Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Nie lękajcie się!

Męstwo w czasie prześladowań

2021-07-02

News
„Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”? Na tym stwierdzeniu kończył się objawienie Starego Przymierza. Jezus jednak przyszedł na świat po to, by objawić nam miłosierne oblicze Ojca. Kara Boża zawsze ma wymiar pedagogiczny: „Bóg nie chce śmierci grzesznik, lecz aby się nawrócił i żył”.



Czytaj!
Łk 12,4-7

Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.


Rozważ!

Św. Łukasz umieścił te słowa w centralnej sekcji swej Ewangelii, podczas podróży Jezusa do Jerozolimy. Perykopa składa się z różnych wypowiedzi Mistrza, które łączy jeden temat: świadectwo dawane podczas prześladowań. Niniejszą mowę adresuje On do swoich uczniów, nazwanych tu przyjaciółmi. Ten wyjątkowy zwrot spotkamy jeszcze u św. Jana podczas Ostatniej Wieczerzy (J 15,14n), gdzie Jezus także zachęca uczniów do oddania swego życia w ofierze.

Zwracając się do swych uczniów z wielką miłością, Jezus chce dodać im otuchy i umocnienia. Ci, którzy poszli za Nim, są już świadomi, że na swojej drodze doznają przeciwności, a nawet krwawych prześladowań. Jezus zapewnia ich, że władza przeciwników jest ograniczona. Są wprawdzie w stanie odebrać życie doczesne, nie mogą jednak zniszczyć życia duchowego, które jest w rękach Boga. Nawet po śmierci fizycznej człowiek prowadzi nadal życie duchowe w łączności ze swym Stwórcą; to życie jest już poza zasięgiem ludzkiej przemocy.

Stąd wniosek, że ludzki strach należy podporządkować Bożej bojaźni, gdyż tylko ona prowadzi do pełni życia. Przedstawia więc Boga jako jedynego Pana życia i śmierci, „wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych”. Słowa Jezusa zdają się ukazywać surowe oblicze Ojca. W rzeczywistości jednak nie jest On takim sędzią, który bezlitośnie wymierza karę grzesznikom. Jest On bowiem nie tylko sprawiedliwy, ale i miłosierny. Otacza opieką człowieka tak samo jak inne stworzenia. Końcowe „nie bójcie się” zamyka klamrą całą wypowiedź Jezusa.

  • Jak wyobrażam sobie sąd Boży?
  • Czy tylko przez pryzmat słusznej skądinąd prawdy wiary: „Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”?


Módl się!

Żyj Słowem!


ks. Antoni Tronina

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14082964

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu