Wyszukiwarka:
Strefa muzyczna

Rorate caeli desuper

2014-12-04Rorate caeli desuper - Niebiosa, rosę spuszczajcie z góry - jest to pieśń kościelna wykonywana w okresie Adwentu. Przyjmuje się, że pochodzi z Francji. Rorate caeli opiera się na tekstach proroka Izajasza. Wyraża w poetycki sposób, przepełnione tęsknotą, oczekiwanie na Mesjasza. Właśnie od pierwszych słów tej pieśni, śpiewanej na wejście (Introitus), pochodzi nazwa "roraty". Dotyczy Mszy świętej sprawowanej o świcie z formularza o Najświętszej Maryi Pannie. Fragment pieśni Rorate caeli, składający się z wersetów Iz 45, 8 i Ps 18, 2, stanowi również introit na IV niedzielę Adwentu Mszy św. sprawowanej w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. W formie zwyczajnej występuje we fragmencie jako dowolna antyfona na wejście (werset Iz 45, 8).

Pozostałe tematy
Aktualności

Dziękujemy - zapraszamy!

Dziękujemy za ponad 5 mln odwiedzin na naszej stronie. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i sympatyków Szkoły Słowa Bożego! Redakcja.

więcej

Trwajcie przy lampie Słowa - adwent

W adwent wprowadza nas zachęta Apostoła do trwania przy lampie Słowa, która świeci w ciemności aż do świtu, a jutrzenka wzejdzie w waszych sercach (2 P 1,19); zob. wprowadzenie p. Krystyny oraz nowy cykl tematyczny ks. Łukasza. Polecamy też "Słowo Boże na drogach Adwentu" s.M. Damiany!

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 5003079

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu