Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

II Niedziela Adwentu - 4.12.2022

2022-12-02

News
Na wieńcu adwentowym zabłysła druga świeca. Symbolizuje ona pokój. Powszechnie jest ona nazywana świecą Betlejem i ma przypominać o podróży Maryi i Józefa do Betlejem w Judei, w którym narodził się Zbawiciel świata – Jezus Chrystus. Przejdźmy teraz do dzisiejszej Ewangelii i zastanówmy się nad tym, co nasz Pan chce nam powiedzieć.


Czytaj!
Mt 3,1-12

W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: "Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!" Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy. A gdy widział, że przychodziło do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: "Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym".


Rozważ!

Owoc… To słowo zazwyczaj kojarzymy z biblijnym rajem. W Księdze Rodzaju czytamy o Edenie, w którym rosło m.in. drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła. W języku akadyjskim i sumeryjskim termin „Eden” znaczy: równina, step, ogród na stepie lub oaza. W języku ugaryckim był to teren obfitujący w wodę. Natomiast w języku hebrajskim wskazuje na: przyjemność, rozkosz, ozdobę lub delicję. Adam i Ewa mogli korzystać z dobrodziejstw raju. Nie mogli jednak spożywać owoców z drzewa poznania dobra i zła. Niestety pierwsi rodzice – skuszeni przez węża/szatana – sięgnęli po zakazy owoci zjedli go. To pierwsze nieposłuszeństwo względem Boga nazywamy grzechem pierworodnym. Po spożyciu owocu z drzewa poznania dobra i zła została zachwiana właściwa relacja względem Boga, siebie samego, innych ludzi i świata. Człowiek zaczął odczuwać wstyd (Rdz 3,7), zaczął się lękać i ukrywać przed Bogiem (Rdz 3,8b.10), próbował zrzucić winę za całą zaistniałą sytuację na innych (Rdz 3,12), spadł na niego wyrok skazujący (Rdz 3,16-19), nastąpiło podporządkowanie kobiety mężczyźnie (Rdz 3,16b), człowiek utracił nieśmiertelność i został wypędzony z raju (Rdz 3,22-24). W wyniku grzechu pierworodnego ziemia została przeklęta (Rdz 3,17-19a).

Owoc… W 7/6 r. p.n.e. w Betlejem (Judea) przyszedł na świat Jezus Chrystus, który pokonał szatana przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. To On jest pięknym owocem, który wydała na świat Maryja. W modlitwie „Pozdrowienie Anielskie” mówimy: „Maryjo (…) błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus…”

Owoc… Bezpośrednim poprzednikiem Jezusa był Jan Chrzciciel. Nosił on odzienie z sierści wielbłądziej i skórzany pas około bioder. Żywił się leśnym miodem i szarańczą. Na Pustyni Judzkiej wzywał ludzi do nawrócenia i zapowiadał nadchodzące królestwo niebieskie. W Jordanie udzielał chrztu, podczas którego ludzie wyznawali swoje grzechy. Jan Chrzciciel zachęcał ludzi do wydawania owoców nawrócenia. Jednocześnie zapowiadał, że drzewo, które nie będzie przynosiło dobrego owocu, zostanie wycięte i wrzucone do ognia (człowiek, który zbagatelizuje konieczność nawrócenia, sam siebie skarze na wieczne potępienie).

Owoc… Do nauczania Jana Chrzciciela nawiąże Jezus w Łk 6,43-45. Chrystus stwierdził, że dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo – złe owoce. Na krzaku jeżyny (tej rośliny nie należy utożsamiać z naszą ostrężyną) i na krzewie cierniowym nie znajdziemy smacznych i soczystych owoców. Zły (gr. sapron) owoc to owoc zepsuty, cuchnący, w stanie rozkładu i bezużyteczny. Jezus zachęca nas do wydawania dobrych i pięknych owoców.

Owoc… Św. Paweł w Liście do Galatów wymienia dziewięć owoców Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie (Ga 5,22-23).

Zastanów się:

  • co może stanowić dla Ciebie „zakazany owoc”?
  • jakie dobre owoce/ owoce nawrócenia udało Ci się ostatnio wydać w swoim życiu?
  • jakie owoce Ducha Świętego zauważasz w swoim życiu, a których Ci jeszcze brakuje?


Módl się!

Duchu Święty Boże, miłości przedwieczna Ojca i Syna!

Racz zesłać mi owoc miłości, abym Cię godnie ukochał(a),
a braci ze względu na Ciebie;
radości, abym się świętą pociechą napełniał(a);
pokoju, dla zupełnego duszy mej ukojenia;
owoc cierpliwości, do cierpliwego znoszenia wszystkich Boskich doświadczeń.

Udziel mi gorliwościw pracy i w służbie Bożej;
dobroci, która by mnie czyniła miłym(ą) dla wszystkich;
mądrości, abym umiał(a) unikać grzechów i innym dobrze radzi(a);
łagodności, abym z pokorą wszelkie zło od bliźnich moich przyjmował(a).

Ześlij mi owoc wiary, abym mocno wierzył(a) Słowu Bożemu;
skromności, abym się przykładnie we wszystkim zachowywał(a);
wstrzemięźliwości i czystości, abym zachował(a) ciało w świętości, jaka należy się Twemu przybytkowi.

Spraw, abym zachowując serce czyste zasłużył(a)
oglądać Cię w niebie i cieszyć się z Tobą na wieki.

Amen.

(https://dolinamodlitwy.pl/modlitwa-o-12-owocow-ducha-swietego/)


Żyj słowem Bożym!

Idź na Mszę św. roratnią. Podczas Eucharystii proś Ducha Świętego o te dary Jego łaskawości, których Ci jeszcze brakuje w życiu.

ks. Łukasz Florczyk 

Pozostałe tematy
Aktualności

Zakończenie cyklu 2023/24

Redakcja ssb24.pl dziękuje za udział w cyklu medytacji w rytmie lectio divina nt. "Eucharystia buduje Kościół" (38 medytacji - wprowadzenie). Serdecznie dziękujemy kapłanom diecezji gliwickiej, którzy przygotowali medytacje. To cenny wkład w dzieło Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Nowy cykl 2024/25 rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu i będzie poświęcony Jubileuszowi Roku 2025. Zapraszamy!

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! jedność.com.pl zob. poniżej.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16080242

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu