Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Dojrzewanie

2022-07-02

News
Człowiek dojrzewa. Jest to fakt, który bez zastanowienia przyjmujemy. Odnosi się on do naszego życia biologicznego, gdzie możemy ten proces obserwować widząc rosnące dzieci, które powoli stają się dorosłymi. Dorastamy również w sferze psychiki, rozumiejąc coraz lepiej swoje emocje, potrzeby. Dojrzewania potrzebuje także nasze życie zawodowe, bo przechodząc przez lata szkolne przygotowujemy się do zawodu i pełnionej roli w społeczeństwie. Nie inaczej jest z życiem wiary i powołaniem. Ono również potrzebuje procesu i dojrzewania.


Czytaj

W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi.Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną.

(1 Kor 15, 8-10)


Rozważ

Przechodzimy do ostatniego rozdziału Pierwszego Listu do Koryntian, który to rozdział jest osobistym świadectwem świętego Pawła. Dzieli się on w nim swoim przeżywaniem powołania, ale także swoimi nadziejami dotyczącymi jego realizacji.

W listach pawłowych nie odnajdujemy wielu momentów, kiedy autor dzieliłby się swoimi przeżyciami dotyczącymi momentu nawrócenia. Znajdujemy opis tego wydarzenia w Dziejach Apostolskich, kiedy to Zmartwychwstały Chrystus staje na drodze Szawła z Tarsu, ale nie dowiadujemy się co wtedy czuł przyszły Apostoł Narodów. Dopiero po latach uchyli rąbka tajemnicy wprowadzając wiernych w to, jak o sobie myślał, a nie były to pozytywne opinie.

Siebie sprzed nawrócenia nazywa św. Paweł „poronionym płodem”. Jakby chciał przez to przekazać, że było w nim życie Boże, ale nie mogło się ono rozwinąć, umarło. Dopiero moment spotkania z Jezusem staje się przełomowym, bo od tego rozpocznie się jego dojrzewanie w wierze. I w tym całym procesie ma świadomość, że łaska Boża towarzyszyła mu na każdym kroku. Nie był ani na moment pozbawiony opieki swojego Pana. Dzięki temu mógł „wyrosnąć” na Apostoła Narodów.

Ten fragment jest przepięknym świadectwem, bo ukazuje Boga jako wiernego, troskliwego, kierującego życiem, ale też podnoszącego z niedoli grzechu. Ważnym przekazem jest też to, że Bóg okazuje się być miłośnikiem procesu ludzkiego wzrostu, co ma niebagatelny wpływ na postrzeganie naszego apostolstwa i wzrastania w wierze.

Nasze uczestnictwo w misji Chrystusa może mieć różny początek. Choć chrzest większość z nas przyjęła jako dzieci, a bierzmowanie jako nastolatkowie, to świadomość bycia apostołem musi dojrzeć. Podobnie jak dojrzewamy w swoich indywidualnych powołaniach, które spełniamy na co dzień. Święty Paweł musiał przejść długi proces, ale cały czas towarzyszył mu jego mistrz – Jezus, który swoją łaską prowadził go od samego początku. I nas Chrystus prowadzi do pełnej dojrzałości w wierze i powołaniu, choć nie musimy rozumieć wszystkiego co się dzieje, to jednak niech towarzyszy nam to przeświadczenie, że Jego nas uprzedza.


Módl się

Ofiaruj dziś dziesiątkę różańca świętego, tajemnicę narodzenia Chrystusa w intencji swojego powołania. Pamiętając, że w procesie dorastania Jezusa towarzyszyła przecież Maryja, proś Ją, aby była także opiekunką twojego dojrzewania w wierze.


Żyj

1. Czy widzisz potrzebę dojrzewania, uczenia się, w wierze i swoim powołaniu?

2. Jakie podejmujesz działania aby wejść w ten proces i jak najlepiej go przeżyć?

3. Co jest ci najbardziej potrzebne na tym etapie życia, na którym jesteś, aby głębiej przeżywać swoją relacje z Bogiem?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

List do Galatów [2024]

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13981591

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu