Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Uroczystości i święta

Uroczystość Najświętszej Trójcy - 04.06.2023

2023-05-29

News
Największe i najwznioślejsze tajemnice naszej wiary trzeba objaśniać z wielką pokorą i prostotą. Do takich właśnie tajemnicy należy prawda o Najświętszej Trójcy. Kim jest Bóg? Jaka jest Jego natura? Kim ON jest dla nas - chrześcijan XXI wieku? Nowy katechizm dla dzieci Youcat uczy: "Jest tylko jeden Bóg - jeden Bóg w trzech Osobach. Bóg nie jest samotny, lecz istnieje jako wspólnota; Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Tę tajemnicę nazywamy Trójcą Świętą" (nr 27).


Czytaj!
J 3,16-18 (BŚP)

Jezus powiedział do Nikodema:
"Tak bardzo bowiem Bóg umiłował świat, że poświęcił swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne. Bóg przecież nie posłał swego Syna na świat, aby go sądził, lecz aby go zbawił. Ten, kto w Niego wierzy, nie podlega sądowi; ten jednak, kto nie wierzy, już został osądzony, ponieważ nie uwierzył w to, kim jest jednorodzony Syn Boży".


Rozważ!

Zasadnicze pytanie w obliczu tej najświętszej tajemnicy brzmi następująco: Kim jest...? Kim jest Ojciec? Kim jest Syn Boży? Kim jest Duch Święty?

Dziecięca odpowiedź zwraca uwagę na coś bardzo ludzkiego (egzystencjalnego): na samotność lub jej brak - wspólnotę. "Bóg nie jest samotny, lecz istnieje jako wspólnota... [Osób]". Piękna jest ta intuicja dzieci, które niestety dzisiaj tak często doświadczają samotności, odrzucenia, braku miłości i akceptacji. One doskonale odczuwają wartość wspólnoty - rodziny. Pragną jej ciepła i poczucia bezpieczeństwa oraz siły wzajemnych relacji - więzi miłości.

Osoby Boskie są w relacji do siebie, jak w rodzinie pozostają w relacji ojciec, matka i dzieci. Łączy ich miłość i zaufanie, dlatego Umiłowany uczeń przypomina słowa Mistrza objawione Nikodemowi: "Tak bardzo bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał/poświęcił..." (w. 16). Bóg nie zatrzymał dla Siebie tego daru [Wspólnoty Miłości], lecz zapragnął podzielić się nim z człowiekiem i światem.

Syn Boży objawił nam największą tajemnicę Ojca, a Duch Święty nam o tym ciągle przypomina. Najświętsza Trójca jest więzią Miłości, i to misterium zostało objawione światu. Bóg dał Jednorodzonego Syna (w. 16), zesłał Syna (w. 17) dla świata.

Ewangelia ujawnia przyczynę: Bóg umiłował świat.
oraz cel: życie wieczne [dla człowieka]!

Apostoł Narodów wyjaśnia: "Tymczasem Bóg okazuje swoją miłość do nas przez to, że Chrystus umarł za nas, kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami" (Rz 5,8).

Wywyższenie Syna Człowieczego na krzyżu i zesłanie Ducha Świętego na Kościół (zob. obraz) ma swe uzasadnienie w miłości Boga Ojca do świata i ludzkości, która potrzebuje odkupienia i zbawienia (1 J 4,10; zob. NKB NT IV/1, 425). Warunkiem otrzymania zbawienia i życia wiecznego jest wiara w osobę Syna - Jezusa Chrystusa ("aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie..." w. 16b). Przez osobiste przylgnięcie - osobisty wybór - głęboką zażyłość z Synem Bożym człowiek otrzymuje zbawienie, a świat unika potępiającego sądu Bożego (J 3,18).

Wróćmy do katechizmu dla dzieci. Intuicja dziecka pomaga zrozumieć - na miarę naszych możliwości - tajemnicę Najświętszej Trójcy tylko wtedy, gdy wsłuchamy się w słowa Jezusa (J 3,16-18) i przypomnimy sobie pouczenie Ducha Prawdy (J 14,26). Trzeba Ich słuchać i uczyć się od Ojca i Syna i Ducha. Trzeba Ich Trzech kochać, poznać i naśladować. A wiara i miłość otwierają "drzwi" do tajemnicy Boga jako Wspólnoty Osób.

Katechizm uczy: "Dzięki Jezusowi wiemy, że Bóg istnieje w trzech Osobach. [Dlaczego?] Jezus Chrystus [bowiem], będąc człowieczym i Bogiem, rozmawiał z Bogiem, swoim Ojcem, i uczył o Nim swoich uczniów. Obiecał również przyjście Ducha Świętego, który jest Bogiem tak jak Ojciec i Syn" (nr 27).

Warto więc pamiętać, że nie tylko Jezu uczył o tej tajemnicy, ale również wciąż to czyni Duch Święty: "Jezus mówił: <Powiedziałem to, przebywając jeszcze wśród was. A Wspomożyciel - Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, pouczy was o wszystkim oraz przypomni wszystko, co wam powiedziałem>" (J 14,26; por. 1 J 2,20.27).

Trzeba zatem słuchać Syna i Ducha, by spotkać/zobaczyć Ojca (J 12,45; 14,9); trzeba Im wierzyć i kochać, aby nie być samotnym i osiągnąć zbawienie - życie wieczne (niebo).

Spośród różnych obrazów Najświętszej Trójcy mocno przemawia ten, który znamy już od prawie 2 tyś. lat: spalające się trzy świece, których płomienie łączą się w jedno. Jest tylko jeden Bóg - jeden Bóg w trzech Osobach. ON JEDEN spala się dla nas, abyśmy nie byli sami ("sierotami"), ale byśmy osiągnęli życie wieczne we WSPÓLNOCIE OSÓB: Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Warto jeszcze zapytać:
  • Jak dzisiaj mówić o tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego?
  • W jakich obrazach przedstawić dziś tę rzeczywistość, której nie da się opisać: Bóg jest jeden, lecz istnieje jako wspólnota?
  • Co to znaczy, że "Bóg nie jest samotny"?


Módl się!

Panie, pozwól nam czerpać życie z nieustannego poznawania Ciebie i miłości ku Tobie. Albowiem poznanie Twojego Syna, jakie zdobywamy poprzez słowa Ewangelii, jest pokarmem dla ducha i źródłem miłości. Pozwól nam, Ojcze, abyśmy w słowach Twojego Syna dostrzegali odblask Ciebie samego i promieniowanie całej Trójcy Świętej oraz uczestniczyli w ten sposób w misterium miłości, która rządzi ludzkością i światem.

kard. C.M. Martini

Żyj słowem Bożym!

Czyniąc w tych dniach znak krzyża czy odmawiając modlitwę "Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu..." podziękujmy za dar tej tajemnicy i pozwólmy działać Duchowi Prawy, by nas "pouczył o wszystkim i przypomniał [nam] wszystko, co [Jezus] powiedział"!

ks. Jan Kochel

fot. obraz Najświętszej Trójcy jk

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13962705

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu