Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Nie lękajcie się!

Rozbitek na morzu

2021-09-24

News
Apostoł Narodów odbył kilka podróży misyjnych - dotarł do najdalszych zakątków Cesarstwa Rzymskiego. Jego misja naznaczona była wielu trudnymi doświadczeniami i prześladowaniami. Stale pamiętał jednak o słowach anioła Bożego: Nie bój się, Pawle!Czytaj!
Dz 27,15-24

Gdy okręt został porwany i nie mógł stawić czoła wiatrowi, zdaliśmy się na jego łaskę i poniosły nas fale. Podpłynąwszy pod pewną wyspę, zwaną Kauda, z trudem zdołaliśmy uchwycić łódź ratunkową, a po wciągnięciu jej zabezpieczono okręt, opasując go linami. Z obawy, aby nie wpaść na Syrtę, zrzucili ruchomą kotwicę i tak się zdali na fale. Ponieważ miotała nami gwałtowna burza, żeglarze zaczęli nazajutrz pozbywać się ładunku, a trzeciego dnia wyrzucili własnoręcznie sprzęt okrętowy. Kiedy przez wiele dni ani słońce się nie pokazało, ani gwiazdy, a niesłabnąca nawałnica szalała, znikła już wszelka nadzieja naszego ocalenia. A gdy już ludzie nawet jeść nie chcieli, powiedział do nich Paweł: «Trzeba było posłuchać mnie i nie odpływać od Krety, i oszczędzić sobie tej niedoli i szkody. A teraz radzę wam być dobrej myśli, bo nikt z was nie zginie, tylko okręt. Tej nocy ukazał mi się anioł Boga, do którego należę i któremu służę, i powiedział: "Nie bój się, Pawle, musisz stanąć przed Cezarem i Bóg podarował ci wszystkich, którzy płyną razem z tobą".


Rozważ!

Końcowa część Dziejów Apostolskich opisuje ostatni etap ziemskiej misji apostoła Pawła. Po to odwołał się on od wyroku namiestnika do samego cezara, aby móc zakończyć swą misję w stolicy pogańskiego świata, w Rzymie. Rozumiał dobrze, że stąd Dobra Nowina rozejdzie się po krańce świata, choć już bez jego udziału. Rozbicie okrętu na morzu było silną próbą wiary dla Pawła, który swym opanowaniem zdołał ocalić podróżnych od zagłady.

Burza morska sprawiła, że okręt został porwany wichrem i sternik stracił nad nim panowanie. Kiedy wszyscy stracili już nadzieję na ocalenie, Paweł przejął inicjatywę. Opowiedział przerażonym podróżnym i załodze swój sen, jaki poprzedniej nocy zesłał na niego Bóg. Jak niegdyś Jonasz, podobnie Apostoł staje się dla ludzi, płynących z nim razem, źródłem nadziei na ocalenie.

Słowa umocnienia, które otrzymał od Boga, przekazuje Paweł innym, pogrążonym w rozpaczy. Podobnie jak dawni prorocy biblijni, staje się on dla pogan pośrednikiem Bożego orędzia, które przeznaczone jest dla wszystkich pozbawionych nadziei. „Bądźcie więc dobrej myśli, bo ufam Bogu, że będzie tak, jak mi powiedziano!” (w. 25). Jak wielką silę miały te słowa dla słuchaczy, okaże w dalszej części Łukaszowego opowiadania.

Zadajmy sobie na koniec pytanie:

  • Jak reaguję w sytuacjach, które po ludzku wydają się beznadziejne?
  • Czy poddaję się rozpaczy wynikłej z paniki? Czy raczej szukam rozwiązania w słowach objawienia?
  • Czy Pismo św. jest dla mnie czymś więcej niż starożytną księgą, bez odniesienia do mojej sytuacji? Czy traktuję zawarte w nim orędzie jako drogowskaz na mroczne chwile życia.
  • Czy modlę się wtedy aktem wiary: „Wierzę, w coś objawił, Boże: Twe słowo mylić nie może!”


Módl się!
Żyj Słowem!


ks. Antoni Tronina

fot. jk

Pozostałe tematy
Aktualności

Franciszek o lectio divina

"Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest to co nazywa się lectio divina... Polega na poświęceniu czasu w ciągu dnia na osobistą, medytacyjną lekturę fragmentu Pisma Świętego. I jest to bardzo ważne: każdego dnia poświęć czas na słuchanie, medytację, czytanie fragmentu Pisma Świętego. W tym celu zalecam, by zawsze mieć kieszonkową Ewangelię i nosić ją w torbie, w kieszeniach; poniżej

więcej

Wracaj do domu - Festiwal Życia 2024

Zapraszamy 8 - 14 lipca 2024 do Kokotka k. Lublińca (diecezja gliwicka) na Festiwal Życia. Hasło: "Wracaj do domu!". Domem jest wiara - życie w prawdzie - wspólnota - Kościół młodych. W Biblii dom oznacza rodzinę (Łk 1,69; 1 Kor 3,9; 1 Tm 3,15). Sprawdź i przyjdź! Festiwal Życia.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 15364189

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu