Wyszukiwarka:
Warto przeczytać

Dziedziniec Mistrzów Duchowych

2014-08-18

News

Dziedziniec Mistrzów Duchowych to cykl rozmów ks. Krzysztofa Wonsa SDS – Dyrektora Centrum Formacji Duchowej w Krakowie - ze znanymi postaciami Kościoła na temat wiary, modlitwy i Słowa Bożego. W formie DVD ukazały się m.in. rozmowy z takimi postaciami jak: kard. Gianfranco Ravasi, ks. Waldemar Chrostowski, abp. Piero Marini, Raniero Cantalamessa OFMCap, Marco Ivan Rupnik, bp Edward Dajczak. Z tej serii jako pierwszy ukazał się film pt. „Historia miłości do Słowa. Lekcja czytania Biblii” jako rozmowa z Innocenzo Gargano OSB Cam, kamedułą, profesorem patrystyki na papieskich uczelniach rzymskich. Ojciec Innocenzo posiada wielki dar zgłębiania Słowa Bożego. Jest znany jako jeden z największych mistrzów lectio divina. Historia jego życia pokazuje, że Bóg dociera do człowieka ze swoim Słowem już od najmłodszych lat.

Film składa się z dwóch części. Pierwsza to wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości o. Innocenzo a druga to wskazówki jak dobrze czytać Słowo Boże, jak praktykować lectio divina. W rozmowie z ks. Krzysztofem o. Innocenzo podkreśla, że od młodości, od lat dziecięcych uczył się dialogu z Jezusem. Pomogła mu w tym, kuzynka mamy, która była katechetką. Pokazuje nam to, że potrzebujemy drugiego człowieka, który wprowadzi nas w relację ze Słowem. I o tym także wspomina o. Innocenzo. Od dzieciństwa każdego dnia czytał Pismo Święte. Jak sam mówi, nie wiele z tego rozumiał, ale wzruszał się czytając Słowo Boga. Nie rezygnował nigdy z tej praktyki, nawet, gdy był bardzo zmęczony. Czytał, nie rozumiejąc, gdyż wierzył, że w Piśmie Świętym ma blisko siebie Jezusa i to go pociągało. Z czasem rozumiał coraz więcej z tego, co czytał. Pozostał wierny temu, że nie zasypiał, jeśli wcześniej nie przeczytał przynajmniej jednej strony Biblii. W nagranej rozmowie podaje rady jak dobrze i owocnie wejść w relację z Bożym Słowem a więc z żywym Jezusem.

W drugiej części o. Innocenzo wyjaśnia w jaki sposób nauczyć się cierpliwego czytania Słowa Bożego. Wskazuje na pojawiające się trudności przy lekturze Pisma Świętego m.in. na pojawiającą się senność czy też pragnienie zrobienia czegoś pożytecznego dla innych. To są pokusy, które utrudniają nam spotkanie ze Słowem, ponieważ, gdy otwieramy Biblię ta jakoby wojsko demonów wpadało na nas. A więc o. Innocenzo mówi, że na początku musi być cierpliwość i punktualność w spotkaniu ze Słowem. Dalej mówi o kolejnych cnotach i postawach potrzebnych do owocnego spotkania ze Słowem – o miłości, odwadze itd. Wyjaśnia też w bardzo prosty sposób metodę lectio divina.

Film nagrany jest w taki sposób, by odbiorca nie tylko słyszał rozmowę, ale także widział odpowiedni obraz. Rozmowa przeplatana jest scenami o których rozmówca opowiada. Poruszające słowa, obrazy i muzyka tworzą przepiękną całość, która wprowadza nas w klimat spotkania ze Słowem Bożym.

zob. http://www.cfd.sds.pl/

s.M. Damiana

Pozostałe tematy
Aktualności

Codziennik biblijny

Nowa pomoc w modlitewnej i medytacyjnej lekturze Pisma Świętego. Flos Carmeli to wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. O. Jan Ewangelista Krawczyk OCD popularyzuje modlitewną lekturę Biblii w rytmie lectio divina przede wszystkim na Youtube (zob. www.youtube.com/KarmeliTy).

więcej

XIII Tydzień Wychowania

XIII Tydzień Wychowania 10 - 16 września br. przeżywamy w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Stąd tegoroczne hasło „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”; zob. TW23 oraz GN 13/23; GGN 14/23; Jedność.

więcej
zobacz wszystkie

Liczba wizyt: 12418910

Tweety na temat @Ssb24pl Menu
Menu