2022-12-15
18Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.19Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.20Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.21Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».22A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka:23Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".24Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
Prawie święta… To dzisiaj zapalamy czwartą i jednocześnie ostatnią święcę na wieńcu adwentowym. Czas radosnego oczekiwania powoli dobiega końca. Na dzisiejszą IV Niedzielę Adwentu Kościół daje nam słowo o sprawiedliwości i ufności Bogu oraz stawia za wzór Oblubieńca Maryi - Józefa. Dzięki jego odwadze, nie pozbawionej lęku, Jezus mógł mieć Opiekuna na ziemi
„Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym” – czym jest ta sprawiedliwość? Greckie słowo dikaios znaczy „sprawiedliwy”. W Biblii, a szczególnie w Starym Testamencie, termin „sprawiedliwość” najczęściej odnosi się do Boga (np. Iz 24,16), ale też do ludu lub do konkretnych osób. Odnośnie do tej ostatniej grupy, to w Księdze Ezechiela możemy przeczytać, jakimi cechami odznacza się człowiek sprawiedliwy. Otóż przestrzega on Prawa, zachowuje Boże przykazania, nie oddaje czci bożkom, nie jest dłużnikiem, dba o innych itd. (Ez 18,5-9). Wielu biblijnych bohaterów miało te cechy: Noe, Abraham lub Jakub. Te wymienione cechy odznaczały również męża Maryi – Józefa. To one stoją za jego decyzjami i wyborami. Widoczne to jest chociażby w momencie jego rozterek, gdy zastanawiał się, co zrobić z Maryją (Mt 18,19). Jako ten, który przestrzega Prawa, mógł się z nią rozwieść i jednocześnie oddalić Ją potajemnie, aby nie doznała zniesławienia. Cały jego plan działania zmienił się, kiedy podczas snu ukazał mu się anioł zwiastujący plan Boży (Mt 18,20-23).
Jego zgoda, ufność Bogu, jest właśnie skutkiem „bycia sprawiedliwym”. Ta ważna decyzja nie byłaby podjęta, gdyby Józef nie żył tak, jak wierzył. Dlatego też należy zauważyć, że biblijna sprawiedliwość łączy się z wiarą i z niej wyrasta. Potwierdza to św. Paweł w Liście do Rzymian, gdy odwołał się do postaci Abrahama: Czytamy przecież, że Abrahamowi została poczytana wiara za sprawiedliwość (Rz 4,9b).
Wiara… To dzięki niej Józef, pomimo lęku przed nieznanym, ufając Bożej Opatrzności, bierze swoją Małżonkę do siebie i traktuje Jezusa jako swojego syna. Józef zachęca nas do tego, by i nasze życie było sprawiedliwe, czyli pełne wiary i zaufania do Boga.
Zastanów się:
O szczęśliwy, błogi św. Józefie, spadkobierco wiary wszystkich Patriarchów, wyjednaj mi tę piękną i drogocenną cnotę. Pomnóż we mnie silną wiarę fundament wszelkiej świętości, taką wiarę, bez której nikt nie może się podobać Bogu. Wyjednaj mi taką wiarę, która triumfuje nad wszystkimi pokusami świata i przezwycięża ludzkie błędy, która nie może być naruszona przez nikogo i która jest zwrócona jedynie ku Bogu. Spraw, abym, za Twoim przykładem, żył wiarą, otworzył swe serce i rozum na Boga, bym pewnego dnia mógł ujrzeć w niebie to, w co teraz niezachwianie wierzę na ziemi.
Św. Józef był głową Świętej Rodziny. Pomódl się za swoich najbliższych i pomyśl o spotkaniu z rodziną, z którą się już dawno nie widziałeś.