Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Notice: Undefined index: ciastko in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 140

Warning: Use of undefined constant ciastko - assumed 'ciastko' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/index.php on line 142
Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Notice: Undefined index: video in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 210

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Pamięć w modlitwie

2021-11-25

News
Kapłaństwo kojarzy się przede wszystkim z sakramentalnym urzędem, który spełniają powołani przez Pana przy Jego ołtarzu. Jednak jest kapłaństwo poprzedzające to urzędowe, wynikające z chrztu świętego. Na mocy tego sakramentu każdy, który zostaje ochrzczony, wypełnia funkcję kapłańską. Nie czyni tego sprawując sakramenty, ale troszcząc się o duchowe życie bliźnich. W niniejszych rozważaniach przyjrzymy się temu, jak tę troskę widział święty Paweł.Czytaj!
1 Tes 1,2-3

Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach, pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym, Jezusie Chrystusie


Rozważ!

W rozważaniach o uczestnictwie nas wszystkich w misji Chrystusa, którą spełnia jako kapłan, prorok i król, przewodził nam będzie święty Paweł i jego listy. Nie przyjmiemy jednak kolejności dzieł Apostoła Narodów znanej z Biblii, ale pójdziemy zgodnie z tym, w jakim czasie powstawały teksty Pawła. Od tego, który został napisany najwcześniej, po ten, który został napisany jako ostatni. Pomoże to nam odkryć jak rozwijały się główne myśli autora na przestrzeni lat i różnych doświadczeń, które go spotkały. Dlatego jako pierwszy rozważymy List do Tesaloniczan, który został napisany przez świętego Pawła w 50/51 roku po Chrystusie. Co więcej, jest to nie tylko pierwszy list pawłowy, ale zarazem pierwszy tekst spisany w całym Nowym Testamencie. Skierowany do wspólnoty wierzących w Tesalonice, stolicy rzymskiej prowincji Macedonii.

Jezus funkcje kapłańską spełnił m.in. modląc się za innych. Przykład tego mamy w „Modlitwie Arcykapłańskiej”, czyli w 17 rozdziale Ewangelii według św. Jana. To właśnie tam Chrystus modli się uwielbiając swojego Ojca, ale też modli się za uczniów.

Gdy spojrzymy na przytoczony w Lectio fragment Listu świętego Pawła do Tesaloniczan, to na pierwszy plan również wysuwa się potrzeba modlitwy. Kto chce naśladować Jezusa nie może zapominać o modlitwie za innych. Jaka ma być ta modlitwa? Przede wszystkim z dziękczynieniem, a także zanoszona za wszystkich bez wyjątku i nieustanna.

W trakcie modlitwy za innych Apostoł Narodów zachęca nas do tego, abyśmy byli „pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości…”, to znaczy abyśmy pamiętali o tym, czym żyją ludzie za których się modlimy, co jest ich trudem, co przeżywają i czego potrzebują.

Ciągłe dziękowanie Bogu za ludzi, za których się modlę. Pamięć o nich i o ich potrzebach, a także nieustępliwa i cierpliwa modlitwa. Tak spełnisz funkcję kapłańską Jezusa w swoim życiu.


Módl się!

Panie Jezu Chryste, Ty dałeś nam przykład tego, co to znaczy gorliwa modlitwa w trosce o chwałę Boga i dobro bliźnich. Naucz mnie proszę modlić się! Daj mi otwarte oczy na potrzeby braci, a serce napełnił pragnieniem uwielbiania Ciebie. Proszę także o łaskę wytrwałości, abym nie zniechęcał się w modlitwie. Amen.


Żyj Słowem!

Zrób dziś rachunek sumienia ze swojej modlitwy.

  • Ile czasu poświęcasz na modlitwę w swoich sprawach, a ile na modlitwę za innych?
  • Czy znasz potrzeby tych, za których się modlisz?
  • Pomyśl o tych, którym obiecałeś kiedyś modlitwę. Jak z twoją wytrwałością? Czy nie zapominasz o nich?

ks. Patryk Gawłowski

fot. PG

Pozostałe tematy
Aktualności

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Festiwal Życia - Kokotek 2022

Radosny festiwal życia młodych w Kokotku k. Lublińca z Maryją "Ja" - 4-7.07.2022. Ona najlepiej wie, co znaczy - jako młody człowiek odpowiedzieć na wołanie anioła: "Oto Ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa" (Łk 1,38). Zapraszamy!

więcej

Notice: Undefined index: data_akt in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/prawo.php on line 169

Notice: Undefined offset: 1 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 45

Notice: Undefined offset: 2 in /www/ssb24_www/www/ssb24.pl/modules/dll_page.php on line 46

Leksykon katechetyczny

Ukazał się Leksykonu katechetycznego pod red. ks. Jana Kochela i ks. Jerzego Kostorza - to pozytywne wydarzenie 2022 roku; pierwszy tego typu leksykon w Polsce; zob. Jedność - poniżej

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 10918156

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu