Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Boże Narodzenie

Niedziela Chrztu Pańskiego - 09.01.2022

2022-01-07

News
Dzisiaj przeżywamy święto Chrztu Pańskiego, które kończy okres świętowania Bożego Narodzenia. Zdaje się, że to dzisiejsze święto jest jakby w cieniu wszystkich wcześniejszych dni. Także znaczenie chrztu Pańskiego może nam łatwo umknąć, mimo iż chodzi o jedno z wydarzeń przełomowych. I to nie tylko w życiu Jezusa, ale również i w naszym
Czytaj!
Łk 3,15-16.21-22

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».

Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».


Rozważ!

Niektórzy uważali, że Jan Chrzciciel jest zapowiadanym Mesjaszem. On jednak temu zaprzeczył i wskazał na Jezusa. Słowa Jana Chrzciciela: „Nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów” świadczą o jego wielkiej pokorze i uniżeniu przed Chrystusem.

Zdejmowanie czy też rozwiązywanie sandałów było starożytną tradycją w religijnej obyczajowości Izraela. Istniał pewien zwyczaj w Izraelu dotyczący prawa do poślubienia kobiety, której umarł mąż. Stawała się ona własnością brata zmarłego męża lub najbliższego krewnego. Jednak ktoś inny mógł ją odkupić. Wówczas to mężczyzna, któremu należała się wdowa po zmarłym bracie, publicznie zdejmował sandał i przekazywał go zainteresowanemu. Ten gest oznaczał zezwolenie na to, by ktoś inny nabył prawo do owej kobiety.

Jan, mówiąc, że nie może zdjąć sandała z nóg Jezusa, czy też rozwiązać rzemyka, daje do zrozumienia, że nie jemu należy się Oblubienica, czyli Nowy Izrael. Należy ona jedynie do Syna Bożego. To Jezus był zapowiadanym Mesjaszem, który miał odkupić swój lud. Jan przygotowywał ludzi na chrzest w Duchu Świętym, czyli do całkowitego zanurzenia się w życiu Boga.

Woda chrzcielna oznacza zatem nasze narodzenie się w Bogu, obmywa nas z grzechu pierworodnego i przyłącza do wspólnoty Kościoła. Aby w pełni doświadczyć działania chrztu oraz jego skutków, powinniśmy "owocować" darami Ducha Świętego, czyli wzrastać w wierze, stale się nawracać i coraz bardziej poznawać Boga.

Nierozpoznany Jezus stał pośród tłumu słuchającego Jana. Czekał na chrzest i modlił się. Poprzez chrzest Jezus stał się Twoim i moim bratem. Bóg Ojciec przez Ducha Świętego zjednoczył mnie z Nim i całym Jego życiem.

Zastanów się:

  • jakie znaczenie ma dla Ciebie chrzest święty?
  • jaki tytuł Jezusa jest najbliższy Twojemu sercu: brat, przyjaciel czy Pan?


Módl się!

Panie Jezu, mocą Twojej śmierci i zmartwychwstania odrodziłeś mnie przez chrzest i włączyłeś do wspólnoty Twojego Kościoła.

Sprawiłeś, że stałem się przybranym dzieckiem Bożym i dziedzicem życia wiecznego. Odnów we mnie łaskę chrztu świętego, abym zachował naukę Twoją, wytrwał w Twojej miłości i odważnie głosił Twoją Ewangelię. Spraw, abym był zawsze żywym członkiem Kościoła i wraz ze wszystkimi chrześcijanami trwał w jedności wiary i dawał jej świadectwo swoim życiem. Amen.


Żyj Słowem!

Pomódl się za swoich rodziców, chrzestnych i kapłana, który Cię ochrzcił.

Tobiasz Tkacz

fot. Chrzest Chrystusa - fresk Giotta

Pozostałe tematy
Aktualności

Leksykon katechetyczny

Zapowiedz wydawnicza Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza to pozytywne wydarzenie 2022 roku. Pierwszy tego typu leksykon w Polsce ukaże się 15 marca; zob. poniżej

więcej

Orszak Trzech Króli 2022

Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyrusza również w diecezji gliwickiej. Sekcja ds. Nowej Ewangelizacji zaprasza na spotkanie i wspólne kolędowanie w dniu 6 stycznia 2022 w trzech grupach. Orszak będzie relacjonowany przez radio CCM 93,4 FM; poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 9209195

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu