2018-04-13
Zauważmy, że i tym razem przymioty Boże znajdują odzwierciedlenie w postawie Matki Bożej. Ona jest „Panną łaskawą i wierną”, zgodnie z modlitwą Kościoła. U Matki, podobnie jak u Syna, moc i łaskawość są ściśle ze sobą powiązane. Jezus, łagodny i pokorny sercem, pochylony nad najsłabszymi, domaga się podobnej postawy od wszystkich swoich wyznawców. W Ewangelii znajdujemy taką przestrogę, skierowaną do najbliższych uczniów tuż przed męką Mistrza: „Wiecie o tym, że rządzący uciskają ludzi, a wielcy dają im odczuć swoją władzę. Nie tak ma być między wami. Jeśli ktoś z was chce być wielki, niech będzie waszym sługą…” (Mt 20,25-26).
Pierwszą, która spełniła ten warunek, jest pokorna Służebnica Pańska z Nazaretu. Dzięki swej służebnej postawie jest On najwierniejszym obrazem Syna. Jej Magnificat to hymn o wszechmocnym miłosierdziu Boga. „Jego miłosierdzie (gr. eleos) przez wszystkie pokolenia dla tych, którzy się Go boją” (Łk 1,50). Tak właśnie Nowy Testament tłumaczy bogaty w treść hebrajski termin chesed, który najpełniej określa działanie Boga w przymierzu z ludźmi: Jego życzliwość wobec wszystkich, którzy Mu zawierzyli. Maryja łączy w swej pieśni uwielbienia własne wywyższenie z losem odrzuconych przez świat. Odpodobnia się w tym do miłosiernego Boga, który sprzeciwia się pysznym a przygarnia poniżonych. Tym sposobem uprzedza Ona w sposób proroczy naukę Chrystusa z Kazania na Górze.
Postawa Maryi, Panny łaskawej, jest idealnym wzorem dla wszystkich dzieci Kościoła. Pochylona nad ludzkimi potrzebami już na weselu w Kanie, nadal objawia swą troskę o nas, będąc już w niebie. Obecne Jej wstawiennictwo jest nieporównanie skuteczniejsze niż każde inne. Świadczą o tym Jej niezliczone zjawienia w ostatnich czasach we wszystkich zakątkach ziemi. Przypomina Ona swą troską o ludzi, że istotnym zadaniem Kościoła jest głoszenie miłosierdzia Bożego. Panna łaskawa jaśnieje światu jako znak Bożej łaskawości i niezawodnej nadziei dla pokutujących.
MÓDL SIĘ!
Panno łaskawa –
módl się za nami!
"Łaska - powie Benedykt XVI - to oglądanie Boga, nasze doznanie Jego miłości". Łaska nie jest rzeczą, lecz samoobjawieniem się Boga w człowieku. Bóg nigdy nie daje mniej niż siebie samego. Poprzez łaskę jesteśmy w Bogu (Youcat 338). Maryja doświadczyła tego daru w spotkaniu z aniołem: "Raduj się, łaski pełna, Pan z Tobą" (Łk 1,28). Żyć w stanie łaski, być łaskawym dla innych, dziękować za łaskawość Boga!