2024-07-24
Czytaj!
Wj 25,10-22
I uczynią arkę z drzewa akacjowego; jej długość będzie wynosiła dwa i pół łokcia; jej
wysokość półtora łokcia i jej szerokość półtora łokcia. I pokryjesz ją szczerym złotem wewnątrz i
zewnątrz, i uczynisz na niej dokoła złote wieńce. Odlejesz do niej cztery
pierścienie ze złota i przymocujesz je do czterech jej krawędzi: dwa
pierścienie do jednego jej boku i dwa do drugiego jej boku. Rozkażesz
zrobić drążki z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem. I włożysz drążki te do pierścieni po obu bokach
arki celem przenoszenia jej. Drążki pozostaną
w pierścieniach arki i nie będą z nich wyjmowane. I włożysz do arki
Świadectwo,które dam tobie.
I uczynisz przebłagalnię ze szczerego złota: długość jej wynosić będzie dwa i pół łokcia, szerokość zaś półtora łokcia;dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów. Umieścisz przebłagalnię na wierzchu arki, w arce zaś złożysz Świadectwo, które dam tobie. Tam będę się spotykał z tobą i sponad przebłagalni i spośród cherubów, które są ponad Arką Świadectwa, będę z tobą rozmawiał o wszystkich nakazach, które dam za twoim pośrednictwem Izraelitom.
Rozważ!
Arka Przymierza i tabernakulum mają głębokie znaczenie w tradycji chrześcijańskiej, symbolizując obecność Boga pośród Jego ludu. W Starym Testamencie Arka Przymierza była miejscem, gdzie przechowywano tablice z Dziesięcioma Przykazaniami, manny oraz laskę Aarona. Była uważana za święte miejsce obecności Boga, a Izraelici otaczali ją szczególną czcią i szacunkiem. Podobnie w Kościele katolickim, tabernakulum jest miejscem przechowywania konsekrowanych Hostii, będących Ciałem Chrystusa. Jest to znak stałej obecności Jezusa pośród nas - wierzących, który pozostaje z nami w Najświętszym Sakramencie.
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest praktyką, w której oddajemy cześć i modlimy się wpatrując się w Chrystusa ukrytego w Eucharystii przechowywanej w tabernakulum. Jest to czas osobistego spotkania z Chrystusem, który w swojej pokorze pozostaje z nami pod postacią chleba. Tak jak Izraelici pielgrzymowali z Arką Przymierza, niosąc ją z miejsca na miejsce, tak my chrześcijanie przychodzimy do tabernakulum, aby znaleźć pokój i duchowe wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu pozwala na głęboką refleksję nad tajemnicą obecności Boga w naszym życiu.
Zarówno Arka Przymierza, jak i tabernakulum, przypominają nam o świętości i bliskości Boga. Wierność Bożej obecności, ukazanej w tych symbolach, jest fundamentem naszej wiary i praktyki religijnej. Adoracja jest wyrazem naszej miłości i wdzięczności za dar Eucharystii. W ciszy adoracji możemy doświadczyć Bożej miłości i miłosierdzia, odnajdując nadzieję i siłę do codziennego życia. Ta praktyka, głęboko zakorzeniona w tradycji Kościoła, prowadzi nas do bliższego zjednoczenia z Bogiem i umacnia naszą wiarę.
Zastanów się:
Módl się!
Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie zostawiłeś nam pamiątkę swej Męki, daj nam taką czcią otaczać święte tajemnice Ciała i Krwi Twojej, abyśmy nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Amen.
Żyj Słowem!
Odpraw Adorację Najświętszego Sakramentu w najbliższym czasie, znajdź przynajmniej 15 minut by spędzić go z Tym, który Cię ukochał. Zachęcam Cię do skorzystania z "kwadransu przed Najświętszym" https://www.fronda.pl/a/juz-dzis-spedz-choc-15-minut-z-jezusem-ta-modlitwa-czyni-cuda,113395.html
ks. Krystian Kitowski