24.pl dziękuje za udział w cyklu medytacji w rytmie lectio divina nt. "Eucharystia buduje Kościół" (38 medytacji - wprowadzenie). Serdecznie dziękujemy kapłanom diecezji gliwickiej, którzy przygotowali medytacje. To cenny wkład w dzieło Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Nowy cykl 2024/25 rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu i będzie poświęcony Jubileuszowi Roku 2025. Zapraszamy!

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! jedność.com.pl zob. poniżej.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16080114

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu