Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Młodzi na ołtarze!

Św. Maria Goretti (†1902)

2023-05-11

News
Wzorce osobowe zawsze stawiały bardzo wysokie wymagania i odzwierciedlały ideały biblijne. Przykładem czystości w nauce Starego Testamentu są dzielne kobiety, jak Judyta czy Zuzanna. Piękne i odważne zdołały pokonać wszelkie przeciwności. Zuzanna „piękna i bogobojna” (Dn 13,2), kiedy została napadnięta i narażona na utratę czci, krzykiem odpędziła dwóch starszych ludu, którzy chcieli ją wykorzystać. Jej decyzja obrony czystości była podyktowana bojaźnią Bożą (Dn 13,22-23). W dziejach Kościoła było wiele takich pięknych i bogobojnych niewiast, które nie uległy i zwyciężyły, choć poniosły za to najwyższą cenę. Do nich należała Maria Goretti – włoska dziewica i męczennica, która zginęła jako 11-letnia dziewczynka w trakcie obrony przed próbą zgwałcenia jej przez 20-letniego sąsiada Aleksandra, któremu przebaczyła na łożu śmierci.

Wprowadzenie


Czytaj!

Nie myślcie, że przyszedłem przynieść pokój na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, a synową z teściową. Nieprzyjaciółmi człowieka staną się jego domownicy. Jeżeli ktoś kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godny. Podobnie jeśli ktoś kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godny. Kto nie bierze swego krzyża i nie naśladuje Mnie, nie jest Mnie godny. Ten, kto znajduje swoje życie, straci je; ten zaś, kto traci swoje życie z mojego powodu, znajdzie je.

Mt 10,34-39 (BŚP)


Rozważ!

Szlachetna potrzeba pójścia za Jezusem była siłą i motywem do wielu heroicznych czynów. Młodzi mężczyźni i kobiety w dziejach Kościoła byli zawsze gotowi oddać życie („wziąć krzyż”), by zachować swą wiarę i godność; by pozostać „bez skazy, jako nienaganne dzieci Boże wśród narodu zepsutego i przewrotnego” (Flp 2,15). Do takich świetlistych postaci Kościół zaliczył dziewicę i męczennicę – Marię Goretti z włoskiego miasteczka w rejonie nadmorskim między Ankoną a Pesaro.

Maria Teresa (Marietta) urodziła się w Corinaldo 16 października 1890 roku. Pochodziła z ubogiej rodziny. Na przełomie XIX I XX w. okolice miasteczka położone były między łagodnymi wzgórzami porośniętymi drzewami oliwnymi, winnicami, polami bobu (obecnie słonecznika) i lawendą. Jako sześcioletnie dziecko otrzymała sakrament bierzmowania (1896), a dopiero kilka lat później przystąpiła do Pierwszej Komunii św. w kościele św. Augustyna (1902). Kiedy miała 10 lat, umarł jej ojciec. Marietta, jak nazywali ją bliscy, pocieszała wtedy swoją mamę: „Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!”. Była więc dzieckiem bardzo wrażliwym i pobożnym, często brała różaniec do ręki, by modlić się o spokój duszy ojca i rodzinę. Chętnie pomagała też matce i opiekowała się rodzeństwem. Dom Gorettich sąsiadował z domem rodziny Serenellich – ojca z synem Alessandro. Chłopiec, wychowywany bez matki, był agresywny i zaborczy; miał już 18 lat, kiedy zaczął coraz częściej napastować, a nawet grozić i atakować fizycznie nastoletnią Marię. Dziewczyna była jednak zwinna i stanowcza, umiało się skutecznie uwolnić od napastnika, ratując się najczęściej ucieczką. Nie mówiła jednak o tym nikomu w rodzinie, by nie pogłębiać od lat narastającej niechęci dwóch rodzin: Serenellich do Gorettich. Tragedia miała miejsce 5 lipca 1902 r., kiedy rodzina Gorettich i Serenellich była zajęta zbieraniem bobu. Maria została w domu i obserwowała pracowników. Zauważył ją Aleksander. Pod pretekstem, że musi wyjść na chwilę, udał się do domu i siłą wciągnął dziewczę do kuchni, która była przy drzwiach. Usiłował ją zmusić do grzechu. Kiedy Maria stawiła mu gwałtowny opór, rozjuszony wyrostek chwycił nóż i zaczął nim atakować dziewczynę. Szczegóły te podał sam morderca przed sądem. Powracająca z pracy rodzina znalazła Marię już w stanie agonii. Natychmiast odwieziono ją do szpitala, gdzie zaopatrzona świętymi Sakramentami zmarła 6 lipca. Przed śmiercią darowała winę swojemu zabójcy. Lekarze stwierdzili, że miała na ciele 14 ran kłutych. Zbrodnią poruszona była cała okolica.

Pogrzeb młodej męczennicy był iście królewski. Wzięło w nim udział wiele tysięcy ludzi, setki kapłanów i miejscowy biskup. Z balkonów i z okien na białą trumienkę padał deszcz róż i innych kwiatów. Po wiekach powrócił czas męczeństwa w obronie czystości. Zaczęto ją nazywać „świętą Agnieszką XX wieku”. Dzięki staraniom Ojców Pasjonistów w 1935 r. rozpoczął się proces kanoniczny Marii Goretti. 27 kwietnia 1947 r. Pius XII zaliczył ją do grona błogosławionych, a 24 czerwca 1950 r. kanonizował. Papież określił ją wówczas: „małą łagodną męczennicą czystości”. Zarówno w beatyfikacji, jak i w kanonizacji córki miała szczęście uczestniczyć matka i zabójca - Aleksander Serenelli, który w czasie 27-letniego pobytu w więzieniu przeżył nawrócenie. Po wyjściu z więzienia przeprosił matkę Marii, wyznał swoją winę przed cała parafią, a po pewnym czasie został tercjarzem franciszkańskim. Do końca życia pracował jako ogrodnik u kapucynów w Macerata, gdzie zmarł w 1970 r. Jego duchową przemianę barwnie opisał Jean du Parc w książce Niebo nad moczarami. Tragedia (1950). Warto też sięgnąć po film w reż. Gulio Base Święta Maria Goretii, który ukazał się w serii „Ludzie Boga”.

Św. Maria Goretti jest patronką młodzieży, dziewcząt, dziewic i bielanek. Jej relikwie spoczywają w kościele Matki Bożej Łaskawej w Nettuno i rodzinnym Corinaldo. Jej grób nawiedził św. Jan Paweł II w pierwszym roku swojego pontyfikatu (1 września 1979 r.), a pod koniec życia w rozważaniach na Anioł Pański powiedział: „Niech św. Maria Goretti pomoże wszystkim młodym ludziom doświadczyć piękna i radości ewangelicznego błogosławieństwa: «Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą» (Mt 5, 8). Czystość serca, jak każda inna cnota, wymaga codziennego ćwiczenia woli i stałej dyscypliny wewnętrznej. Wymaga przede wszystkim nieustannego zwracania się do Boga w modlitwie” (Rzym, 6 lipiec 2003).

Ewangelia wzywa do naśladowania Jezusa i tych, którzy wypełnili do końca Jego wyzwanie: Ten, kto znajduje swoje życie, straci je; ten zaś, kto traci swoje życie z mojego powodu, znajdzie je (Mt 10,39). Jedyny Nauczyciel nakazuje stawiać Boga na pierwszym miejscu; nakazuje kochać sprawy boskie bardziej niż ludzkie (rodzinne); nakazuje tracić swoje życie, by odnajdywać je na nowo. On też każe „brać krzyż”, a więc być gotowym na uniżenie i cierpienie (por. Flp 2,6-11; Hbr 5,8). Oznacza to niekiedy gotowość oddania swego życia, jak ON i mała Marietta Goretti – z gotowością przebaczenia swoim oprawcom.

Warto zapytać:

  • czy młodzi są gotowi na tak radykalne wymagania Ewangelii?
  • jak dzisiaj praktykować «czystość serca», jak każdą inną cnotę, czyli codziennego ćwiczenia woli i stałej dyscypliny wewnętrznej?
  • czy potrafimy wybaczać innym w zgodzie z prośbą Modlitwy Pańskiej («(…) jako i my odpuszczamy naszym winowajcom»)?


Módl się!

Święta Mario Goretti,
któraś w tak młodym wieku zaznała
niewygody, trudy, smutki i ból
i jakże znikome radości życia;
któraś była ubogą i osieroconą przez ojca,
któraś niestrudzenie kochała bliźnich
czyniąc z siebie służebnicę pokorną i pilną;
któraś była zawsze odważną, lecz uniżoną;
któraś umiłowała miłość ponad wszystko inne;
któraś nie zawahała się wylać krew swoją,
by nie zdradzić Boga;
któraś przebaczyła swemu zabójcy,
chcąc zobaczyć go przy sobie w Raju:
Oręduj za nami przed Obliczem Ojca Niebieskiego,
abyśmy byli godni
stać się wiernymi Słowu Bożemu.
O Ty, któraś jest Przyjaciółką Boga
i widzisz Go twarzą w twarz:
Módl się za nami do Niego,
wyjednaj nam łaskę,
o którą Cię pokornie prosimy...
Dziękujemy Ci, Marietto,
za miłość, którą obdarzyłaś Boga i wszystkich ludzi,
za miłość, którą już zasiałaś w sercach naszych. Amen.

św. Jan Paweł II


Żyj słowem Bożym!

Obejrzyj film o życiu św. Marii Goretti, przeczytaj książkę czy zajrzyj na stronę OO. Pasjonistów http://www.mariagoretti.pl/. Bądź promotorem „błogosławionych czystego serca” (Mt 5,8) oraz zachęty do pracy nad własnym zbawieniem: „Bądźcie dla nich światłem jak gwiazdy na niebie” (Flp 2,15).

ks. Jan Kochel

fot. Witraż św. Marii Goretti; zob. http://graysferrygrapevine.blogspot.com/

Pozostałe tematy
Aktualności

Katechezy eucharystyczne

Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej stał się okazją do zaangażowania poszczególnych wiernych, jak i grup, stowarzyszeń i ruchów lokalnego Kościoła. Studenci Wydziału Teologicznego UO przygotowali cykl katechez eucharystycznych dla młodzieży, by odpowiedzieć na apel Biskupa Gliwickiego i włączyć się w przygotowanie do dobrego przeżycia tego czasu łaski; zob. Wprowadzenie. Katecheza III.

więcej

List do Galatów

Kolejny tom Komentarza Biblijnego Edycji św. Pawła budzi nadzieję na szybsze ukończenie wielkiego projektu polskiego środowiska biblistów. Komentarz Dariusza Sztuka SDB dotyczy dzieła, które Apostoł napisał pod koniec swego pobytu w Efezie jako odpowiedź na niepokojące wieści o niebezpieczeństwie zagrażającym wierze (por. Ga 3,2; 4,21; 5,4); NKB.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 14056039

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu