Wyszukiwarka:
Rozważania niedzielne: Adwent

III Niedziela Adwentu – 16.12.2012

2012-12-14

News
Gaudete – Radujcie się zawsze w Panu. Kiedy w liturgii słyszmy wezwanie do radości, to pojawia się pytanie – jak owo wezwanie do radości może współgrać z wszystkimi trudnymi doświadczeniami jakie nosimy w sercu. Są dni, kiedy człowiek jest uradowany ponad miarę, ale są dni, kiedy człowiek jest przygnębiony i bolejący. Czy wtedy można się radować? Wezwanie do radości jest zaproszeniem do udziału w radości większej i głębszej od tej, której możemy jako ludzie doświadczyć. Sięga ona daleko poza codzienne doświadczenia i trudności. Jest to radość, która jest oparta na wierze i nadziei w sens miłości.


CZYTAJ!
Łk 3, 10-18

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: „Cóż mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni”. Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali Go: „Nauczycielu, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”. Pytali go też i żołnierze: „A my, co mamy czynić?”. On im odpowiadał: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”. Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.


ROZWAŻ!

Kiedy autor przygotowuje tekst na stronę internetową tej czy innej witryny lub do tego czy innego czasopisma, wówczas nie zawsze ma w swym wyobrażeniu dokładnie określonego czytelnika. Łatwiej jest pisać tekst do czasopisma, które ma określono grono czytelników. Wtedy pisze się teksty używając odpowiedniego języka, stosując odpowiednie porównania, mając nadzieję, że jego tekst zostanie zrozumiany i przyjęty. Inaczej jest w przypadku tekstu na stronie internetowej, gdzie trudno jest wyobrazić sobie owego „wirtualnego” czytelnika. Jednak i w tym przypadku można sobie w pewnym stopniu wyobrazić czytelnika, jego doświadczenia i przeczuwać, że trafiło się w sam środek jego doświadczeń. Korzysta się w wtedy z powszechnego zakresu doświadczenia życia. Dlatego autor tekstu może zakładać, że każdy kto w tym momencie oddaje się lekturze niniejszego tekstu, doświadcza takiej lub innej sytuacji trudnej, takich a nie innych trosk czy problemów. Jak znamy powszechne doświadczenie życia, to wiemy, że chyba niewielu jest czytelników, którzy są w stanie całkowitej wolności od trosk i kłopotów dnia codziennego.

  • Czy wielu z was nie dręczy wprost troska o najbliższych, o chorego od lat ojca, czy matkę lub współmałżonka?
  • Czy nie dręczy was troska o pijącego dzień w dzień syna lub brata?
  • Czy nie przejmujecie się rozpadającym się małżeństwem córki?

Może nie daje wam spokoju stan waszego zdrowia, które lekarze mierzą go na miesiące, tygodnie, dni?

Ktoś lęka się o słabość oczu, rąk, nóg. Ktoś inny martwi was świadomością zbliżających się świąt, które trzeba będzie przeżyć samotnie. Jeszcze ktoś inny lęka się własnej starości – jak sobie kiedyś dam radę?

Są też pośród nas osoby ogarnięte, czy wprost dręczone wyrzutami sumienia, jakimś poczuciem niepewności, jak wypadnie nasze ostateczne spotkanie z Bogiem. I każdy na swój sposób dźwiga ciężar własnych spraw, które bardzo często odbierają nam radość i przytłaczają nas do ziemi.

I oto utrudzonym, zmęczonym, zatroskanym, a może nawet cierpiącym, św. Paweł w swym Liście do Filipian, mówi: „Radujcie się zawsze w Panu; Jeszcze raz powtarzam: radujcie się!”. To właśnie z racji tego tekstu czytania, dzisiejsza niedziela jest nazwana niedzielą „Gaudete” – radujcie się, Pan przychodzi, jest blisko.

Same słowa „radujcie się”, „raduj się” jest prosto powiedzieć, ale radować się nie jest łatwo.
  • O jaką radość tutaj chodzi?
  • Czy chodzi o radość w sensie wesołości?

Nie. Ta radość o której mówi nam dar dzisiejszego Słowa Bożego, jest inna od tej radości, którą moglibyśmy nazwać „ziemską”. Między tymi radościami jest zasadnicza różnica. Radość „ziemska” ma miejscu wówczas, kiedy znikają kłopoty, troski czy cierpienia. Natomiast radość o której dziś słyszymy, radość w Panu, „radość ewangeliczna”, wypełnia nasze serca mimo naszych trosk, kłopotów czy cierpienia. Właśnie taką radość ma na myśli św. Paweł kiedy mówi: „Radujcie się w Panu; jeszcze raz powtarzam – radujcie się”. Stąd pomimo kłopotów i trudności mamy okazję odkryć w Chrystusie Przyjaciela, a w Nim i przez Niego szczęście. U Jego boku uświadamiamy sobie, że w naszych kłopotach nie jesteśmy sami. Raduj się – nie jesteś sam, nie jesteś sama. Z Tobą jest Chrystus, Emmanuel – Bóg z nami.

Z takim nastawieniem św. Jan Chrzciciel mógł iść i realizować swoja bardzo trudną misję. Wiedział, że idzie spełnić określone zadanie. Miał świadomość, że nie jest łatwo wzywać do dzielenia się darami, do bycia uczciwym i pokornym, że nie jest łatwo dawać wskazania. Jednak w tym wszystkim niósł w sercu radość, bo był poprzednikiem Mesjasza – Jezusa Chrystusa.


MÓDL SIĘ!


W tej refleksji nad Bożym Słowem przyjdź i powiedz Jezusowi Chrystusowi o tym wszystkim, co w tej chwili przeżywasz, co jest trudne i bolesne. Zaproś Go w swoje sprawy i daj Mu miejsce w swym sercu.

Czy potrafię Jezusowi zaufać we wszystkich sprawach mojego życia?

Pozwól Mu działać w przestrzeni Twojego życia.
Nie wszystko zależy od ciebie.
Przecież do Niego należy ostatnie Słowo.
Raduj się!



ŻYJ SŁOWEM!

W dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia warto zatroszczyć się o pokój serca. Dlatego odpowiednio wcześniej zaplanuj przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Niech wezwanie Jana Chrzciciela będzie po części Twoim postanowieniem w obliczu oczekiwania nadejścia naszego Pana i Zbawiciela.

ks. Franciszek Koenig

Pozostałe tematy
Aktualności

Zakończenie cyklu 2023/24

Redakcja ssb24.pl dziękuje za udział w cyklu medytacji w rytmie lectio divina nt. "Eucharystia buduje Kościół" (38 medytacji - wprowadzenie). Serdecznie dziękujemy kapłanom diecezji gliwickiej, którzy przygotowali medytacje. To cenny wkład w dzieło Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Nowy cykl 2024/25 rozpocznie się w I Niedzielę Adwentu i będzie poświęcony Jubileuszowi Roku 2025. Zapraszamy!

więcej

Święci są młodzi

Nowa książka o młodych świętych i błogosławionych ze wstępem biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Galeria 54 portretów dzieci i młodych wyniesionych przez Kościół na ołtarze, odczytanych w świetle słowa Bożego. Życie świętych jest najlepszym komentarzem do Pisma Świętego. Polecamy! jedność.com.pl zob. poniżej.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 16080223

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu