Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Rok B

XI Niedziela zwykła - 16.06.2024

2024-06-14

News
W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi nam o wierze. Przyrównuje ją do ziarna zboża i ziarenka gorczycy. Ukazuje nam, jak wiara może pięknie wzrastać, aby wydać owoc w naszym życiu.Czytaj!
Mk 4,26-34

Jezus mówił do tłumów:

«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.


Rozważ!

Wiosna już przemija, a przed nami wkrótce pierwszy dzień lata. Przyroda już dawno obudziła się do życia, zachwyciła nas pięknem kwiatów, zielenią drzew, wonią traw i ziół. Możemy obserwować, jak wysiane zboże pięknie wyrosło. Jeszcze trochę i ujrzymy pierwsze kombajny w polu, bo ewangelijne sierpy już dawno wyszły z użytku.

Rośliny często wzrastają powoli, potrzebują na to czasu. Nasza wiara i życie religijne są w tym do nich podobne. Nie rozwijają się nagle, z małego ziarenka nie stają się od razu wielkimi drzewami. Potrzebują przejść przez kolejne etapy rozwoju, poświęcając na nie odpowiedni czas. Niekiedy patrząc na swoją wiarę wydaje się nam, że jest wciąż zbyt mała. Nasze życie religijne zdaje się stać w miejscu, a może nawet zamierać. Należy wtedy dać im czas na rozwój i dbać o to, aby nieustannie miały wystarczająco żywej wody Słowa Bożego i duchowego nawozu Sakramentów Świętych.

Wiara często rodzi się z czegoś małego. Pierwszy znak krzyża, pierwsze modlitwy, pierwsza katecheza. Parę kropel wody podczas Chrztu Świętego, mała hostia przy pierwszej Komunii Świętej, odrobina świętego oleju podczas Bierzmowania. Ziarnko gorczycy symbolizujące naszą wiarę, mimo że jest najmniejsze ze wszystkich, to jednak wyrasta na ogromne drzewo, mogące dać schronienie innym stworzeniom. Nasza wiara także nieustannie wzrasta i powiększa się, choć może na co dzień tego nie zauważamy. Dopiero kiedy spojrzymy na nią z pewnej perspektywy, to uświadamiamy sobie, jak bardzo urosła.

W dzisiejszej Ewangelii czytamy, że Jezus nauczał tłumy poprzez przypowieści, aby lepiej rozumiały naukę, jaką miał im do przekazania. Wiedział, że ich wiara jest jeszcze malutka, jak ziarenka gorczycy, więc delikatnie ją pielęgnował, podając naukę w łatwy do przyjęcia sposób. Był dla nich bardzo wyrozumiały, pragnął ich dobra i dojścia do Prawdy. Na pewno wiedział, że część z tych tłumów później będzie wołała „Ukrzyżuj Go!”, ale mimo wszystko dbał o tych zdezorientowanych ludzi, prowadząc ich jakby za rękę na właściwe ścieżki życia. Od Niego musimy się uczyć delikatności wobec ludzi, wielkiego szacunku wobec nich oraz przekazywania Ewangelii w taki sposób, aby nie karmić swojego ego skomplikowanymi terminami teologicznymi, lecz by dotrzeć do serca odbiorcy.

Zastanów się:

  • jak widzę moją wiarę? Czy uważam ją za wielką i mocną, czy małą i słabą?
  • czy wspomagam rozwój mojej wiary, czytając Słowo Boże i rozważając je, a także uczestnicząc w życiu Kościoła poprzez sakramenty?
  • jak przekazuję innym Dobrą Nowinę? Jakie są moje słowa i uczynki oraz czemu i komu służą?


Módl się!

Panie Jezu Chryste, wspomagaj moją wiarę w Ciebie. Daj jej ciągły wzrost, aby nieustannie się wzmacniała i prowadziła ku Tobie. Spraw, aby ciągle dawała ożywcze owoce dla mnie i moich bliźnich. Dopomóż mi, Panie, abym potrafił przekazywać innym Twoją Ewangelię. Bądź mi zawsze pomocą w kroczeniu do Królestwa Bożego. Amen.


Żyj Słowem!

Postaraj się przez najbliższy tydzień codziennie przeczytać Ewangelię z dnia, aby ziarno wiary, które jest w Tobie, otrzymywało Żywą Wodę, którą jest Chrystus i Jego Słowo, celem nieustannego rozkwitu i wzrastania w relacji z Bogiem.

Wojciech Husakowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Franciszek o lectio divina

"Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest to co nazywa się lectio divina... Polega na poświęceniu czasu w ciągu dnia na osobistą, medytacyjną lekturę fragmentu Pisma Świętego. I jest to bardzo ważne: każdego dnia poświęć czas na słuchanie, medytację, czytanie fragmentu Pisma Świętego. W tym celu zalecam, by zawsze mieć kieszonkową Ewangelię i nosić ją w torbie, w kieszeniach; poniżej

więcej

Wracaj do domu - Festiwal Życia 2024

Zapraszamy 8 - 14 lipca 2024 do Kokotka k. Lublińca (diecezja gliwicka) na Festiwal Życia. Hasło: "Wracaj do domu!". Domem jest wiara - życie w prawdzie - wspólnota - Kościół młodych. W Biblii dom oznacza rodzinę (Łk 1,69; 1 Kor 3,9; 1 Tm 3,15). Sprawdź i przyjdź! Festiwal Życia.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 15364057

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu