Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Motyw snu w Biblii

Gdy robi się ciemno (1)

2020-08-08

News
W jednym z hymnów brewiarzowych czytamy: „Bo dla pracy dzień ma służyć, dla spoczynku ciemność nocy”. Jak noc wiąże się z ciemnością, tak dzień – ze światłem. Z drugiej jednak strony, gdy za oknem robi się ciemno, to w naszych mieszkaniach i domach zapalamy różnego rodzaju lampy i lampki, które dostarczają nam światła.



Wprowadzenie

Czytaj!
Mt 5,13-16

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.


Rozważ!

Uroczystość Narodzenia Pańskiego to bardzo wyjątkowy czas. Najczęściej to właśnie wtedy jednamy się między sobą i przebaczamy naszym nieprzyjaciołom, a symbolami tego są chociażby: składane życzenia, łamany opłatek i nasza – większa niż zazwyczaj – życzliwość i uczynność. Boże Narodzenie otwiera również nasze serca na drugiego człowieka, a świadczą o tym przekazywane prezenty i puste miejsce przy stole. W okresie Narodzenia Pańskiego jesteśmy bardziej hojni i chętniej angażujemy się w  różnego rodzaju akcje charytatywne. Dużą popularnością cieszy się chociażby Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Poprzez zakup małej lub dużej świecy materialnie wspieramy wszystkie inicjatywy podejmowane przez Caritas. Głośno jest również o Szlachetnej Paczce. Co roku tysiące osób, które uczestniczą w tym projekcie, przygotowuje świąteczne paczki i przekazuje je ludziom uboższym od siebie. Z kolei po Nowym Roku na ulicach naszych miast można dostrzec licznych wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy zbierają pieniądze na zakup sprzętu medycznego do polskich szpitali. My jednak nie możemy być życzliwi, uczynni i hojni tylko na święta. Nie możemy otwierać naszych serc na drugiego człowieka tylko w okresie Bożego Narodzenia. Mamy być dobrymi i świętymi ludźmi każdego dnia w ciągu roku. Takie jest nasze powołanie jako chrześcijan! Naszą życiową misją jest proegzystencja, czyli ŻYCIE DLA INNYCH.

Przypatrzmy się chociażby soli. Sól istnieje zawsze dla – pełni funkcję służebną. Jakie są to zatem funkcje (zob. http://www.verbumdei.com.pl/2017/06/wy-jestescie-sola-dla-ziemi-wy.html)?

(1) sól jest dla smaku → bez tej przyprawy potrawy nie cieszą naszego podniebienia. Mędrzec Syracydes wymienił sól wśród rzeczy niezbędnych do życia: Rzeczy pierwszej potrzeby dla życia człowieka to: woda, ogień, żelazo, sól, mąka pszenna, mleko, miód, krew winogron, oliwa i odzienie. Wszystko to służy bogobojnym ku dobremu, grzesznikom zaś obróci się na nieszczęście (Syr 39,26-27);

(2) sól jest dla konserwacji → przyprawa ta chroni żywność przed zepsuciem. Na przykład mięso posypane solą można było długo przechowywać i nie trzeba się było bać, że utraci ono swoje wartości odżywcze;

(3) sól jest dla wzbogacenia nawozów → sól uzyskiwana była głównie z zasobów Morza Martwego, gdzie występuje w mieszance bardzo bogatej w cenne minerały. Z tego też powodu dodawano ją do nawozów, które użyźniały glebę i zapewniały urodzaj;

(4) sól jest dla wzbogacenia ofiar → sól była nieodzownym elementem ofiar składanych Bogu w świątyni jerozolimskiej. W Księdze Kapłańskiej czytamy: Każdy dar należący do ofiary pokarmowej ma być posolony. Niech nie brakuje soli przymierza Boga twego przy żadnej ofierze pokarmowej. Każdy dar posypiesz solą (Kpł 2,13; por. Ez 43,24). Sól dodawano również do ofiar całopalnych;

(5) sól jest dla oczyszczenia → soli używano również podczas ofiar ekspiacyjnych (Ez 43,24). W Drugiej Księdze Królewskiej czytamy, że Elizeusz wykorzystał sól do oczyszczenia zanieczyszczonego źródła w Jerychu (2 Krl 2,19-23), które później zostało nazwane źródłem Elizeusza;

(6) sól jest dla zawarcia przymierza → określenie sól przymierza (zob. Kpł 2,13 i Lb 18,19) wskazuje na to, że stanowiła ona symbol zawartego przymierza. W Księdze Liczb czytamy, że wspólne spożywanie soli oznacza lojalne zawarcie przymierza: Wszystko, co odłożone jest z darów świętych, jakie Izraelici przynoszą Panu, daję na zawsze tobie, synom twoim i córkom. To jest należność wiekuista, przymierze soli wobec Pana dla ciebie i potomstwa twego wraz z tobą (Lb 18,19). W języku polskim funkcjonuje powiedzenie: zjeść z kimś beczkę soli oznaczające właśnie wierną i długą przyjaźń. W Ezd 4,14 ci, którzy spożywają sól w pałacu, nie mogą świadczyć przeciw królowi. Sól jest zatem oznaką otwartości, gościnności i lojalności.

Widzimy zatem, że sól istnieje dla, czyli pełni funkcję służebną. Naszym powołaniem jako chrześcijan jest proegzystencja, czyli ŻYCIE DLA INNYCH. Z jednej strony Jezus mówi nam, byśmy byli solą ziemi, a z drugiej strony przestrzega nas przed tym, byśmy nie byli solą, która utraciła swój smak. Najprawdopodobniej Chrystusowi chodziło o możliwość zanieczyszczenia soli, np. przez dłuższe działanie wilgoci czy kontakt z ziemią, przez co straciłaby ona swoje właściwości. Taka sól staje się bezużyteczna i nadaje się tylko do wyrzucenia. Kontrast…

Z takimi kontrastami mamy również do czynienia we współczesnym świecie. Na tej samej kuli ziemskiej mieszkają ludzie opływający w bogactwa i osoby żyjące w skrajnej nędzy; ludzie, którzy każdego dnia zakładają na siebie modne ubrania i osoby, które od dłuższego czasu noszą jeden i ten sam strój lub są prawie nagie; ludzie, których lodówka pęka w szwach i którzy z łatwością wyrzucają jedzenie do kosza i osoby, które przymierają głodem; ludzie, którzy mieszkają w eleganckich domach i osoby, które śpią na ulicy; ludzie, których otacza rzesza przyjaciół i osoby na widok których odwracamy wzrok.

George Bernard Shaw powiedział tak: Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego: nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie.

Zastanów się:
  • co to znaczy, że masz być solą ziemi?
  • dlaczego Boże Narodzenie sprzyja zadumie i międzyludzkiej życzliwości?
  • kiedy ostatni raz pomogłeś osobie biednej?


Módl się!

O jeszcze większą wrażliwość serca na ludzką krzywdę i biedę: Ojcze nasz…


Żyj Słowem!

Wesprzyj modlitewnie lub materialnie osobę biedną lub organizację, która niesie takim ludziom pomoc.

ks. Łukasz Florczyk

fot. A. Macura

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13782550

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu