Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Walka

2022-10-22

News

Mówiąc o wspólnocie Kościoła dzielimy ją na trzy rzeczywistości: Kościół triumfujący – święci w niebie, Kościół cierpiący – dusze w czyśćcu, i Kościół pielgrzymujący, dawniej nazywany walczącym. O ile pierwsza i druga rzeczywistość dotyczą tych, którzy ziemską wędrówkę już zakończyli, o tyle na trzecią składają się wszyscy ludzie obecnego czasu, w tym my. Przymiotnik „walczący” odnosił się do życia, o którym Hiob pisał: „Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka?” (Hi 7,1).



Czytaj

W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi.Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła.Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich.Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko.Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość,a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju.W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego.Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże.

(Ef 6, 10-17)


Rozważ

Co to znaczy, że życie człowieka jest walką? Patrząc z perspektywy materialnej walczymy o zapewnienie sobie i najbliższym godnego bytu. Często wymaga to wielu poświęceń dlatego można porównać takie staranie do walki. Również życie duchowe nie jest wolne od takiego zmagania. Gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym celem jest życie wieczne w niebie, i że na tej drodze jest ktoś, kto chce nam to utrudnić, wtedy dociera do nas świadomość o tym, że o niebo trzeba walczyć.

Chrystus swoją walkę w punkcie kulminacyjnym wygrał jako kapłan. Zmartwychwstanie Jezusa było zwycięstwem nad śmiercią i grzechem, które to zwycięstwo poprzedzone było walką czyli ofiarą złożoną na krzyżu. Uczestnicząc w misji kapłańskiej zobowiązuje nas ona także do walki.

Szatan jest istotą stworzoną przez Boga. Był aniołem, a więc jego mądrość jest zdecydowanie większa aniżeli nasza, ludzka. Stąd okazuje się przeciwnikiem którego nie można lekceważyć. Święty Ignacy z Loyoli w swoich regułach życia duchowego doskonale opisuje różne taktyki, do których ucieka się Zły. Jednego razu działa poprzez kuszenie, innego poprzez straszenie. W tym wszystkim pozostaje jak generał, który doskonale ma rozpracowaną taktykę swoich wrogów. Wie gdzie i kiedy uderzyć. Myślę, że nie raz i nie dwa w naszych upadkach grzechowych doświadczyliśmy tego, jak przebiegły jest Szatan. Choć nie dorównujemy mu w kwestii mądrości, to jednak z człowiekiem pobożnym jest łaska Boża. Coś, czego Zły nie posiada. Tylko współpracując z Bogiem jesteśmy w stanie tę wojnę wygrać.

Święty Paweł w Liście do Efezjan daje nam wytyczne co do tego, na jakich założeniach mamy oprzeć swoją walkę. Życie w prawdzie i mówienie prawdy, a także czyny sprawiedliwe, mają być dla nas niejako ubraniem zakładanym każdego dnia. Tym, co ma nas napędzać ma być chęć dawania świadectwa o miłości Bogu – gotowość głoszenia dobrej nowiny. Kiedy przyjdą trudne chwile mamy wzmacniać w sobie wiarę – brać ją jako tarczę w najgorszych momentach. A do walki ma nam służyć Słowo Boże. Czytanie Biblii ma nam pomóc wygrać z pokusami Złego.

Tak przygotowani do walki mamy ufność w zwycięstwo. Szczególnie, że jest z nami Bóg wspierając nas łaskami.


Módl się

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.


Żyj

1. Czy pamiętasz o celu swojego życia, jakim jest Niebo?

2. Co robisz w chwilach pokus do złego?

3. Co pomaga ci wytrwać w dobrym?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14070949

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu