Wyszukiwarka:
Rozważania tematyczne: Młodzi na ołtarze!

Bł. Andrzej Phû Yên (†1644)

2023-06-14

News

Wietnam szczyci się licznym gronem męczenników z różnych okresów dziejów Kościoła w tym kraju. W czerwcu 1988 r. Jan Paweł II kanonizował 117 męczenników, którzy na terenie dzisiejszego Wietnamu zginęli w latach 1773-1862. Wcześniej było kilka faz prześladowań, których owocem był późniejsze beatyfikacje (w roku 1900 czy 1951). Pierwszym męczennikiem Kościoła w Wietnamie uznaje się jednak młodego Andrzeja Phû Yên`a, katechistę, który w pierwszej połowie XVII w. pomagał misjonarzom nauczać prawd wiary i głosić Ewangelię. „Został uwięziony z powodu swej wiary, a ponieważ nie chciał się jej wyrzec, został zamordowany. Zmarł, wypowiadając imię: «Jezus»” – napisał Franciszek (CV 54).




Czytaj!

Wielu usiłowało już opowiedzieć o wydarzeniach, które wśród nas się dokonały, zgodnie z tym, jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem też i ja zbadać dokładnie wszystko od początku i po kolei opisać ci, dostojny Teofilu, abyś przekonał się o prawdziwości otrzymanego pouczenia.

Łk 1,1-4 (BŚP)


Rozważ!

Św. Łukasz z góry zastrzega, że nie jest pierwszym, który postanowił „opowiedzieć o [tych] wydarzeniach” (Łk 1, 1). Jako przedstawiciel kolejnego pokolenia chrześcijan, widział, że powstała potrzeba przerzucenia pomostu pomiędzy świadkami Jezusa a tymi, którym nie było dane zobaczyć i usłyszeć nie tylko samego Chrystusa, ale też Jego apostołów. Trzeci ewangelista podjął więc kolejną próbę uporządkowania relacji świadków na piśmie według metodologii, którą precyzyjnie określił za pomocą czterech słów: „od początku”, „wszystko”, „dokładnie”, „po kolei ( Łk 1, 3; por. Dz 1, 1n). Poszczególne terminy wskazują na zaplanowaną pracę historyczno-redakcyjną i teologiczno-literacką, która miała na celu prześledzić dostępne źródła, dotrzeć do „naocznych świadków” i „sług słowa”, by opowiedzieć „o wydarzenia, które wśród nas się dokonały” (Łk 1, 1) oraz „o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym pod wpływem Ducha Świętego udzielił pouczeń wybranym przez siebie apostołom” (Dz 1, 2; por. F. Mickiewicz, Ewangelia według świętego Łukasza, NKB NT III/1, 83-85). Hagiograf używa też różnych określeń na wyrażenie pierwszych nauczycieli czy katechistów: na początku Ewangelii nazywa ich „naocznymi świadkami” i „sługami słowa” (Łk 1, 2), a na końcu mówi o nich: „wy jesteście świadkami tego” (Łk 24, 48) oraz „będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8). Zadania świadków, misjonarzy i ewangelizatorów nie zmieniają się. Ci, którzy podjęli się misji głoszenia i nauczania powinni kontynuować dzieło pierwszych katechistów. Tak czynili również pierwsi misjonarze na ziemi wietnamskiej.

Andrzej Phû Yên`a urodził się w 1625 lub 1626 r. w okolicy Tonkin w północnym Wietnamie. Tam w 1627 r. założył pierwszą chrześcijańską wspólnotę misyjną francuski jezuita Aleksander de Rhodes (†1660). Szybko dotknęła ją fala nienawiści i prześladowań. W 1641 r. Andrzej wraz z swoją matką przyjął chrzest z rąk o. de Rhodesa SJ. Po intensywnej formacji u boku jezuity przyłączył się do założonego przez niego stowarzyszenia katechistów „Dom Boży”. Rolą katechistów misyjnych była pierwsza ewangelizacja i inkulturacja. W ojczystym języku nauczali podstawowych prawd wiary, uczyli modlitw i formuł liturgicznych, pomagali przygotować się do przyjęcia sakramentów i wyjaśniać trudne kwestie doktrynalne i moralne. Podejmowali się dzieła ewangelizacji na wzór pierwszych apostołów. Czyli to z gorliwością i pokorą, naśladując jednak ewangelicznych „świadków” i „sług słowa”. Kiedy w 1644 r. na polecenie króla wszczęto w prowincji prześladowanie chrześcijan, katechistów aresztowano i poddano okrutnym torturom. Kilkunastoletni Andrzej doprowadzony przed oblicze mandaryna nie chciał wyrzec się swojej wiary. Zginął jako pierwszy męczennik wietnamski przez ścięcie mieczem 26 lipca 1644 r. W dokumentach zachowano świadectwo z egzekucji, w którym odnotowano, że Andrzej przed śmiercią wyznał swoją wiarę.

Kult pierwszych męczenników podtrzymywano i przekazywano kolejnym pokoleniom. Beatyfikacja Andrzeja Phû Yên`a i jego 44 towarzyszy, zamęczonych w różnych epokach i różnych krajach, miała miejsce w Rzymie 5 marca 2000 r. Papież Jan Paweł II podczas liturgii powiedział o błogosławionym katechiście:

„Wytrwał aż do ofiary krwi, aby pozostać wiernym miłości Tego, któremu oddał się bez reszty. Słowa, które powtarzał, idąc śmiało drogą męczeństwa, wyrażają zasadę kierującą całym jego życie: «Oddajmy naszemu Bogu miłość za miłość, oddajmy życie za życie»” (Rzym, 5.03.2000; por. Wielka encyklopedia JPII, t. I, 23).

Przykład męczenników z różnych okresów dziejów i z różnych krajów potwierdzają wiarygodność Ewangelii, dlatego trzeba wciąż na nowo pytać:

  • jakie cechy winna posiadać nowa ewangelizacja?
  • co winno wyróżniać współczesnych nauczycieli i wychowawców wiary – katechistów?
  • co to znaczy dzisiaj być „sługą Słowa”?


Módl się!

„Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa” (2 Kor 4, 6). Panie, co znaczą te słowa? Czy są ponad moim codziennym doświadczeniem, czy może jednak jest w moim życiu jakaś iskierka prawdziwej nadziei, która pomoże mi namacalnie przekonać się, że one są objawie­niem sensu mojej obecnej egzystencji? Daj mi, Panie, świadomość, że ta trudna posługa jest właśnie moją posługą i że Twoja moc we mnie da mi pewność, pomi­mo ciągłych wahań z powodu mojej kruchości. Proszą Cię, za przyczyną Pawła i Augustyna: pozwól mi przynajmniej w części mieć udział w ich doświadczeniu. Proszą Cię o to także za przyczyną Maryi, która była najbardziej świadoma Bożego działania w niej. Amen.

C.M. Martini, Kapłan wobec Słowa Bożego, 39n.


Żyj słowem Bożym!

Papież Franciszek w adhortacji do młodych Christus vivit przekonuje: „ludzie młodzi są zdolni do stworzenia nowych form misji w różnych dziedzinach. Na przykład, ponieważ poruszają się tak dobrze w sieciach społecznościowych, to trzeba ich zaangażować, aby wypełnili je Bogiem, braterstwem i zaangażowaniem” (CV 241). Oto zadanie misyjne na dziś!

ks. Jan Kochel

fot. www.giaophanvinhlong.net

Pozostałe tematy
Aktualności

Tydzień Biblijny 2025

Dzieło Biblijne im św. Jana Pawła II inicjuje XVII Tydzień Biblijny (4-10 kwietnia) połączony z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. Do wspólnotowej lektury wybrano teksty 1-2 List do Koryntian oraz 1 List Piotra. Myśl przewodnia: "Zmartwychwstał Chrystus - nasza Nadzieja chwały" (Kol 1,27); zob. poniżej.

więcej

Problem pytań w pedagogii biblijnej

W serii wydawniczej "Opolska Myśl Teologiczna" WT Uniwersytetu Opolskiego ukazała się nowa książka pt. "Problem pytań w pedagogii biblijnej". Monografia napisana przez dwóch autorów: ks. dr Piotra Heroka, biblistę i ks. prof. Jana Kochela, katechetyka. Sztuki stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi uczy Pismo Święte; zob. pytania  

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 19561039

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu