Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Sens

2022-07-15

News
Są takie zadania, które przychodzi nam spełniać ze względu na wykonywany zawód. Są też takie, które spełniamy z pasji czy narzuconych sobie celów. W końcu są też i takie, które wynikają z naszego życiowego powołania. Za każdym razem pojawia się pytanie: czy to, co robię, ma sens? Czy wyda owoc? Czemuś się przysłuży? Poszukajmy odpowiedzi z Bożej perspektywy.





Czytaj

„Bogu niech będą dzięki za to, że dał nam odnieść zwycięstwo przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przeto, bracia moi najmilsi, bądźcie wytrwali i niezachwiani, zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim, pamiętając, że trud wasz nie pozostaje daremny w Panu.”

(1 Kor 15,57-58)


Rozważ

Piękno przesłania przekazanego przez świętego Pawła Koryntianom możemy dojrzeć, jeśli raz jeszcze przypomnimy sobie kontekst napisania tego listu. Mianowicie, wierni w Koryncie byli najtrudniejszą wspólnotą w jakiej przyszło Pawłowi pracować. Trudność ta wynikała także z tego, że niewiele owoców swojej pracy mógł zaobserwować Apostoł Narodów. Do tego stopnia, że w pewnym momencie decyduje się napisać drugi list. Krytykowany i odrzucony przez ludzi, którym był pasterzem, oglądając jak ciężko im żyć Ewangelią mimo jego usilnych starań, Paweł pisze: trud wasz nie pozostaje daremny w Panu. Przeżył to na własnej skórze, dlatego wie o czym mówi.

Jednak aby dojść do postawy nadziei, dzięki której uwierzył, że żaden trud wkładany w realizacje powołania nie jest daremny, musiał wejść w postawę dziękczynienia. Bo od tego zaczyna się powyższy fragment: najpierw dziękuje Bogu, świadomy jak wielkich rzeczy każdego dnia dokonuje w moim życiu, i to właśnie dzięki temu mam nadzieję, że nic z tego co robię się nie zmarnuje.

Bardzo ważnym jest nauczyć się patrzeć z takiej właśnie perspektywy, bo komu z nas przynajmniej raz nie zdarzyło się pomyśleć, że to co robi, jest daremne i nie przynosi owocu? Rodzice wychowują dzieci patrząc, jak nie wszystko idzie tak, jakby chcieli. Młodzi uczą się w szkole i na studiach zastanawiając się, na co im się to przyda. Osoby duchowne troszczą się o powierzonych sobie ludzi i dzieła, często przegrywając na tym polu. Chciałoby się nie raz rzucić tym, co robimy. Lekcja wobec każdego powołania, którą daje nam święty Paweł, można zamknąć w trzech słowach: dziękuj, trwaj, ufaj.

Dziękuj za wszystko, co Bóg ci daje. Od rzeczy najdrobniejszych, codziennych, po wielkie cuda, jeśli takich doświadczasz.

Trwaj w tym, co robisz, nawet jeśli nie widzisz owoców swojej pracy.

I pamiętaj, że w oczach Pana nie ma daremnego trudu.


Módl się

Wykorzystaj słowa psalmu 127


Żyj

1. Jak reagujesz w obliczu frustracji i niepowodzenia?

2. Co myślisz wtedy o swojej pracy i powołaniu?

3. Czy próbowałeś kiedyś spojrzeć na to, co robisz, z perspektywy życia wiecznego i nagrody danej od Boga?

ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14089410

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu