2018-02-05
List św. Pawła do Efezjan zawiera bardzo ważne w tym względzie pouczenie. Zachęta, czytana w liturgii sakramentu małżeństwa, ukazuje Chrystusa – Oblubieńca, który obmył swą Oblubienicę wodą Chrztu świętego, „aby postawić ją przy sobie jako Kościół chwalebny, bez skazy i zmarszczki, czy czegoś podobnego, aby był święty i nieskalany” (Ef 5,27). Wszyscy członkowie Kościoła są bowiem powołani do świętości, jak przypomina z naciskiem II Sobór Watykański. Mówił już o tym Apostoł Narodów w pierwszym ze swych listów: „Bóg bowiem nie powołał nas do nieczystości, lecz do świętości” (1 Tes 4,7).
Dopóki jednak królestwo Boże dojrzewa w swym wymiarze doczesnym, istotnym obowiązkiem wierzących w Chrystusa pozostaje troska o to, by zachować nienaruszonym depozyt wiary świętej. Ostatni z listów św. Pawła powierza ten obowiązek pasterski trosce młodego Tymoteusza: „Trzymaj się zdrowej nauki, jaką usłyszałeś ode mnie, w wierze i miłości, które są w Chrystusie Jezusie. Strzeż tego wspaniałego depozytu z pomocą Ducha Świętego, który w nas mieszka” (2 Tm 1,13-14).
Troska o integralność wiary, jej ochrona przed wypaczeniami, bywa czasem przewrotnie nazywana „integryzmem”, przy czym nadaje się temu słowu zabarwienie ujemne. Modne jest dziś przeciwstawianie Kościoła „otwartego” na dialog ze światem jakoby innemu Kościołowi, „zamkniętemu” w kompleksie oblężonej twierdzy. Tymczasem wystarczy przyjrzeć się postawie Najświętszej Dziewicy, ukazanej w Ewangelii św. Łukasza. Słysząc o sprawach przerastających Jej myślenie, „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Każde ze słów Objawienia było dla Niej jednakowo święte i nienaruszalne. Nie próbowała więc wybierać pomiędzy nimi, lecz składała je troskliwie w sercu, zachowując na czas owocowania, które zależy od Boga.
Kompleta „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP” rozpoczyna się hymnicznym wezwaniem: „Witaj Matko szlachetna w panieńskiej czystości”. Tekst łaciński jest jeszcze bogatszy, gdyż używa pojęcia Mater illibata. Mamy tu zaprzeczenie pojęcia libatio, które w pogańskiej religii Rzymu oznaczało uronienie kropli z kielicha na ofiarę bożkom. Otóż dziewicze życie Maryi jest jakby kielichem wypełnionym po brzegi ofiarą dla jedynego Boga. Nie uroniła Ona ani jednej kropli ze swego kielicha, nie dopuściła się najmniejszej niewierności względem Boga. Toteż stanowi dla nas wzór postawy, do jakiej wzywa Apostoł wiernych w Rzymie: „Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali wasze ciała na ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, jako doskonały wyraz waszego kultu” (Rz 12,1).
Matko nienaruszona –
módl się za nami!
ŻYJ SŁOWEM!
Jan Paweł II na początku nowego tysiąclecia przypomniał o prawdziwej pedagogice świętości: "Dzisiaj trzeba na nowo z przekonaniem zalecać wszystkim dążenie do tej <wysokiej miary> zwyczajnego życia chrześcijańskiego" (Novo millennio ineunte nr 31). Wzorem "wysokiej miary" świętości w codzienności jest Matka Słowa Wcielonego. Jak na co dzień wychowywać do czystości w słowie i czynie? Jak ustrzec dziś młodych od nieobyczajności? Jak stawiać wysokie wymagania etyczne, moralne, obyczajowe?