2020-07-03
Gdy oni [Mędrcy] odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego.
Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców.Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma.
W teologii biblijnej Egipt widziany jest przede wszystkim jako miejsce ucisku narodu wybranego. Pamiętamy, że synowie Jakuba (czyli Izraela) przywędrowali ze swymi rodzinami do Egiptu, by uciec przed głodem, który zapanował w Kanaanie. Z czasem Izraelici stali się bardzo płodni i szybko wzrośli w liczbę. Ta sytuacja przeraziła faraona, który obawiał się, że w przyszłości Izraelici mogą zbuntować się przeciwko Egipcjanom, przejść na stronę wroga i zawładnąć krajem. Z tego też powodu Egipcjanie zaczęli uciskać Izraelitów oraz zmuszali ich do ciężkich robót. Jakby tego było mało, król Egiptu wydał też rozkaz położnym hebrajskim, by po porodzie zabijały chłopców, a dziewczynki pozostawiały przy życiu (Wj 1).
Z drugiej strony Egipt był również widziany jako miejsce ucieczki i schronienia. Przykładowo, Jeroboam – urzędnik na służbie Salomona, a później król Królestwa Północnego – aby uniknąć śmierci z rąk Salomona, musiał uciekać do Egiptu, gdzie pozostał aż do śmierci monarchy. O tym wydarzeniu można przeczytać w 1Krl 11,40. Z kolei Uriasz, syn Szemajasza z Kiriat-Jearim, wypowiedział prorocze słowa, które nie spodobały się królowi Jojakimowi. Uriasz – dowiedziawszy się o tym, że król postanowił go zabić – przeraził się i uciekł do Egiptu. Warto zajrzeć do Jr 26,21. W czasach machabejskich, gdy Antioch IV Epifanes przyzwolił na pogańskie praktyki w Jerozolimie, do Egiptu wyemigrował najwyższy kapłan o imieniu Oniasz IV. Ok. 145 r. przed Chr. Ptolemeusz IV zezwolił mu na wybudowanie żydowskiej świątyni w Leontopolis. Synowie Oniasza byli dowódcami w armii egipskiej.
Zaraz po wizycie Mędrców, anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i przekazał mu konkretne zadanie do spełnienia. Józef miał czym prędzej wziąć Dzieciątko Jezus i Maryję, i uciekać do Egiptu. Tam miał pozostać aż do śmierci okrutnego króla Heroda, który – w porywie nienawiści, zazdrości i obawy o swój urząd – szukał Jezusa i chciał Go zabić. Józef nie dyskutował z aniołem Pańskim, lecz wstał w nocy, wziął Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu. Tam też pozostał aż do śmierci Heroda. Co takiego wydarzyło się w Betlejem i w jego okolicy po ucieczce Świętej Rodziny do Egiptu? O tym już za tydzień…
Zastanów się:
https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Modlitwy/104.html
Powierz swoją rodzinę opiece św. Józefa. Zrób coś dobrego dla swojego męża/żony oraz dzieci.