Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Wy jesteście światłem świata

Troska o innych

2022-11-06

News
Królewska godność kojarzona jest w pierwszej kolejności z pewną nobilitacją. Oto osoba, która taką godność posiada, stoi wyżej w hierarchii społecznej aniżeli inni. I gdyby chcieć ten temat rozumieć jedynie w kategoriach polityki, a więc w kategoriach czysto ziemskich, to racją jest że osoba obdarzona królewską godnością jest kimś ważniejszym. Odmiennie wygląda to z perspektywy wiary.



Czytaj

A my, którzy jesteśmy mocni [w wierze], powinniśmy znosić słabości tych, którzy są słabi, a nie szukać tylko tego, co dla nas dogodne. Niech każdy z nas stara się o to, co dla bliźniego dogodne - dla jego dobra, dla zbudowania. Przecież i Chrystus nie szukał tego, co było dogodne dla Niego ale jak napisano: Urągania tych, którzy Tobie urągają, spadły na Mnie. To zaś, co niegdyś zostało napisane, napisane zostało i dla naszego pouczenia, abyśmy dzięki cierpliwości i pociesze, jaką niosą Pisma, podtrzymywali nadzieję. A Bóg, który daje cierpliwość i pociechę, niech sprawi, abyście wzorem Chrystusa te same uczucia żywili do siebie i zgodnie jednymi ustami wielbili Boga i Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Dlatego przygarniajcie siebie nawzajem, bo i Chrystus przygarnął was - ku chwale Boga. Albowiem Chrystus - mówię - stał się sługą obrzezanych, dla okazania wierności Boga i potwierdzenia przez to obietnic danych ojcom oraz po to, żeby poganie za okazane sobie miłosierdzie uwielbili Boga, jak napisano:

Dlatego oddawać Ci będę cześć między poganami i śpiewać imieniu Twojemu.

(Rz 15,1-8)


Rozważ

List do Rzymian przypomina człowiekowi jak bardzo został obdarowany ukazując jednocześnie, że każdy z tych darów otrzymał od Boga za darmo. W pierwszej kolejności chodzi o łaskę wiary, której nikt sobie żadnym uczynkiem nie zapewnił, a w drugiej kolejności chodzi o łaskę zbawienia wiecznego, która również nie jest wypracowana dzięki naszemu wysiłkowi. Świadomość tak wielkiej hojności Boga powinna w nas budzić wdzięczność i pokorę.

Powyższy fragment biblijny można by nazwać naturalną konsekwencją. Jeśli dostałem coś za darmo to nie powinienem się wywyższać ponad tych, którzy jeszcze tego nie mają. Moim zadaniem jest wyjść do nich i powiedzieć: „Zobacz, nic nie zapłaciłem a dostałem coś tak pięknego. Chodź, dla ciebie też jest.”

Niestety często zdarza się, że postawa osób wierzących w Chrystusa wobec niewierzących jest nieadekwatna do otrzymanego daru. Spoglądanie z wyższością, negatywne komentarze dotyczące osób i całych rodzin, unikanie wzajemnych spotkań i przebywania ze sobą – to tylko niektóre z zachowań, które chrześcijanie prezentują w sytuacjach gdy spotykają się z ateistami bądź innowiercami. A święty Paweł mówi, że my, mocni w wierze, powinniśmy znosić słabości innych troszcząc się o wzajemne zbudowanie. Co więcej, mówi o tym abyśmy się wzajemnie przygarniali, a więc byli na siebie otwarci. Jako argument za takim zachowaniem podaje przykład Jezusa: mimo, że jest Synem Bożym, to nie gardzi grzesznym człowiekiem ale wychodzi do niego. Niedługo tę prawdę będziemy świętować podczas Bożego Narodzenia.

To, że jesteśmy dziedzicami królestwa, obdarowani wiarą i godnością królewską, nie jest naszą zasługą. Nie może nas to oddzielać od innych, a powinno do nich zbliżać. Wiara bądź jej brak u innych nie powinny sprawiać, że traktuje ich inaczej. Przestaje odwiedzać albo nie nawiązuje żadnego kontaktu. Wiarę otrzymałem za darmo i jest ona dla mnie także zadaniem wobec innych.


Módl się


Panie, naucz mnie cenić to,

kim jestem i dziękować za to co mam.

Daj mi zrozumieć, że ludzie są różni i tak jest dobrze.

Bo gdyby „każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny” (ks. J. Twardowski).


Jezu, wydany na śmierć przez zawiść,

uwolnij moje oczy od morderczej zazdrości,

która prowadzi do podziałów, kłótni i nienawiści.

Pomóż mi dobrze myśleć i mówić o innych,

wychwalać Boga za to, co w nich dobre, mądre czy piękne.

Strzeż mnie od słów, które porównują lub poniżają.

Niech powodzenie bliźniego nie napełnia mnie nigdy smutkiem.

Proszę o życzliwość i wielkoduszność.

Naucz mnie „cieszyć się z cieszącym, płakać z płaczącymi” (Rz 12,15).



Żyj

1. Co myślę o osobach niewierzących albo inaczej wierzących?

2. Jak traktuje takie osoby?

3. Co robię żeby z nimi nawiązać kontakt?


ks. Patryk Gawłowski

Pozostałe tematy
Aktualności

Życzenia - Wielkanoc 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! (Exultet)

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy nadziei, by jej blask oświecał każdy dzień; miłości, by wypełniała wszelki mrok serca oraz wiary w pełne radości spotkanie Zmartwychwstałego Króla wieków. Redakcja ssb24.pl

więcej

Jak dobrze przeżyć W. Post?

WIELKI POST jest czasem walki duchowej i sztuki rozeznawania. Służą temu klasyczne formy pobożności: post, jałmużna, modlitwa..., droga krzyżowa, gorzkie żale, nawiedzanie kościołów stacyjnych, kazania pasyjne. Zapraszamy też do udziału w serii katechez o bałwochwalstwie; zob. katechezy.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 13776986

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu